Albert Finney byl herec výrazný nejen svým zjevem, ale i svým hlasovým projevem.  Proslavil se například rolí belgického detektiva Hercula Poirota, za kterou byl dokonce nominován na Oscara. Známého puntičkáře s charakteristickým knírkem se ve Vraždě v Orient Expresu chopil tak bravurně, až sama spisovatelka Agatha Christie potvrdila, že se její představě svérázného vyšetřovatele přiblížil ze všech herců nejvíce.

Zlatou sošku Albert Finney za celý život nikdy nezískal, a to i přesto, že na ni byl nominován celkem pětkrát. Velké šance měl například za neuvěřitelné ztvárnění zpěváka Toma Jonese ve stejnojmenném životopisném filmu, nebo jako nevrlý divadelní principál ve snímku Garderobiér, žádnou však neproměnil ve vítězství.

Finney byl dlouhá léta uznávaným divadelním hercem a před filmovou kamerou se objevil poprvé až v roce 1960 v sociálně laděném snímku V sobotu večer, v neděli ráno. V té době mu bylo čtyřiadvacet let a ihned za roli obdržel cenu BAFTA. Za věrohodně předvedeného politika Winstona Churchilla v dramatu Stahující se mračna byl zase oceněn Zlatým glóbem. V roce 2001 obdržel Cenu britské akademie za celoživotní dílo.

Své pěvecké nadání dokázal Finney v animované pohádce Tima Burtona Mrtvá nevěsta a smysl pro humor ve smutné komedii Velká ryba nebo v romantickém Dobrém ročníku, kde si střihnul roli moudrého vinaře. Objevil se také v Bondovce Skyfall po boku Daniela Craiga (50) nebo v sérii akčních filmů o agentovi Jasonovi Bourneovi v podání Matta Damona (48).

Sympatický rodák ze Salfordu byl celý život vášnivým fanouškem fotbalového klubu Manchester United a honosil se titulem "sir", který mu udělila sama královna Alžběta II. (92).

Přesná příčina jeho úmrtí sice ještě není známá, Finney koneckonců nikdy nepatřil mezi celebrity, které by do médií hovořily o svém životě, přesto však není tajemstvím, že v roce 2011 prodělal rakovinu ledvin a jeho stav byl jednu dobu velice vážný...

Fotogalerie
10 fotografií