To alespoň tvrdí televizní vědma a koučka mezilidských vztahů Regina. Proč ale po celou tu dobu mlčela? Za všechno prý může seriál Modrý kód, v němž hraje Štěpnička primáře Bojana. „To, co se stalo, mi vyprávěl tatínek, když jsem byla malá. Bylo to naše rodinné tajemství a já zarytě celý život mlčela,“ popisuje Regina. Když ale Štěpničku viděla v seriálu, pověděla své tajemství kamarádce s tím, že by se osobně chtěla setkat s hercem, kterému její otec zřejmě zachránil život. A kamarádka jí poradila, ať tak učiní prostřednictvím novin.

Co se tehdy stalo?

Za druhé světové války se Štěpničková jako jedna z mála českých hereček nezapletla s nacisty. Hereckých příležitostí měla pomálu, a tak odešla na studijní cestu do Londýna, kde s malířem Janem Samcem zplodili syna Jiřího. Po návratu do Československa Štěpničková odmítla spolupracovat s režimem a trest následoval téměř okamžitě. Po návratu rodiny do vlasti došlo k únorovému puči a Štěpničkové jako jedné z hvězd prvorepublikového filmu bylo stříbrné plátno zapovězeno. V létě 1951 dostala falešný dopis od režiséra Františka Čápa (†58) z Německa, ve kterém jí údajně psal: „Přijeď, holka, mám pro tebe práci…“ Doma neměla herecké nabídky, proto se domluvila se sousedkou, že z republiky utečou společně. Jiřina měla v Německu hrát a sousedka se starat o domácnost. Jejich přechod přes hranice však byla komunisty předem naplánovaná past. Převaděč je dovedl přímo do rukou StB.

Musel zasáhnout

„Když paní Štěpničkovou se synem v náručí chytili na přechodu na Šumavě, tatínek tam tehdy plnil povinnou vojenskou službu. Měl s sebou tehdy vlčáka a říkal mi – když jsem viděl to malé dítě, musel jsem něco udělat… Musel jsem zasáhnout, jinak je mohli taky zastřelit!“ popisuje barvitě Regina. „Tatínek vyrval herečce kluka z náručí a měl ho dva dny v kasárnách. Prý se ho kluk držel jak klíště a tatínek nemohl ani v noci spát…“

Teprve tříletý Jiřík byl po pár dnech umístěn do výchovného ústavu s ozbrojeným dohledem a Štěpničková čekala na proces v pankrácké věznici v Praze. A v té době měla opravdu nahnáno. Dlouho to vypadalo, že dostane trest smrti. Nakonec svěřili Jiřího do péče otci a s maminkou se setkal až po deseti letech, kdy ji propustili.

Když o to bude stát…

„Když jsem se po letech potom jednou s tatínkem dívala na televizi a byl v ní pan Štěpnička, tatínek mi říká – podívej, Regino, jaký pěkný a šikovný herec z toho malého chlapečka vyrostl! Jsem moc rád, že jsem mu tehdy pomohl,“ vzpomíná Regina na slova již zesnulého otce. „Mám jeho fotografie, ale ty ukážu a i tatínkovo jméno a všechno, co si pamatuji, řeknu až panu Štěpničkovi. Když o to samozřejmě bude stát,“ uzavřela Regina.

VIDEO: Jiří Štěpnička: Doufám, že Chramostová si to v nebi užije!

Video
délka: 00:38.59
Video se připravuje ...

Jiří Štěpnička: Doufám, že Chramostová si to v nebi užije! Hana Höschlová, Aleš Brunclík

Fotogalerie
7 fotografií