Principál Semaforu projevil přání, aby zpěvák vystoupil v dokumentu Lehce s životem se prát, který o něm točila Olga Sommerová (70). Vážně nemocný zpěvák byl jeho pozváním viditelně zaskočený a při prohlížení archivních snímků neměl daleko k slzám. Suchý, jemuž na leukemii zemřela první žena, navíc ve filmu vysekl Gottovi několikrát poklonu!

S Jiřím Šlitrem (†45) pro Karla napsali píseň Oči má sněhem zaváté a do té doby nepříliš známého mladíka v roce 1964 katapultovali na první místo v anketě Zlatý slavík. A on jim to nezapomněl, i když nebyli zrovna »v módě«. „V těch temných dobách, které jsou mu teď často vytýkány, se ke mně několikrát zachoval ohromně,“ řekl Suchý o Gottovi. „Třeba když mu vyšlo trojalbum LP desek a mělo se křtít, tak on mě vyzval, abych byl tím křtitelem. Ovšem televize mu pohrozila, že jestliže tam budu já, tak tam nebudou oni, protože jsem měl tenkrát zákaz vystupovat. Karel ale řekl – no tak tam nebudete! A to jsem ocenil,“ popsal legendární skladatel.

A Karel se prý znovu zastal Suchého i v době, kdy se kvůli němu jako komunistickému režimu nepohodlnému textaři likvidovaly ve vydavatelství Supraphon desky, pod kterými byl podepsán. „Chudáku Neckářovi, kterému jsem otextoval jednu písničku, zničili novou desku. A Karel mi přišel nabídnout, abych mu napsal čtyři texty. Říkal jsem mu – nevyjde to... A on mi řekl – ale vyjde! A skutečně to prosadil,“ zavzpomínal Suchý. „Skutečně se ke mně vždycky zachoval férově, dokonce to fér bylo nadstandardní,“ zavřel principál Semaforu pusu všem, kteří napadají Gotta kvůli jeho prorežimní minulosti.

Profesně se jejich cesty rozdělily v roce 1963, kdy Karel Gott přešel ze Semaforu do Divadla Apollo. Dodnes si tak spolu vykají. „Jednou za tři roky jsme se potkali v televizi, když jsme tam zrovna vystupovali. Vždycky jsme si velmi hezky popovídali, ale to bylo vše. Neměli jsme potřebu se víc stýkat, protože každý už měl jinou oblast zájmu. Tím nechci říct, že bychom se neměli rádi. Protože když jsme se potkali, tak to bylo hrozně fajn, ale nekamarádili jsme spolu,“ vysvětlil Suchý, že se ho Karel zastával hlavně z vrozeného gentlemanství.

Suchý se netají tím, že nemá rád tykání. „Byl jsem vždycky notorický vykač, protože pamatuju doby, když na mě i vrátný volal – hele, soudruhu, pocem, tady není holubník!“ A dlouho se toho držel i po roce 1989.

V divadle od toho ale upustil. „Tam si teď tykáme úplně všichni. Měl jsem velké problémy při práci rozlišovat, s kým si tykám a vykám. Hrozně nás to zdržovalo. Tak jsem jednou ustanovil, že si se všemi spolupracovníky budu tykat,“ přiznal principál Semaforu s tím, že ho pak kamarádi varovali před snížením respektu. „Vyskytly se hlasy, že pro ně potom budu kus hadru a budou mě posílat na nepěkná místa, ale to se nestalo. Respekt tam cítím,“ uzavřel Suchý.

Chcete celou knihu takového čtení? Koupit můžete na online iKiosek – vaší ishop trafice. Objednáte-li dopoledne, máte zítra doma ve schránce.

VIDEO: Prachařovo nové tetování: Iniciály na pozadí. A trápení Gottové ve Finsku

Video
délka: 02:27

Prachařovo nové tetování: Iniciály na pozadí. A trápení Gottové ve Finsku Bára Horáková, Lukáš Červený

Fotogalerie
66 fotografií