Ke všem vašim filmům skládal hudbu váš bývalý manžel Jiří Chlumecký. Spolupracoval i na Pražských orgiích?
„Ano, my jsme po rozvodu roku 2003 zůstali nejlepší kamarádi a dále se spolu přátelíme i spolupracujeme.“

S tím má většina párů po rozchodu problém…
„Mě vždycky mrzí, když se dva lidi rozvádějí a mstí se sobě navzájem. Zvláště ženy pak často zakazují otcům styk s dětmi, čímž ubližují především dětem. Takže apeluji na ně, ať to nedělají.“

Jak si ale udržet přátelský vztah?
„Aby zůstali expartneři přátelé, nesmí si udělat nějaký větší podraz. Musí si sebe v zásadních věcech vážit.“

Proč jste se s manželem rozvedli? Byl v tom někdo třetí?
„Ne, nebyl. Prostě se postupně náš vztah měnil v přátelství, tak jsme se dohodli na »svobodě«. Zůstali jsme však hlavně rodiče. A myslím, že velmi dobří.“

Dokázali jste se bez problémů domluvit na péči o syna Davida?
„Ano. Absolutně. Syn David zůstal bydlet se mnou, ale s otcem se vídal každou chvíli. Při rozvodu se mě úřednice ptala, kolikrát za týden si jeho otec bude moci brát dítě k sobě, tak jsem řekla, že s ním bude, kolikrát bude chtít. Oponovala, že na to nemá kolonku, že tam ty dny musíme napsat. Odpověděla jsem jí, že žádné kolonky nepotřebujeme a vyplňovat je nebudeme. Říkala, že to ještě nezažila. To je divné, že?“

To jo. Synovi tehdy bylo kolik?
„Asi jedenáct.“

Jak se s vaším rozchodem vyrovnával?
„Nejdříve, když jsem to Davidovi řekla, vyhrkly mu slzy, ale pak to vzal v pohodě.“

Po rozchodu si každý z vás našel jiného partnera. Jak jste vycházela s přítelkyní svého exmanžela?
„S Jirkovou pozdější přítelkyní jsem dobře vycházela. Kateřina, která studovala zpěv, mi pak dokonce nazpívala písničky ke třem mým filmům.“

Nyní máte dlouhodobě partnera, který pochází z Izraele…
„Narodil se na Slovensku v Bratislavě. Celá rodina emigrovala v šedesátých letech do Izraele, tam vystudoval, nastoupil do armády, a když arabští sousedé přepadávali jeho novou vlast, šel ji bránit.“

To musí být drsný chlap…
„To víte, že ho to zocelilo.“

Jezdíte do Izraele?
„Jezdíme, je to tam nádherné. Obdivuji lidi té země, co všechno dokázali, jak vybudovali svůj stát. Je to moderní země, s ohromně vyvinutou a dodržovanou demokracií a soudržností. Je to společnost na vysoké mravní a ekonomické úrovni.“

Plánujete svatbu?
„Ne. To není nutnost.“

Jako nutnost bych považoval, že váš nový film Pražské orgie bude obsahovat erotiku. Je to tak?
„Proč? Kvůli názvu? Pražské orgie mají několik významů. Název odkazuje částečně na bujaré večírky, které byly inspirovány známými večírky v domě u Jiřího Muchy, syna malíře Alfonse Muchy. Byl to jakýsi únik z reality, dýchatelného území, kam se chodili lidi odreagovat a probíhaly tam i milostné radovánky. Ale především jsou naše orgie míněny jako stav společnosti, která nebyla v sedmdesátých letech po sovětské okupaci v dobré kondici.“

Zvali si tam prostitutky?
„Já na takových večírcích nikdy nebyla. Ale od pamětníků vím, že prostitutky určitě ne. Bylo dost »dobrovolnic«. Chodili tam spisovatelé, herci, muzikanti, studenti a vodili si tam mladé holky pro zábavu. Ty tam chodily nevázaně oděné.“

Nahé?
„Některé ano, ale většina ne. Nebylo to tak, že by se tam konal striptýz, ale spíše se to bralo jako přirozená součást večera. Některé dívky se strojily do secesních košilek nebo pánských košilí. Vycházeli jsme z dobových fotografií z těch večírků. Nešlo o neřesti, šlo o zvláštní hru.“

Jak daleko jste zašla při zobrazování orgií?
„Není to milostný film a už vůbec ne erotický. Ani v knize moc erotiky nenajdete. Během scény večírku se sice nějaké nahotinky objeví, ale i ony jsou jakýmsi symbolem touhy po volnosti. Jde o totalitní dobu, kdy se lidé potáceli mezi vzdorem a rezignací, cynismem a zklamáním. To vše lidi dostávalo do mravního chaosu…“

Proč pro vás bylo v dnešní době důležité natočit Pražské orgie?
„Mě velmi bavil ten příběh, což byl první impulz. Je to zajímavý pohled americké literární veličiny na náš tehdejší život. A je tam moc zajímavá ženská postava. Autor knihy, americký spisovatel Philip Roth je jedním z nejvýznamnějších světových autorů současnosti. Získat od něj práva k jeho knize je nebývalý úspěch. Roth byl několikrát v 70. letech v Praze, velmi pomáhal zakázaným spisovatelům, nesmírně si vážil Milana Kundery.“

