Chramostová spojovala 20. a 21. století české kultury a politiky a nikdy neztratila schopnost kritického pohledu a odstupu, uvedl v reakci na hereččino úmrtí ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant. V československé a české kinematografii podle něj zůstává Chramostová neobyčejně silnou, monumentální osobností. „Patos, který herce dokáže tak často zradit, ji vždy posiloval a byl autentickou součástí jejího působení v divadle, ve filmu i ve společnosti,“ dodal.

Herec David Prachař, který se s herečkou setkal mimo jiné v Divadle Kolovrat a byl s ní v poslední době v užším kontaktu, obdivuje na Chramostové schopnost vrátit se na jeviště po dvacetileté pauze, vynucené podpisem Charty 77. „Je to obdivuhodné a ojedinělé,“ řekl Prachař a dodal, že i návrat po mnohem kratší době bývá pro herce těžký.

Podle Prachaře byla Chramostová jedním z mála lidí, kteří dokázali otevřeně psát o svém vztahu ke vstupu do komunistické strany. „Od té doby jsem nic tak svobodného a objektivního nečetl,“ uvedl herec. Dodal, že až do své smrti byla Chramostová schopná nadhledu. „Nepropadala žádným sentimentům, ani nad svým životem, ani nad okolím,“ řekl Prachař ČTK.

Odchod Chramostové zasáhl i herečku Veroniku Žilkovou. „Mrzí mě, že jsem jí nestihla vrátit krásné černé rukavice, které si zapomněla před 2 lety při vystoupení v KC Vozovna k významnému dni 16. 1. - výročí upálení Jana Palacha,“ řekla Žilková Blesk.cz.

Vzkaz do nebe poslala zemřelé i Dagmar Havlová-Veškrnová. „Ach Vlasto, má silná, neohrožená, vtipná, nebojácná, statečná přítelko. Je mi to tak líto. Je mi tak líto, že jsem na tebe ztratila kontakt, a byla jsem tak šťastná, když jsem se k němu opět dostala a slyšela tě.

Ani nevím, zdali jsi v telefonu porozuměla všem mým slovům vyznání a posily. Tvůj smysl pro humor, sarkasmus, vyzařování, plnokrevné herectví i ty tvé „jedy“ z tebe dělali jedinečnou osobnost, na kterou nelze zapomenout,“ napsala na facebooku někdejší první dáma.

Zármutek na úmrtím Vlasty Chramostové vyjádřilo ministerstvo kultury. „Skvělá divadelní a filmová herečka, jedna z prvních signatářek Charty 77, odvážná žena, vzácný člověk,“ charakterizovalo ji ministerstvo na svém twitterovém účtu.

„Poslední rozloučení s Vlastou Chramostovou se bude konat v pondělí 14. října od 11 hodin z jeviště historické budovy Národního divadla,“ řekl Blesku mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

Fotogalerie
22 fotografií