Kdo by si na první dobrou okamžitě nevybavil půvabnou tvář a výrazně modré oči herečky Evy Vejmělkové, přestože se v současné době tolik neobjevuje na televizních obrazovkách? Ve všech rolích, v nichž se kdy objevila, se totiž nezapomenutelným způsobem zapsala do srdcí diváků. Za to, že v dobách předrevolučních platila za ikonu, vděčí Dušanu Rapošovi (66). Setkání se slovenským režisérem, který byl o patnáct let starší jak ona, jí však zásadně změnilo život. Nejenom, že ji rolí křehké Zuzy v romantickém snímku Fontána pro Zuzanu vystřelil v pouhých šestnácti letech mezi hvězdy, ale také se stal jejím životním partnerem.

Svůj statut jedné z nejkrásnějších českých hereček si Vejmělková pojistila jakožto utrápená Hanka v seriálu Chlapci a chlapi, co se nechala doslova a do písmene „ukecat“ od hlavního hrdiny Tomáše v podání Martina Zounara (52), aby s ním záhy přišla do jiného stavu, a o rok později komedií Jak básníkům chutná život, kde jako něžná Píšťalka ze zámku podlehla Štěpánkovi v podání Pavla Kříže (58), co kvůli své přehnané snaživosti skončil na potupném místě obvodního venkovského lékaře v severních Čechách. Stejně jako její postava Alenky, i ona dala před nejistou hereckou kariérou přednost životu se samými „pozitivy a sociálními jistotami“.

Přestože v osmdesátých letech se hraní nevyhýbala, po revoluci se objevila jen v několika pohádkách, dvojím, leč nepříliš úspěšném pokračování Fontány, anebo v dramatu Suzanne, psychologickém snímku ze života drogově závislých lidí. Zde byla její hlavní role vysoce hodnocena zahraniční kritikou, a říká se dokonce, že je tento film promítán narkomanům v psychiatrické léčebně v Bohnicích v rámci jejich léčby. Mihla se rovněž v maličké roličce prostopášné venkovské dívky v americkém fantasy Dračí srdce, kde skončila v posteli se samotným Jasonem Isaacem (56) – mužem, který se o mnoho let později proslavil například jako Lucius Malfoy ve filmové sérii Harry Potter.

Důvodem, proč Vejmělková na dlouhá léta zmizela z očí široké veřejnosti, byl fakt, že se začala věnovat docela jinému zaměstnání, které ji dodnes naplňuje mnohem více než hraní: A to psychologii. Kromě herectví totiž vystudovala právě tento obor na Univerzitě Palackého v Olomouci. „Rozhodla se, že bude pomáhat jak dětem, tak i dospělým dostat se z traumat. Používá speciální metodu, jejíž součástí je hypnóza, dělá to jen pár lidí v Evropě. Je to něco unikátního, spolupracuje s Američany. Kéž bych měl tak plné kinosály, jako má Eva ordinaci,“ posteskl si kdysi její manžel Dušan Rapoš pro web Pluska.sk.

„Vždy mne zajímaly věci mezi nebem a zemí,“ potvrdila Eva Blesku jen pár let zpátky. „Hypnóza je vědecká metoda, ale je i kouzelnou cestou do nevědomí člověka, ve kterém se otevírají nepoznané světy. V nich prostor a čas nehrají žádnou roli. V hypnóze nic nemusíte a vše je možné,“ popsala svou práci. Kromě tohoto druhu poradenství se ovšem věnuje i literatuře, je autorkou dvou novel, svým dcerám Taře (18) a Ritě (15), a když se jí dostane do ruky dobrý scénář, tu a tam se přece jenom vrátí před kamery.

V září tohoto roku bychom ji měli na plátnech kin vidět v komedii Ženská pomsta, kde po boku Mahuleny Bočanové (52) a Jany Paulové (65) vytrestá nevěrného manžela. A i když jí nějaká ta vráska na obličeji přece jenom přibyla, stále vypadá naprosto báječně, co myslíte? Přesvědčte se o tom v naší galerii!

VIDEO: Režisér Muzzikantů Dušan Rapoš, manžel Evy Vejmělkové, o inspiraci Janečkem ve svém filmuEMBED_OFF

Fotogalerie
41 fotografií