„Večer před představením v karlínském divadle jsem jí ještě volal, zněla unaveně, ale nic nenasvědčovalo tomu, že by byl nějaký problém. Tehdy jsem moji milovanou Štěpánku slyšel naposledy,“ vzpomíná s lesknoucíma se očima herecký bard Jan Přeučil, který našel svou manželku bezvládně ležet v kuchyni pod oknem. „Bohužel už jí nebylo pomoci. Zastavilo se mi srdce, byl jsem totálně v šoku a netušil jsem, co mám dělat,“ prozradil Jan, který prý na svou velkou lásku a i hereckou partnerku vzpomíná denně.

„Její čertík Bertík a Kačenka byli legendární. I když to byly loutky, ona si s nimi povídala a brala je jako parťáky,“ řekl a dodal, co oné eskapádě přecházelo. „Štěpánku poprvé z televize vyhodili komunisti, když si její dcera Saška vzala chartistu a pak emigrovali. Po revoluci jí sice dali z Kavčích hor šanci, ale chtěli, aby to už nebyla ta kamarádka dětí Štěpánka, ale babička Štěpánka, a to ona prostě odmítala. Ztratila smysl života,“ vzpomíná se smutkem velký gentleman.

„Štěpánka upadala do hlubokých depresí. Tam se s nimi, bohužel, potkal alkohol a i to bylo důvodem, že upadla na to topení,“ vzpomíná Přeučil na osudný den, 27. října 1999.

Po hodinách hrůzy, které tehdy prožil, zazvonila u jeho dveří tehdejší sousedka, herečka a představitelka první Popelky Eva Hrušková (69), která si prožila v uplynulém manželství také své těžké chvíle s člověkem, kterého ovládl alkohol. „Evinka tenkrát zazvonila, přinesla bábovku a řekla mi: Sousede, ať se necítíte tolik sám. A kdybyste cokoli potřeboval, stačí zazvonit. Nebudete mi to věřit, ale ona byla první a jediná, kdo tehdy přišel, a v té hrůze a stále ještě šoku to bylo pohlazení po duši,“ přiznal Jan Přeučil.

To, že mu tenkrát zazvonila herečka u dveří, když se cítil nejvíce sám, se jí stalo osudným. Jan Přeučil a jeho druhá manželka Eva Hrušková spolu letos oslavili 15. výročí svatby. Jeden druhému se stali oporou a do života si přinášejí jen samou radost.

VIDEO: Jan Přeučil slaví 80! Milostné tajemství z minulosti! A proč nemá děti?

Video
délka: 05:17.63
Video se připravuje ...

Jan Přeučil slaví 80! Milostné tajemství z minulosti! A proč nemá děti? Markéta Reinischová, Petr Soukup

Fotogalerie
45 fotografií