„Maringotka je kusem historie cirkusu Kludský, který, jak jsem se osobně přesvědčil, znají až v Americe,“ prohlásil hrdě Michal a složil městu Jirkov poklonu, že tuto památnou maringotku odkoupilo od soukromého vlastníka z Prahy a tím ji vlastně zachránilo. Proto také Michal starostce Darině Kováčové přislíbil pomoci zafinancovat rekonstrukci unikátu, na který Jirkov už vyčlenil jeden a půl milionu korun, ale stejně je to pořád málo.

„To je pro mne dodatečně krásný dárek k šedesátinám, vždyť to jsou moje kořeny. Jirkovu moc děkuji. Jsem dojat,“ netají se Michal, který je na svoji cirkusovou rodinu nesmírně pyšný. „Jsem hrdý, že jsem z rodiny komediantů a umělců. Cirkusové umění je všude ve světě považováno za kumšt, a co se dokážou artisté od svých dětských let naučit, je k nevíře. Jen u nás je to bráno za nějaký póvl. Cirkusáci jsou umělci. Ne kolotočáři,“ rozvášnil se hitmaker a pokračoval: „Můj pradědeček z maminčiny strany Karel Kludský vedl mezi válkami největší cirkus na světě, měl tři manéže a 700 zvířat, z toho 26 slonů, spoustu tygrů a lvů. Když se ale blížila druhá světová válka, lidé měli jiné starosti. A tak cirkus neudržel. Aby zvířata zachránil, na počátku války se je pokusil dopravit do africké rezervace. Loď ale Němci potopili a kromě zvířat zahynulo i mnoho cirkusáků.“

Michal se prostě těší na zrestaurovanou maringotku, udělá vše pro to, aby jí finančně pomohl, a rád se koncem roku 2021 stane kmotrem muzea, které by z maringotky mělo vzniknout. „Je tam zachovalá ložnice, koupelna, krásně a důmyslně vypracovaný nábytek, kazetové stropy, všechno původní. Je to kus historie. Chce to zrestaurovat a maringotka především potřebuje nový plášť,“ komentuje Michal s tím, že po rekonstrukci maringotky nám bude moci celý svět závidět.

VIDEO: Bez urážky Zuzany Bubílkové: Goliáš David, instagram Brodské a zrcadlo Zedníčkové.

Video
délka: 04:50.20

Bez urážky Zuzany Bubílkové: Goliáš David, instagram Brodské a zrcadlo Zedníčkové. Zuzana Bubílková

V roce 1920 Karel Kludský st. (†62) koupil v Jirkově na Chomutovsku i s přilehlými pozemky vilu, jejíž vstupní bránu upravil a hlavice ozdobil majestátními skulpturami lva a lvice. Na zahradě zřídil cirkusový stan, ve kterém se cvičila zvířata. Sedm let nato, co roku 1927 zemřel, původní cirkus zanikl. Kludští ale i pak zůstali bydlet v Jirkově. Konkrétně Karel Kludský ml. a jeho bratr Rudolf. Na počátku 50. let byli ale násilně vystěhováni a vilu zabrala armáda. Kludským byl přidělen domek na okraji sousedních Vinařic. Hrdý Karel, hitmakerův prastrýc, ale zbytek života strávil v maringotce. Nechtěl se z ní hnout. A protože odmítl nakonec i domov důchodců, v maringotce v roce 1967 i dožil.

VIDEO: Michal David a Karel Gott slaví narozeniny ve stejný den – právě dnes! Co hitmaker prozradil?

Video
délka: 24:13.81

Michal David a Karel Gott slaví narozeniny ve stejný den - právě dnes! Co hitmaker prozradil? Petr Macek, David Turek

Fotogalerie
44 fotografií