Vy jste se s autorem předlohy Philipem Rothem osobně setkala. Jela jste za ním do amerického Connecticutu v doprovodu svého syna. Proč s ním?
„Přála jsem si, aby jel se mnou, poznal pana Rotha a také mi tam pomohl. Moje představa, že bych si v New Yorku sama půjčila auto a jela v tamějším provozu do Connecticutu, mi přišla šílená. David, kterému tehdy bylo 21 let, už řídil dobře, byl mi velkou oporou.“

Prý jste si s Rothem povídali přes 3,5 hodiny…
„Ano. Mluvili jsme o Praze, ke které měl krásný vztah, o politické situaci tehdejší doby. Pan Roth viděl moje filmy, povídali jsme si o tom, jakou mám představu, jak bych jeho knihu chtěla převést na plátno kin.“

Když jste se bavili o postavě hlavního hrdiny, tak Philip Roth řekl, že má rád oscarového herce Adriena Brodyho. Nechtěl, aby ve filmu hrál?
„Říkal, že ho má rád a že je zajímavý typově. Hlavní postavu nakonec hraje výborný kanadský herec Jonas Chernik. Philip Roth mi říkal, že je na mně, jaké herce si vyberu, protože já s nimi budu pracovat. Dal mi naprosto volnou ruku.“

Kolik stálo odkoupení práv?
„To je předmětem mlčenlivosti, ale můžu říct, že nám vyšel vstříc. Byl zvyklý, že jeho věci točí režiséři v Hollywoodu ve špičkových podmínkách. Mezi filmy podle jeho předlohy patří Lidská skvrna, kde hrála Nicole Kidmanová a Anthony Hopkins, Americká idyla s Ewanem McGregorem nebo Umírající zvíře s Penélope Cruzovou a Benem Kingsleyem. Už za života Rotha považovali za klasika. V Americe je to ikona a lidé ho milují.“

Prý se chtěl účastnit premiéry…

„Chtěl, my jsme mu plánovali hezké přivítání, protože si myslím, že mu Česká republika poděkovala málo za to, co udělal pro české autory v Americe. Dostal sice cenu Franze Kafky, ale mysleli jsme si, že bychom mu mohli poděkovat ještě více. Bohužel v roce 2018 zemřel ve svých 85 letech.“

To je smutná realita. Příběh filmu vypráví o čem?
„Slavný americký spisovatel přijede roku 1976 do Československa. Čeští emigranti ho požádali, aby vyvezl vzácné rukopisy napsané v jidiš do Ameriky a tam je vydal, aby je komunisti nezničili. Ty rukopisy má získat od velice svérázné ženy. Hlavní část příběhu je tedy setkání Američana s touto provokativní dámou, která našeho hosta fascinuje i děsí zároveň. Hlavní hrdinka říká věci otevřeně, nemá záklopku, baví ji provokovat a dělat skandály. Ale spolu s tím je chytrá a zranitelná.“

To bylo asi těžké najít hlavní představitelku. Věděla jste od začátku, že ji bude hrát ruská herečka?
„Nemohla jsem tady najít přesně typ, co jsem potřebovala. Hledala jsem někoho, kdo bude na první pohled hluboká osobnost, přitažlivá žena, která může říkat vyzývavé věci, ale přitom není vulgární. Musela být silná, ale současně citlivá.“

A jmenuje se Ksenia Rappoportová. Jak jste ji našla?
„Před šestnácti lety jsem měla točit historický film v Rusku o druhé manželce Stalina. Jednalo se o výpravný film, na kterém jsem strávila dva roky života. Měla jsem ho kompletně herecky obsazený, oblečený, vybrané lokace. Ksenii jsem obsadila do jedné z rolí, a byla úžasná, ale točila jsem s ní jen jeden den. Po týdnu natáčení pak přišla producentka s tím, že sponzor zmizel a s ním i peníze na film. Tak jsme skončili.“

Když jste dva roky dělala ruský film, který jste nedokončila, z čeho jste žila?
„Od producentky jsem dostala nějakou zálohu, ale to byly částky, které pokryly tak akorát složenky. Každopádně to byla zkušenost a poznala jsem Ksenii, skvělou herečku, která si od té doby vybudovala hvězdnou kariéru. Natáčí hodně v zahraničí, dostala cenu pro nejlepší herečku na festivalu v Benátkách, hraje hodně v Itálii a ve Francii. Tak jsem se jí po šestnácti letech ozvala, ona si přečetla scénář a během dvou dní souhlasila.“

Bude i váš další film dobovka?
„Ne. Byla jsem oslovena, jestli bych nenatočila vánoční komedii. Natáčet máme začít už teď v zimě, takže to je poprvé, co hned po jednom filmu začnu točit další.“

VIDEO: Pražské orgie mají český trailer: Čeští herci namluvili sami sebe.

Video
Video se připravuje ...

Pražské orgie mají český trailer: Čeští herci namluvili sami sebe. Bioscop

Fotogalerie
39 fotografií