Ve své biografii Pane, vy jste režisér! totiž Vorlíček přiznává, že po ruské okupaci 21. srpna 1968, která překazila plány na cestu Jessie do Hollywoodu, se rozhoupal k emigraci. „V roce 1969, tedy rok poté, jsme si dokonce s manželkou opatřili víza do Západního Německa a i s dcerami a nějakým tím kožichem jsme tam začátkem října odjeli navštívit přátele,“ vzpomínal režisér na okamžiky, kdy si vážně myslel, že už se domů nevrátí. 

Co jeho rozhodnutí změnilo? „Narazil jsem na dva mladé režiséry, kteří jezdili na náš karlovarský festival, takže jsme se znali. Řekl jsem jim, že mám bezvadný, už hotový scénář na Pane, vy jste vdova! a uvažuju, že bych zůstal v Německu a natočil to tam. Jenže oni mi zcela otevřeně řekli, že se sami fackují o práci, ať si to udělám pěkně sám doma,“ popsal Vorlíček.

Nakonec zvítězila jeho touha natáčet. „Došlo mi, že v Německu bych měl ke své práci, kterou jsem toužil dělat, natáčet filmy, a hlavně komedie, velmi složité podmínky. Tak jsme nasedli do auta a vyrazili k hranicím. Službu tam měl zrovna takový slušný celník. Vzal si naše pasy, prohlídl si mě, dcery, manželku a tu hromadu kufrů, kterou vezeme zase zpátky, pasy nám vrátil a udiveně se zeptal: ‚Vy se vracíte domů? No, když myslíte...,“ přiznal režisér.

Nakonec se k práci na Západě přece jen dostal. Spolupráce jeho a scenáristy Miloše Macourka (†75) se západoněmeckou televizí nakonec v osmdesátých letech dala vzniknout řadě oblíbených seriálů, jako je Arabela, Létající Čestmír či Křeček v noční košili.

VIDEO: Tajemství Václava Vorlíčka (†88): Jaké své filmy neměl rád a proč?

Video
délka: 22:38

Tajemství Václava Vorlíčka (†88): Jaké své filmy neměl rád a proč? Blesk TV

Fotogalerie
46 fotografií