Naposledy si telefonovali v neděli 24. ledna. „Láďa mluvil ztěžka. Řekl jsem mu, že věřím, že to zvládne. Vím, jak je od doktora důležité dát podporu. Taky doufám, odpověděl mi. A pak řekl: posílám ti pusu, což nikdy předtím neudělal,“ líčí Lamberk.

Zarazilo ho to a nyní s odstupem myslí, že skladatel tušil, co přijde. Cítí z odchodu přítele velký smutek. „Je mi líto, že zemřel. Tolik doufal, že se vrátí domů k dětem,“ říká Jiří s dojetím.

V roce 2000 je v Praze seznámil hudební boss František Janeček (76). „Bylo to na křtu jedné z mých knih. Padli jsme si okamžitě do oka. Když pak brzy nato přiletěl na Floridu, ozval se mi. Pozval jsem ho s jeho přítelkyní na večeři,“ vzpomíná Lamberk.

Od té doby si nejméně jednou měsíčně volali a s chutí zdrbli všechny známé. Jirka Láďu taky vždy navštívil, když býval dvakrát do roka v Česku. „Chodili jsme do Podolí do restaurace, kde mají mořské speciality, Láďa to tam miloval. Pak mi mou další knihu už křtil on a zpívala mi tam Natálka Grossová. Ještě byla holčička. Láďa zpozorněl a řekl, že je to talent, že v sobě něco má. On měl dobrý odhad,“ říká Lamberk.

Je mu líto, že si s přítelem už nepopovídá. „Byl ohromně sečtělý, vzdělaný, a když jsme se o něco náhodou přeli, nechal se přesvědčit, že pravda je jinde, než on myslí. Přece jen mám větší přístup k informacím,“ dodává lékař. Poslední telefonát mu nejde z hlavy. „Ale jsem rád, že jsme spolu mluvili. Naposledy.“

VIDEO: Zemřel Ladislav Štaidl, kapelník Gotta podlehl koronaviru. A smrt si vzala i Andyho Hryce 

Video
délka: 02:14.80
Video se připravuje ...

Zemřel Ladislav Štaidl, kapelník Gotta podlehl koronaviru. A smrt si vzala i Andyho Hryce Petr Macek, Aleš Brunclík

Fotogalerie
71 fotografií