Maciuchová, která na konci ledna podlehla rakovině, hrála v posledním roce na domovské scéně už jen v jedné inscenaci – Harold a Maude. „S velkou úctou a odpovědností k divákům, kolegům a divadlu odehrála už nemocná Hana Maciuchová poslední čtyři reprízy,“ vzpomínal ředitel Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer(70). „Diváky i ty z nás v divadle, kteří věděli o jejím zápase se zákeřnou nemocí, fascinovala jako svérázná, s konečností lidského života vyrovnaná, a proto od strachu ze smrti osvobozená radostná osmdesátnice Maude,“ pokračoval ve vzpomínce. A pak prozradil poslední přání své milované kolegyně...

Domluvila se

Když se totiž herečka dozvěděla, že se jí zákeřná nemoc vrátila, rozhodla se jednat. „Obdivuhodně profesionálně a lidsky statečně se předem s vedením divadla domluvila na tom, že pokud jí nemoc nedovolí odevzdat perfektní výkon, bude správné, když do role vstoupí jiná herečka jako její alternace. S velkým obdivem a respektem k jejímu přání jsme návrh Hany Maciuchové nyní uskutečnili. Požádali jsme vynikající slovenskou herečku, paní Zuzanu Kronerovou, aby se opuštěného partu ujala,“ popsal dojemně Töpfer. Hvězda filmu Bába z ledu přání zesnulé kolegyně vyslyšela a postaví se po boku Marka Adamczyka (33), který ztvárňuje Harolda.

Pocta kolegyni

„Návrh přijala jako projev úcty ke skvělému člověku a jako poctu vynikající herečce. Ostatně, je to zcela v duchu myšlenkového poselství této jedinečné hry o potřebě skutečné lidskosti,“ doplnil Töpfer. Divadlo na Vinohradech začne hrát znovu od 15. června. Do letních prázdnin se ale Harold a Maude na programu neobjeví. Kronerovou tak čeká premiéra až v září.

Maude hrála i Rosůlková

„Maude je rolí napsanou pro velkou herečku, a každá velká herečka – první z nich v českém divadle byla Marie Rosůlková – ji naplní svou lidskou originalitou a osobními tématy. Maude Zuzany Kronerové bude proto rozhodně jiná, než byla éterická a tajemná Maude Hany Maciuchové,“ tvrdí Töpfer.

VIDEO: Připomeňte se Hanu Maciuchovou (†75): 5 jejích nejvýraznějších rolí!

Video
délka: 02:49.48

Připomeňte se Hanu Maciuchovou (†75): 5 jejích nejvýraznějších rolí! Videohub

Fotogalerie
29 fotografií