Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Jasno 22°C

České hvězdy kosí smrtka: Hrozivých 27 úmrtí za 19 týdnů! Pomeje, Munzar, Věra Bílá, …

/
 • Rok 2019 je zatím poměrně smutný...
  Aktualizováno - 8. května 2019 ● 13:06
  15. března 2019 ● 17:28

  Česko jako kdyby v posledních měsících obcházela smrt, a rozhodně si nevybírá. Celý tento neveselý „fenomén“ začal již před Vánoci, kdy 18. prosince zemřela herečka Jana Štěpánková (†84) a během svátků zase mladý herec Aleš Kubát (†30), známý třeba ze seriálu Ordinace v růžové zahradě. Toho si velice rychle a náhle vzala rakovina. Od jeho lednového pohřbu si „zubatá“ vzpomněla i na řadu dalších významných tváří…

 • 1.

  4. ledna: Inka Šecová (†75)

  Slavná dabérka, jejíž hlas zazněl třeba v seriálech Jen počkej, zajíci!, South Park nebo Tom a Jerry, se snažila být i přes svůj pokročilý věk velice aktivní, měla dokonce svůj vlastní pořad, s nímž jezdila po republice. Objevila se také v seriálu Ordinace v růžové zahradě 2. Bohužel její plány přetrhlo zranění, když doma nešťastně zakopla, upadla a přes veškerou péči lékařů zůstala imobilní. „Bohužel musela přestat pracovat. Zemřela čtvrtého ledna v nemocnici,“ řekl k jejímu skonu její dabingový kolega, herec Jiří Prager (67).

  Inka Šecová byla známá hlavně z dabingu.
  Autor: Foto: ČT, TV Nova, archiv Blesku

 • 2.

  21. ledna: Marie Kyselková (†83)

  Známá představitelka krásné Lady z pohádky Princezna se zlatou hvězdou trpěla dlouhodobými zdravotními problémy. Musela snášet velké bolesti v nohou, které začaly po operaci zad. Kvůli tomu nebyla téměř schopná pohybu a potřebovala péči 24 hodin denně. Střídavě tak Kyselková žila v pražské Psychiatrické nemocnici v Bohnicích a ve svém bytě, kde nakonec skonala tiše, klidně, ve spánku, když si po snídani šla na chvíli odpočinout.

  Marie Kyselková alias princezna Lada z pohádky Princezna se zlatou hvězdou
  Autor: Martin Pekárek, ČSFD

 • 3.

  25. ledna: Karel Lánský (†94)

  Tento držitel Řádu bílého lva se dožil vskutku požehnaného věku. Po druhé světové válce pomáhal Židům, mezi jeho přátele se počítal i budoucí spisovatel Arnošt Lustig (†84). Patřil mezi významné osobnosti srpna 1968, kdy hrdinně bránil rozhlas před okupačními vojsky. Osm dní se mu povedlo vysílání udržet, a dokonce zřídil náhradní ředitelnu přímo ve svém bytě. O jeho smrti informovala veřejnost jeho dcera Jana Hamáčková.

  Karel Lánský loni převzal cenu z rukou prezidenta.
  Autor: CNC_Martin Sekanina

 • 4.

  26. ledna: Luděk Munzar (†85)

  Známý umělec a manžel těžce nemocné herečky Jany Hlaváčové (80), kterou poslední roky notně omezují Parkinsonova choroba a deprese, kvůli kterým ani není schopna opouštět domov, zemřel koncem ledna ve svém domě v Modřanech v brzkých ranních hodinách. Měl za sebou dvojí boj s rakovinou, nejprve přišel o jednu ledvinu, poté mu našli rakovinu prostaty. Kromě problémů s klouby navíc před rokem Munzarprodělal slabý infarkt a musel na operaci srdce…

  Luděk Munzar se objevoval na televizních obrazovkách celá léta.
  Autor: archiv Blesku

 • 5.

  5. února: Jiří Michálek (†69)

  Zakládající člen kapely Čechomor Jiří Michálek opustil tento svět na počátku února. Se skupinou nahrál dvě alba, z nichž album Mezi Horami z roku 1996 je kritiky považováno za nejlepší v historii Čechomoru. On sám ve svém posledním rozhovoru uvedl, že už je v důchodu, s kapelou už dlouhá léta nehrál, rád ale vystupoval na komornějších akcích či přímo na ulici v domovských Svitavách. „Já hraju jen pro radost, ale jsem rád, že si za den na dvě až tři stovky přijdu, mám na cigarety a pivečko,“ řekl loni pro svitavský Deník.

