Bývalá prvorepubliková hvězda Jiřina Štěpničková podlehla rakovině 5. září 1985 a 13. září měla pohřeb ve strašnickém krematoriu. A na podzim téhož roku začal režisér Evžen Sokolovský (†72) natáčet prorežimní seriál o komunistickém vůdci Klementu Gottwaldovi (†56) k jeho nedožitým devadesátinám. A do titulní role obsadil právě Jiřího Štěpničku.

Nesoudí, nechápou...

„Jak to mohl vzít!“ ptají se nechápavě diskutéři na sociálních sítích. „Nesoudím, ale nechápu...“ znějí nejčastější příspěvky. Premiéra televizního filmu Past, který v neděli na ČT1 sledovalo 1 085 000 diváků, znovu otevřela staré diskuze.

Rozhodl se blbě

Štěpnička před napadáním nestrká hlavu do písku. „Národ mi to vyčítal, ale věděl jsem, že kdybych to odmítl, skončil bych jako herec,“ vysvětlil už dříve své rozhodnutí. Byl tehdy čtyřicátník, v tom nejproduktivnějším věku, a svou profesi měl rád. „Zvažoval jsem pro a proti, když to odmítnu. Určitě by mě nezastřelili, byla by to jen smrt profesní. Rozhodl jsem se tehdy, jak jsem se rozhodl, a rozhodl jsem se blbě,“ řekl herec v roce 2014 pro Český rozhlas.

Naučil se odmítat

I v jeho případě se ale ukázala platnost rčení, že všechno zlé je pro něco dobré. „Díky tomu jsem se naučil říkat ne. Odmítat role mě naučil Gottwald,“ prozradil Štěpnička.

Jako Racek a Fučík

S podobným nepochopením jako Jiří Štěpnička se setkával také Ilja Racek (†88), který ve filmu Reportáž psaná na oprátce (1961) ztvárnil jednu z nejvýznamnějších ikon komunistické ideologie, nacisty popraveného novináře Julia Fučíka (†40). „Byli jsme mladí, blbí a chtěli jsme hrát,“ vysvětloval herec.

VIDEO: Jiří Štěpnička: Doufám, že Chramostová si to v nebi užije!

Video
délka: 00:38.59
Video se připravuje ...

Jiří Štěpnička: Doufám, že Chramostová si to v nebi užije! Hana Höschlová, Aleš Brunclík

Fotogalerie
28 fotografií