Letos je to právě 10 let, co si Mistr mohl vychutnat velkou poctu a tehdejší prezident Václav Klaus (78) mu udělil státní vyznamenání, respektive medaili Za zásluhy I. stupně. Jenže vzápětí mu radost pokazili kritici, kteří se do něj pustili kvůli jeho podpisu anticharty.

Několik hodin Karel vydržel, ale den po převzetí pocty se rozohnil a pozval si na Bertramku štáb televize Prima. „A nepřátelům vzkazuji tohle! Víte, co to znamená?“ řekl tehdy s pohledem na roztažených deset prstů. „Desetkrát tohle!“ A pak sevřel pravou ruku v pěst a zdvihl jen prostředník – ukázal tak sprosté gesto.

Dokonce i po letech byl na tuto jedinou veřejnou vulgaritu pyšný. „Tohle jsem udělal poprvé v životě a udělal bych to znovu. Snad si člověk z radosti může ještě dovolit klukovinu,“ netajil se pro deník Aha! Gott.

Ten dostane příští rok, bohužel již in memoriam, vyznamenání vyšší. To mu udělí současná hlava státu Miloš Zeman (75). Proč ne už teď? „Karlu Gottovi chci udělit příští rok Řád bílého lva první třídy. Můžete se zeptat, proč mu ho neudělím už letos, odpověď je jednoduchá. Rodina stále ještě zažívá bolest. Kdyby byla vystavena krátce po pohřbu ceremonii ve Vladislavském sále, nebylo by to úplně dobře,“ prozradil na Frekvenci 1 Zeman před několika dny.

VIDEO: Poslanci uctili památku mistra Karla Gotta chvilkou ticha a potleskem

Fotogalerie
95 fotografií