Stejně jako při loňských Tháliích, i letos večerem provázel moderátor Václav Moravec. A ocenění se rozdávala jako na běžícím pásu. V úvodu večera vystoupil místopředseda ČSSD Michal Šmarda, který se v srpnu vzdal nominace na ministra kultury, když ho prezident Miloš Zeman odmítl do funkce jmenovat.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek převzal záštitu nad slavnostním udílením cen Thálií, a právě proto měl i možnost předat první cenu v ženské kategorii Opera. Vítězkou této kategorie se stala Kateřina Kněžíková: „Ráda bych poděkovala za splnění dětského snu!“

Herečka Zdeňka Procházková, která je sama držitelkou Thálie, vyhlásila vítězku ceny za celoživotní mistrovství v oboru Opery. Tou se stala operní diva Gabriela Beňačková. 

Barbora Munzarová předala cenu Vojtovi Dykovi, který vyhrál v kategorii Muzikál a porazil tak své soky, včetně nominovaného Honzy Ciny. Úsměvné bylo, když dlouhán Dyk při děkovné řeči výrazně převyšoval mikrofon, a tak prekérní situaci vyřešil s grácií a vtipem a takzvaně „roznožil“.

Thálii za celoživotní mistrovství v kategorii Muzikál - ženy získala Věra Vlková. „Chtěla bych pozdravit mého manžela. Za několik dní oslavíme 55. výročí od našeho sňatku a tohle je krásný dárek,“ řekla dojatě.

Ocenění za mimořádný přínos divadlu získal Zdeněk Svěrák. Ten nemohl opomenout své zesnulé kolegy, kteří by měli na tomto ocenění také své zásluhy. „Berte to tak, že Ladislav Smoljak nemá čas, a proto tady není. Taky nemá čas Jiří Šebánek, zakladatel divadla Járy Cimrmana. Nebýt nás, nikdo nevěděl, že existoval Jára Cimrman. Ale nebýt Cimrmana, nikdo by nevěděl o nás.“ Na slavnostním večeru byla také mimořádně představena nová kategorie Alternativní a loutkové divadlo.

Vítězem v kategorii Činohra Muži se stal Viktor Dvořák. Vynikající Saša Rašilov tak bohužel odešel s prázdnou a nominaci za divadelního Mefista neproměnil. 

Kategorie za celoživotní dílo v kategorii Činohra byla na letošním ročníku poprvé rozdělena do dvou kategorií Muži a Ženy. Za ženy cenu získala herečka Helena Kružíková. „Děkuji, že tato krásná cena doputovala do mého krásného Brna. Tam, kde Pražáci vždycky všechno shrábnou a na nás už toho moc nezbyde,“ vtipkovala v děkovné řeči legenda československého filmu.

Pak ale herečka zvážněla a jako první během předávání připomněla zesnulého Karla Gotta (†80). „Chtěla bych zmínit osobnost, pro kterou všichni pláčeme a která nás opustila. Je to Karel Gott. Jeho krédo bylo, že všichni musí držet pohromadě... Zmiňuji ho právě proto, že říkal, že máme v sobě potlačit tu těžce nabytou profesionalitu, abychom se přiblížili těm, kteří přišli za námi, aby nás podpořili a zároveň se s námi usmívali, tancovali a zazpívali.“

Poslední cenu večera za celoživotní mistrovství předal Ladislavu Mrkvičkovi ředitel Herecké asociace Ondřej Kepka. Oceněný Mrkvička se na počátku řeči omluvil za to, že se třese, a jako důvod hned pro případné nevědomé vysvětlil, že trpí Parkinsonovou chorobou. „Před několika měsíci mi přišel dopis od Herecké asociace. Trochu jsem se bál, že jsem nezaplatil příspěvky. Pak ale přišlo něco, co jsem naprosto nečekal. Myslel jsem, že to je jeden z kanadských žertíků...,“ zavtipkoval čerstvý držitel ceny za celoživotní mistrovství Ladislav Mrkvička při děkovné řeči.

Výsledky cen Thálie:

Opera - ženy:

Kateřina Kněžíková

Opera - muži: 

Ondřej Koplík

Celoživotní mistrovství v oboru opera:

Gabriela Beňačková

Muzikál a opereta - ženy:

Martina Šnytová

Muzikál a opereta - muži:

Vojtěch Dyk

Celoživotní mistrovství v oboru muzikál:

Věra Vlková

Cena Thálie za šíření divadelního umění v televizi:

 Ondřej Šrámek

Tanec a pohybové divadlo - ženy:

Alina Nanuová

Balet  - muži:

Dominik Vodička

Celoživotní mistrovství v oblasti balet:

Zdenka Kratochvílová

Ocenění za mimořádný přínos divadlu:

Zdeněk Svěrák

Cena v oblasti alternativní a loutkové divadlo - muži: 

Milan Hajn

Činohra - ženy:

 Lucie Trmíková

Činohra - muži:

 Viktor Dvořák

Celoživotní mistrovství v oboru činohra - ženy:

Helena Kružíková

Celoživotní mistrovství v oboru činohra - muži:

 Ladislav Mrkvička

VIDEO: 25 let Thálie: Harapes byl u všech! Cenou se pyšní, metálem od prezidenta ne!

Video
Video se připravuje ...

25 let Thálie: Harapes byl u všech! Cenou se pyšní, metálem od prezidenta ne! Hana Höschlová, Jan Jedlička

Fotogalerie
25 fotografií