V pohnutém roce 1968 Kubišová nazpívala Modlitbu pro Martu, která se v té době stala naší neoficiální hymnou, Moučková zase jako první v srpnu téhož roku ohlásila z obrazovek invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Mimo provoz

Komunistický režim je pak obě na dvacet let vyřadil z provozu. „Kamču jsem potom viděla až v listopadu 1989 na balkoně Melantrichu, kde jsem zpívala Modlitbu a podlamovala se mi trémou kolena. Kamča mě uklidňovala. Povídaly jsme si a smály se, že jsme se po osmašedesátém živily stejně, ale každá tomu říkáme jinak. Já jsem lepila sáčky a ona pytlíky,” zavzpomínala Kubišová.

VIDEO: Kamila Moučková (†92) o okupaci 1968: Nebyla jsem statečná, měla jsem vztek

Video
délka: 02:30.72

Kamila Moučková (†92) o okupaci 1968: Nebyla jsem statečná, měla jsem vztek Hana Höschlová, Alexandr Malachovský

Navěky samy

Sametová revoluce je hodně sblížila. Marta byla dokonce mezi prvními, komu se Kamila svěřila, když od ní odešel Jiří Zahajský (†68) a začal žít s Janou Brejchovou (80). „Byla z toho opravdu moc špatná. Já jí říkala, že v tomhle máme taky stejný osud. Jenže já z těch mých dvou nevěrných manželů a rozpadů vztahů vinila i ty moje chlapy. Nejenom ty ženský, které mi je odtáhly...“ prozradila zpěvačka. „A také jsem vinila sebe. Toho Kamča ale schopná nebyla. Ona jenom prostě začala nenávidět Brejchovou...“ povzdechla si Kubišová. A dodala: „Ono je to ale fuk, výsledek byl stejný, zůstaly jsme už obě navěky samy.“

Bolest, která nepřebolí...

Když Kamila v úterý večer zemřela, její dcera Kateřina poslala Martě SMS zprávu: „Já jsem myslela, že se mnou bude moje maminka navždy...“ Kubišová ji ale objevila v mobilu až ve čtyři ráno. „Hned jsem jí odepsala, že vím, o čem mluví. A že přestože já už šestnáct let maminku nemám, vím, co cítí. Že to bolí a nikdy bolet nepřestane,” svěřila Blesku zpěvačka.

VIDEO: Marta Kubišová v Blesku: Havel s Olgou mi poskytli azyl před rozvodem!

Video
délka: 26:29.91

Marta Kubišová v Blesku: Havel s Olgou mi poskytli azyl před rozvodem! redakce Blesk

Fotogalerie
28 fotografií