  Jiří Michálek (vpravo)
  Autor: Facebook

 • 6.

  6. února: Václav Vorlíček (†88)

  Také světoznámý režisér, kterému česká kinematografie vděčí za neuvěřitelné množství kvalitních filmů, které baví všechny diváky napříč generacemi, odešel na věčnost. V prvních dnech měsíce února podlehl zákeřné rakovině. Do širokého povědomí Vorlíček vstoupil parodií na komiksy Kdo chce zabít Jessii?, kde s filmem propojil typické kresby Káji Saudka, mezi jeho nejslavnější snímky patřily komedie Pane, vy jste vdova!, Což takhle dát si špenát, pohádkové seriály Arabela nebo Létající Čestmír. A samozřejmě jeho pohádky, tedy milované Tři oříšky pro Popelku, Princ a Večernice nebo Jak se budí princezny.

  Režisér Vorlíček Brejchové zachránil život.
  Autor: archiv Blesku

 • 7.

  9. února: Petr Oliva (†75)

  Herec Petr Oliva se v posledních letech objevoval například v seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 jako pan Kalina, diváci ho však znali spíše z dabingu: svůj neopakovatelný hlasový projev totiž propůjčil francouzskému herci Pierru Richardovi (84) nebo postavě Bodieho z anglického seriálu Profesionálové. Celý život ho trápilo astma, které se mu na stará kolena hodně zhoršilo. A právě dýchací problémy byly příčinou jeho smrti. „Petr Oliva dnes ráno zemřel po rozsáhlém zápalu plic – před hospitalizací však žil spokojený a aktivní život se svou rodinou,“ napsal po jeho náhlém skonu jeho syn na facebooku.

  Petr Oliva se synem a vnoučkem
  Autor: Archiv Blesku

 • 8.

  18. února: Stanislav Milota (†85)

  Krátce po Valentýnu, svátku všech zamilovaných, odešel na věčnost manžel herečky Vlasty Chramostové (92), český kameraman oceněný Českým lvem a signatář Charty 77. Stejně jako Olivovi, i Milotovi byl osudný zápal plic, kterému podlehl v pražské nemocnici na Karlově náměstí. Stal se autorem filmu Spalovač mrtvol i celé řady legendárních dokumentárních záběrů, například z pohřbu Jana Palacha z roku 1969. V posledních letech byl však postižen částečnou ztrátou zraku, která mu znemožnila dále natáčet, a tak se svou manželkou organizoval alespoň bytové divadlo. Rovněž ho postihly tři vážné mozkové příhody…

  Stanislav Milota a jeho vdova, Vlasta Chramostová
  Autor: Profimedia.cz, archiv Blesku

 • 9.

  26. února: Jiří Pomeje (†54)

  Jiří Pomeje je ze všech celebrit, které zatím tento rok zemřely, nejmladším. Pětapadesátých narozenin, které by letos oslavil, se už nedočkal. Zkrachovalý producent se nejprve potýkal s rakovinou hrtanu, kterou se pokoušel vyhladovět. Podstoupil i chemoterapie a nakonec i obávanou operaci, kvůli níž přišel o hlas. Známý „komediant“, herec a hlavně táta pětileté Aničky sice s rakovinou bojoval poměrně dlouhou dobu, svůj boj však nakonec prohrál. I když to zprvu vypadalo, že se mu ji podařilo překonat, brzy zjistil, že mu zhoubná nemoc napadla celé tělo, například i kosti, takže trpěl velkými bolestmi a měl problémy s chůzí. Naposledy vydechl v sanatoriu Na Pleši, kde pobýval od začátku letošního roku.

  5584314:full:true:true

 • 10.

  28. února: Jiří Pecha (†74)

  Jiří Pecha, parťák a souputník Bolka Polívky nejen z Manéže, zesnul koncem minulého měsíce. Také jemu byla osudnou rakovina, i když v jeho případě šlo o rakovinu prostaty. Kromě toho se potýkal i se žaludečními vředy a problémy s ledvinami. Podle prvního ředitele Divadla Husa na provázku Milana Sedláčka o své nemoci dokázal mluvit s nadsázkou, například prohlašoval, „že mu v těle tančí ‚rakenrol‘“. Naposledy se na veřejnosti ukázal loni v březnu, kvůli bolestem vůbec nevycházel z domu. I Cenu města Třebíče, odkud „Peca“ pocházel, musela v roce 2017 převzít jeho žena.

