„Zhruba před rokem a  půl se u  mě objevila porucha krvetvorby v  podobě myelodysplastického syndromu. Přes několik druhů léčby přešlo bohužel toto onemocnění v uplynulých měsících v  akutní leukemii,“ přiznal Slavík 12. září v  exkluzivním prohlášení pro Blesk. V  ten samý den seděl na opačném konci Prahy jeho kamarád Jiří Korn (70) a chystal se Karla pozvat na koncert 70x dík ke svým sedmdesátinám.

„Pro pana Gotta jsem zrovna nadepsal obálku, když jsem se dozvěděl tu zdrcující zprávu o  jeho nemoci. Nakonec jsme se rozhodli pozvánku neodeslat,“ odpověděl Blesku producent monstrózního koncertu Tomáš Ságl na otázku, zda bude s  Kornem ve středu 25. září v pražské O2 areně slavit i  Slavík. Bylo jim jasné, že ve svém zdravotním stavu si nemůže dovolit chytit jakoukoliv infekci. „Jirkovi je to velmi líto, protože Karel pro něj znamená opravdu hodně,“ dodal ještě Ságl.

Podle informací Blesku při přípravách koncertu existoval i nápad, že by si Korn s Gottem střihl píseň Karel nese asi čaj, jako tomu bylo na Karlových padesátinách a  před televizními kamerami v  Lucerně. Nakonec si tenhle song s oslavencem zazpívá jeho původní interpret Vilém Čok (58).

Zrušené akce

A sám Slavík se kvůli chorobě uchýlil k  opatřením, kterým se bránil, i když před čtyřmi lety bojoval s  rakovinou mízních uzlin. Zrušil veškerá svoje vystoupení a omluvil se i návštěvám, které ho chtěly přijít povzbudit na Bertramku. Například Martě Kubišové (76) či Pavlu Větrovcovi (70). A nejen to...

„Z důvodu aktuálního onemocnění nemůže pan Gott vystoupit v  rámci akce Helppes. Důvodem je ohrožení případnou infekcí,“ potvrdila Blesku zpěvákova mluvčí Aneta Stolzová (37), že Karel odpískal i  dnešní akci na podporu charitativní organizace, na kterou chodil pravidelně každý rok.

Opatrnost

Taková opatrnost je podle lékařů na místě. Nemocní s  akutní leukemií totiž trpí velmi často opakovanými infekčními onemocněními. Proč? Z  toho důvodu, že leukemie je zhoubné nádorové onemocnění krve a  kostní dřeně. Právě kostní dřeň má za úkol produkovat krvinky. Pokud je vše v  pořádku a  člověk je zdravý, jeho bílé krvinky mají v  těle důležitou funkci. A to takovou, že bojují s infekcí.

Při leukemii se tvorba krvinek vymkne kontrole a  jsou produkovány abnormální nefunkční bílé krvinky. Leukemické buňky se množí a  utlačují ostatní buňky kostní dřeně. Dochází k  útlumu tvorby červených krvinek, krevních destiček a  »zdravých« bílých krvinek. To se projeví právě často se opakujícími infekcemi, nedostatečným zásobováním těla kyslíkem (anémií) a  nadměrnou krvácivostí.

Chcete celou knihu takového čtení? Koupit můžete na online iKiosek – vaší ishop trafice. Objednáte-li dopoledne, máte zítra doma ve schránce.

VIDEO: Prachařovo nové tetování: Iniciály na pozadí. A trápení Gottové ve Finsku

Video
délka: 02:27

Prachařovo nové tetování: Iniciály na pozadí. A trápení Gottové ve Finsku Bára Horáková, Lukáš Červený

Fotogalerie
52 fotografií