Na poplach jeho syn Martin bil už v pondělí večer. „Táta se nachází v kritickém stavu v nemocnici v Motole na koronární jednotce po náhlé srdeční příhodě. Prosíme jeho přátele a příznivce, aby mu v této těžké chvíli drželi všechny palce, aby i tuto chvíli s vaší pomocí těžkou situaci překonal,“ řekl v pondělí Blesku s tím, že i přes všechnu snahu Kostelkovi lékaři dávají několik hodin či dní života. Vše totiž zkomplikoval oboustranný zápal plic. Svůj zhoršující se stav naštěstí herec už nevnímal. 

Kostelka patřil k nejobsazovanějším českým hercům 20. století, byť se jednalo většinou o role drobné a epizodní. S oblibou jej obsazoval třeba Václav Vorlíček, nechyběl snad v žádném jeho filmu. Hlavní roli měl Kostelka jen jednu – v dramatu Pavla Juráčka Případ pro začínajícího kata – a byl na ni jaksepatří hrdý. Pro děti však byl řadu let zejména dědečkem Lubinem v Kouzelné školce, výrazná byla i jeho role v seriálu Ranč U zelené sedmy. 

Poslední velký rozhovor poskytl právě Blesku o svých devadesátinách. Mimo jiné si posteskl, že nikdy nenašel tu pravou ženu, ale přesto si z nevydařeného manželství odnesl syna Martina, kterého jeho žena odmítla vychovávat. Ten byl největší radostí jeho života. „Vybral si obor chirurgie. Dva roky byl na Vinohradech a pak šel na dětskou kardiochirurgii na kliniku do Motola. V Motole vyrostl ve výborného lékaře, pak si jej vybrali do Anglie, jednoho jediného z Česka, pak byl ještě rok v americkém Bostonu v harvardské nemocnici. Nabízeli mu tam i místo, ale on nechtěl být daleko od rodiny. Až přijeli Němci, kteří otvírali novou nemocnici, že ať jim to dá všechno dohromady. Měl tam být tři roky – a už je tam přes dvacet let. Vede si skvěle. Ten se mi vydařil jako nic v životě,“ radoval se herec...

Podívejte se na videa s Lubomírem Kostelkou:

Video
délka: 01:44.15
Video se připravuje ...

Kostelka dnes slaví 90! Už tři roky nemám ženskou! Teď už budu žít sám! Petr Macek, Jan Jedlička

Video
délka: 01:04.92
Video se připravuje ...

Kostelka alias děda Lubin z Kouzelné školy: Přišel jsem o jedno oko! Petr Macek, Jan Jedlička

Video
délka: 01:23.35
Video se připravuje ...

Lubomír Kostelka na prahu 90 let: Překonal obří zdravotní potíže! Jaké? Petr Macek, Jan Jedlička

Video
délka: 01:58.78
Video se připravuje ...

Legendární Lubomír Kostelka oslaví 90: Ukázal svůj zrekonstruovaný statek! Petr Macek, Jan Jedlička

Fotogalerie
30 fotografií