  Jiří Pecha alias Peca
  Autor: Profimedia

 • 11.

  9. března: Aťka Janoušková (†88)

  Droboučká herečka a bavička, která vyrostla pouhých 120 centimetrů, na svém handicapu postavila svou velice úspěšnou kariéru, byla dokonce uznávanou dabérkou. Jejím hlasem promlouvala například animovaná postavička včelka Mája. Kolem smrti Janouškové ještě stále panují určité nejasnosti, například dosud není známa její příčina. Také trvalo celkem dlouho, než bylo její mrtvé tělo objeveno – přestala se totiž svým známým ozývat už ve středu, tedy čtyři dny předtím, než k ní do bytu vnikla na popud příbuzného policie. Datum smrti však bylo stanoveno až na čtvrtek. Její fanoušci se nyní obávají, že ten den umírala sama, bezmocná a opuštěná...

  2225498:full:true:true

 • 12.

  12. března: Věra Bílá (†64)

  Romská zpěvačka Věra Bílá, která měla dostatečně velký talent na to, aby se mohla stát slavnou i v zahraničí, zemřela v pondělí 12. března ve 23:55 hodin. V pondělí ji záchranka z ubytovny v Rokycanech převezla ve vážném stavu do Fakultní nemocnice v Plzni, kde se ji lékařům nepodařilo zachránit. Žena, která si přála naposledy vydechnout na jevišti a rozhodně ne ve špitále, za sebou zanechala statisícové dluhy. Většinu majetku totiž naházela do hracích automatů. Finanční problémy a samota ji dokonce už před třemi roky dohnaly k zoufalému kroku – pokusila se o sebevraždu a spolykala velké množství prášků.

  Věra Bílá
  Autor: Česká televize

 • 13.

  12. března: Mirek Hoffman (†83)

  Country zpěvák, textař a skladatel Mirek Hoffmann by měl koncem měsíce čtyřiaosmdesáté narozeniny. Hudebník, který stál u začátků české country legendy Greenhorns a od roku 1989 Noví Zelenáči, se však opulentní oslavy již nedočkal. Autor slavných hitů Oranžovej expres a Dívka s vlasem medovým měl podle svého přítele Milana Krbce milosrdnou smrt: „Mluvil jsem s Mirkovou dcerou, odešel v klidu ve spánku,“ potvrdil Blesku muž, který převzal Greenhors poté, co Hoffmann odešel do uměleckého důchodu.

  Zemřel zakladatel Greenhorns-Zelenáčů Mirek Hoffmann.
  Autor: archiv Blesku

 • 14.

  14. března: Stanislav Zindulka (†86)

  Zatím naposledy otřásla Českem smrt herce Stanislava Zindulky, kterého si jistě každý okamžitě vybaví v jeho nejslavnější televizní roli Josefa Pumplměho v seriálu Vlak dětství a naděje, nebo jako nerudného pana Fajsta z líbezného seriálu Bylo nás pět. Až do vysokého věku byl sice Zindulka velice čilý a aktivní, v posledních týdnech se však jeho stav rapidně zhoršil. Onemocněl totiž těžkou chřipkou, špatně se mu dýchalo a zdá se, že i on nakonec dostal zápal plic, který se mu stal osudným.

  Stanislav Zindulka
  Autor: Dana Kolářová

 • 15.

  19. března: Robert Hlavatý (†50)

  Jeho jméno vám možná na první dobrou nic neřekne, ovšem muzikáloví fanoušci ho jistě znají z Jesus Christ SuperStar, Dětí ráje, Bídníci či Tajemství, v němž si zahrál například i s Lucií Vondráčkovou (39). Hlavatý, který v poslední době působil především v Divadle Kalich, si ale zahrál také ve filmu Kvaska či seriálu Ulice a štěstí zkoušel i v Hlasu Česko Slovenska. Bohužel jeho kariéru i život zpřetrhala nemoc, s níž dlouho bojoval. Před lety porazil rakovinu, ta se ale zřejmě vrátila. Také se mluvilo o tom, že za jeho smrt mohla leukémie. „Bohužel, je to pravda, je mi to moc líto. Dozvěděl jsem se to od kolegů z divadla,“ potvrdil smutnou zprávu po Blesk.cz jeho kolega Bořek Slezáček(51).

