Za charismatického Viktora Preisse se Jana Preissová, tehdy ještě Drchalová, provdala před neuvěřitelnými padesáti lety, letos dokonce oslaví zlatou svatbu, a jejich vztah patří k těm nejstabilnějším v českém šoubyznysu. A to i přesto, že společně museli překonat jedno velké příkoří – záletný Viktor na začátku 80. let neudržel poklopec na uzdě a vznikla z toho nemanželská dcera. „Její matce tehdy dal peníze za mlčení a myslel, že to nějak projde,“ prozradil po letech na Preisse jeden z jeho uměleckých kolegů.

Vina ho ale nakonec dohnala k přiznání a on se své rodině se vším svěřil. Řekl své manželce i malému synkovi nejen o nevěře, ale i o mimomanželské ratolesti. „Nejde o žádné skandální odhalení. Naše rodina s tím nemá žádný problém,“ vyjádřil se k tomu v roce 2004 jeho syn, taktéž herec, Martin Preiss (46). Rodina se sice otřásla v základech, přesto však zůstala pospolu. „Přece se nemohl ztratit ten kluk, kterého jsem kdysi potkala na schodech. A ve mně je pořád ta holka. Stále je v nás láska a doufám, že bude až do smrti,“ prohlásila Preissová před časem v rozhovoru pro web Národního divadla.

Přesto, že plavovlasá Jana Preissová na televizních obrazovkách obvykle představovala na první pohled křehké, ve svém nitru však silné ženy, ve skutečnosti celý život bojovala s psychickými problémy. Kvůli dlouhodobě neléčeným depresím se nakonec stáhla z veřejného života a přestala hrát, a to nejen ve filmech a seriálech, ale i v divadle. Dokud se o její vážné nemoci nevědělo, jenom se spekulovalo, že herečka, která v sedmdesátých a osmdesátých letech platila za sex-symbol, neunesla své stárnutí. Pravda byla však mnohem smutnější...

Rodinné prokletí těžkými depresemi se totiž přeneslo i na Martina, který se před čtyřmi lety demonstrativně pokusil o sebevraždu. Poté skončil na nějaký čas v léčebně. „Doma došlo k běžnému konfliktu, po kterém moje žena i s dětmi odjela. Mluvili jsme spolu pak po telefonu a ona v afektu řekla, že pokud mě život nebaví a chci se uchlastat, tak ať se seberu a jdu se rovnou do lesa pověsit. A já řekl, že teda jo, a opravdu jsem odešel z domu,“ popisoval později herec osudnou hádku se svou manželkou, vnadnou herečkou Martinou Preissovou (43).

Jana Preissová se nyní vrací na plátna kin, zahraje si v novém filmu, který zatím vzniká pod pracovním názvem Vánoce budou. Hlavní role jí byla svěřena po dlouhých dvaceti letech, a Preissová by v téhle komedii měla zazářit po boku Bolka Polívky (69). Tomu totiž bude hrát manželku. Se ztvárněním této role by podle svých vlastních slov neměla mít problém: „Hraji hodně starostlivou babičku Janinku. Je mi docela podobná, protože ve skutečnosti jsem starostlivá babička, a jsem jí ráda,“ přiznala stále šaramantní herečka.

VIDEO: Viktor Preiss prozradil, proč se s manželkou vzájemně vyhýbají

Video
délka: 00:44.20

Viktor Preiss: S manželkou se vzájemně vyhýbáme! Řekl proč! Česká televize - GEN

Fotogalerie
37 fotografií