Vorlíček takto bilancuje ve své životopisné knize Pane, vy jste režisér, která vyšla nedlouho před jeho smrtí. „Rád bych natočil ještě nějaký opravdu dobrý film, komediální pecku. Mám dokonce jeden scénář hotový. Pracovní název je Dámská rošáda. Je to taková sranda s nebožtíky. Z mrtvých se stávají živí a z živých mrtví. Ocitáme si i na onom světě, kde žije třeba Hemingway a další lidé, kteří jsou již po smrti. Mají v tom záhrobí veselou partu,“ prozradil legendární filmový tvůrce.

Toho v posledních deseti letech zejména rmoutilo to, že mu v roce 2009 zemřela manželka Sofie. Právě film ze záhrobí pro něj měl být náplastí na duši. „Je to pěkná představa, porozprávět zase s těmi, kteří nás opustili, odešli. Pravda, byli většinou starší, než jsem já, Sovák dokonce i o jeden centimetr vyšší, na tom si zakládal. Něco na tom je, dát si opět skleničku s herci, s nimiž jsem rád pracoval, spolupracovníky, s nimiž jsem si sedl, mojí ženou...,“ přemýšlel nahlas.

A když se zamýšlel nad tím, jak asi jednou bude vypadat jeho vlastní pohřeb, potutelně se usmíval. „Víte, co by mě jediné zajímalo? Poslední dobou jsem si všiml, že se na pohřbech začalo tleskat… Ale do závěti si to dávat nebudu!“ dodával nad oblíbeným pivečkem a v oblaku cigaretového dýmu…

Video
délka: 02:47
1080p 720p 360p

Václav Vorlíček (†88) před smrtí sepsal vzpomínky: Kteří herci ho zlobili? David Turek, Aleš Brunclík

Fotogalerie
34 fotografií