  Robert Hlavatý bojoval v roce 2014 v Hlasu Česko Slovenska. Tam také v medailonku promluvil o svém boji se zákeřnou rakovinou.
  Autor: TV Nova
   

 • 16.

  16. března: Žofie Trnková (†103)

  Jen měsíc před svými 104. narozeninami opustila svět Žofie Trnková, která byla vůbec nejstarší českou herečkou. Podle informací Herecké asociace Žofie Trnková nejprve jezdila po republice v Bittlově kočovné společnosti, později se stala členkou Vesnického divadla Jindřicha Plachty, nakonec strávila řadu sezon v Horáckém divadle Jihlava. I po konci herecké kariéry se milované práci věnovala dál – pracovala jako nápověda v Městském divadle v Kolíně. Poslední roky žila v domově pro seniory nedaleko Prahy.

  Herečka Žofie Trnková zemřela měsíc před 104. narozeninami.
  Autor: Herecká asociace

 • 17.

  21. března: Antonie Denygrová (†84)

  České hudební nebe se bohužel opět rozrostlo hned 21. března. Odešla do něj totiž vynikající operní pěvkyně z Národního divadla Antonie Denygrová (†84), která ztvárnila mimo jiné i Káťu Kabanovou a Lízu v Pikové dámě.

  Opervní pěvkyně Antonie Denygrová
  Autor: Facebook, Národní divadlo

 • 18.

  26. března: Daniel Nekonečný (†52)

  V úterý 26. března se Českem začala šířit další smutná zpráva. Zemřel totiž nejšílenější český zpěvák Daniel Nekonečný.

  Mrtvého zpěváka objevila u něj doma policie.

  Daniel Nekonečný
  Autor: profimedia.cz

 • 19.

  6.dubna: Jindřich Gregorini (†79)

  Ve věku 79 let 6.dubna zemřel Jindřich Gregorini, který byl mezi lety 2000 a 2012 ředitelem pražského Divadla na Vinohradech a blízký přítel Jiřiny Jiráskové (†81). O jeho úmrtí informovala rodina.

  Ve věku 79 let zemřel bývalý ředitel Divadla na Vinohradech Jindřich Gregorini.
  Autor: ČTK, Archiv Blesku

 • 20.

  9. dubna: Jan Václavík (†75)

  Po letech boje s těžkou cukrovkou zemřel kapelník Petry Janů a saxofonista Jan Václavík. Petra s jeho kapelou Golem vystupovala 35 let.

  Těžká cukrovka si vybrala krutou daň. Přivedla Václavíka už loni na sklonku roku do vinohradské nemocnice. „Honza několik posledních týdnů už nemohl ani mluvit, selhávaly mu všechny důležité orgány,“ prozradila deníku Aha! zdrcená vdova, zpěvačka Vlasta Kahovcová (75). Václavík zemřel jen deset dní před jejich zlatou svatbou.

  Zemřel manžel Vlasty Kahovcové Jan Václavík, kapelník skupiny Golem.
  Autor: archiv Blesku, archiv

 • 21.

  15.dubna: Zuzana Skalníková (†69)

  Herecké nebe mezi sebe přijalo další slavnou osobnost. Tentokrát odešla herečka Zuzana Skalníková (†69), kterou si diváci pamatují nejen z epizod seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 nebo Vyprávěj, ale hlavně jako hlas plyšového kamaráda Mufa, kterého dabovala 38 let.

  Ani její rodina zatím netuší, co se přesně stalo. Dabérka tři dny nikomu nebrala telefon. Proto se za ní vypravili do bytu, kde našli už jen její bezvládné tělo.

  Dabérka Mufa Zuzana Skalníková (†69): Našli ji mrtvou po 3 dnech!
  Autor: ČT

 • 22.

  15.dubna: Radomil Uhlíř (†62)

  Smutnou zprávu na sociálních sítích oznámil hudební vydavatel a publicista Vladimír Drápal Lábus: pardubický rodák a herec spíše menších rolí, Radomil Uhlíř, zemřel krátce po svých 62. narozeninách.

  Radomil Uhlíř a Eva Holubová v jeho zákrytu.
  Autor: profimedia.cz

 • 23.

