Ve snímku filmového producenta Tomáše Vicana (47) však uslyšíme pouze Postráneckého hlas coby vzkaz ze záhrobí. „Tomáš je kamarád, proto chci, když mi už nemoc nedovoluje kameru, uplatnit alespoň svůj hlas, který ještě funguje,“ řekl ještě za života pro deník Aha! Václav, který deset vět do pokračování divácky úspěšných filmů o Vinařích namluvil krátce předtím, než prohrál boj se zákeřnou rakovinou.

Nahrávání dialogů rozšafného vinaře Michalici z Bobulí proběhlo poté, co se herec vrátil z nemocnice do svého domu v Říčanech. Filmaři za ním dorazili až domů. „Režisér, zvukař, výkonná producentka a s Václavem tam natočili deset krásných vět,“ zavzpomínal nyní Vican, jak Postránecký alias filmový Michalica namluvil jakési poselství či vinařské desatero pro svou vnučku Klárku v podání Terezy Ramby (za svobodna Voříškové).

„Dělej víno, jaký sama chceš pít, a hledej, dokud v něm nenajdeš výjimečnost – a pak znova a znova každý rok…“ zazní například v připravovaných Bobulích 3. Celý film by měl mít premiéru na jaře příštího roku, tedy k prvnímu výročí od Václavovy smrti. Na konci se na plátně navíc objeví nápis: věnováno Václavu Postráneckému.

Láska k vínu

„Vašek byl šestnáct let kmotrem mé Vinné galerie v Brně a šest let kmotrem mého vinařství. Byl to báječný člověk. Moc mi chybí,“ neubránil se dojetí a slzám Vican, kterého se zesnulou hereckou hvězdou pojilo nejen dlouholeté přátelství, ale právě i láska k vinařství.

„I tady v nemocnici mě Tomáš zásobuje. Vínečko, to je můj lék. Nejradši mám ryzlink, vlašáček i rýňáček,“ liboval si přitom ještě před rokem herec a dabér během pobytu v nemocnici. Bohužel víno ho vyléčit nedokázalo a letos v květnu zemřel. Kdyby žil, jistě by měl ale radost, že byla na pražském Smíchově nyní otevřena vinárna, kde je k mání pouze Vicanovo víno. Na stěnách navíc visí fotografie právě z Bobulí.

VIDEOZÁZNAM: Pohřeb Václava Postráneckého (†75): Zlomení kolegové před rakví

Video
délka: 48:54.15

CELÝ ZÁZNAM: Pohřeb Václava Postráneckého (†75): Zlomení kolegové před rakví redakce Blesk

Fotogalerie
74 fotografií