  23: dubna František Xaver Thuri (†79)

  Hudební skladatel František Xaver Thuri, který byl přezdíván „posledním žijícím barokním skladatelem“, komponoval především ve stylu hudby 17. a 18. století. Osmdesátin se jen o pár dní nedožil. Příčina a okolnosti jeho úmrtí ale nejsou známé.

   

  Zemřel skladatel František Xaver Thuri. Bylo mu 79 let
  Autor: ČTK

 • 24.

  24. dubna: Jaroslav Kepka (†83)

  Jaroslava Kepku (†83), který léta působil v Divadle na Vinohradech, proslavila především role pohádkového skřítka Rumplcimprcampra ve stejnojmenné pohádce. Herec však bohužel naposledy vydechl ve středu 24. dubna, což potvrdil jeho synovec Ondřej Kepka (49) alias Honzík z Arabely. Smrti předcházely vleklé zdravotní problémy (především s dýcháním a srdcem), kvůli nimž už Kepka ani nemohl chodit. Loni v červnu tak nezvládl dorazit ani na pohřeb švagrové Gabriely Vránové (†78).

  Jaroslav Kepka
  Autor: Karel Kopáč, archiv

 • 25.

  30. dubna: Marie Třešňáková (†67)

  Spisovatelka a dramaturgyně Marie Třešňáková (†67) zemřela 30. dubna - podlehla těžké nemoci. Smutnou zvěst na sociální síti zveřejnil její syn Matěj. Plakala též herečka Eva Holubová (60), která měla k zesnulé blízko a spojovala je i láska k Sicílii. „A čekaly jsme a pevně věřily v uskutečnění našeho plánu a snu,“ věřila herečka, že její kamarádka boj s rakovinou vyhraje.

  Spisovatelka a dramaturgyně Marie Třešňáková
  Autor: archiv INT

 • 26.

  1. května: Vladimír Poštulka (†76)

  Autor hitů jako Sladké mámení, S tím bláznem si nic nezačínej nebo Bludička Julie na tom již delší dobu nebyl dobře. Už na sklonku minulého roku totiž nešťastně upadl a lékaři mu z hlavy odsáli hematom. Poštulka ležel v kómatu a naposledy vydechl právě na Prvního máje. „Ano, Vláďa už není mezi námi,“ potvrdila vdova po textaři Blesku.

  Slavný textař Vladimír Poštulka
  Autor: Foto: Herminapress.cz

 • 27.

  7. května: Václav Postránecký (†75)

  Boj se zákeřnou onkologickou nemocí prohrál po roce také Václav Postránecký. „V úterý 7. května 2019 ve 22:40 v kruhu nejbližší rodiny podlehl dlouhému statečnému souboji se zákeřnou nemocí člen Činohry Národního divadla Václav Postránecký," prozradil smutnou zpěst pro Blesk.cz mluvčí ND Tomáš Staněk.

  Václav Postránecký v seriálu Krejzovi
  Autor: FTV Prima

  Fotogalerie
  76 fotografií

   

 • Diskuse k článku Přidat názor
  Počet komentářů: 20

  karin24: John jak můžete být tak zlý....

  (08. 05. 2019 18:59)

  karin24: Velice smutný rok....

  (08. 05. 2019 18:56)

  illenne: Co se týče Věry Bílé, byla jednou z těch, kteří veřejně zpívali
  romské písně. Pokládat ji za hvězdu, vedle takových jako byl Luděk
  Munzar, Petr Oliva, Václav Vorlíček a další nechápu . Žila tak, jak
  žila, ale hvězda podle mne ne.

  (08. 05. 2019 17:25)

  PPP150W: Neměl jsem doposud ponětí, že Věra Bílá byla česká hvězda. Když byla
  na vrcholu, byla to romská hvězda, když se prochlastala a progemblila
  k pokusu o sebevraždu, je to najednou česká hvězda? Já bych řekl, že to
  byla Romka se vším všudy. Chlast, bedny a zpěv. Jen práci tam nikde
  nevidím. Nejspíš dostanu za tenhle koment banána, ale je mi to tak
  nějak jedno.

  (08. 05. 2019 15:22)

  rada42: Bohdalka nestíhá chodit na pohřby...

  (25. 03. 2019 15:25)
  Zobrazit celou diskusi
  Články odjinud
  Video se připravuje ...
  ČLÁNKY ODJINUD

  Dnešní horoskopy