Karel si s rodinou pořídil nový vůz – prostorný Mercedes-Benz třídy V - tedy své první rodinné auto v životě. Sice se jim tam vejdou všechny potřebné věci při cestě na chalupu, jenže má to jeden háček. Mistr totiž nového »medvěda« nesmí řídit.

Ani po třech letech od doby, co překonal rakovinu mízních uzlin, ho rodina nechce pustit za volant. Manželka Ivana i tchyně mu to zakazují, jelikož o něj mají strach. Přece jen zpěvák už není nejmladší, a tak mu už tolik nemusí sloužit zrak. Stejně tak by mohl být problém i v udržení pozornosti. Nezbývá mu tak nic jiného, než se spolehnout na služby šoféra, i když by jistě řídil velmi rád.

Vždyť řízení vždy velmi miloval. Sám zvládl i cesty dlouhé stovky kilometrů a zbožňoval i rychlou jízdu na německých dálnicích. „Čistím si při tom hlavu. Pouštím si hudbu, učím se nové texty. A v Německu mám také konečně možnost auto pořádně prověřit,“ přiznal kdysi pro Aha! Gott, který takto rád relaxoval zejména v silných a kvalitních vozech, například značek Volkswagen, BMW, Audi či Mercedes. Jednu dobu mu říkalo pane i Porsche Carrera. „Musel jsem ho ale potom prodat. Nebylo pohodlné na sezení a při velkých dálkách mě z auta bolela záda,“ postěžoval si už dříve.

Teď už ho ale jeho nejbližší nenechají autem bez asistence popojet ani pár metrů. Třeba ani z domova ve vile na Bertramce do oblíbeného lahůdkářství na Andělu, kam léta jezdil pro vína a různé delikatesy. „Karel měl doma návštěvu. Když ji vyprovázel ke dveřím, poprosil tchyni, ať mu podá klíčky od vozu, že si zajede do lahůdkářství pro víno a sýry,“ prozradil pro Aha! zdroj z Gottova blízkého okolí a popsal, jak tchyně Blanka posléze zavolala na Ivanu: „Můžu dát Karlovi klíčky?“ A seshora se ozvalo: „Ne!“ Mistr si tak může nové auto v garáži, na které vydělal svým zlatem v hrdle, tak leda prohlížet.

Čím Slavík jezdil

První kára – opel z druhé ruky

V roce 1964 si Gott pořídil svou první káru. I když ještě neměl papíry. Za volantem tak zaskočil Ladislav Štaidl. Byli se Semaforem v Berlíně, kde na ulici viděli stát Opel Olympia. Za oknem měl nápis: »zu verkaufen« (na prodej). „Já neměl řidičák, ale Láďa jo. Dal jsem dohromady všechny diety, co jsme tam tenkrát měli, a koupil ho. Na tu dobu jsem si opravdu připadal, že mám naprosto výjimečný vůz,“ popisoval svou první káru Mistr. „Měla ohromný předek, masku žraloka, po stranách ploutve,“ rozplýval se. Do Prahy ovšem nedojeli, »oplík« se jim rozpadl, ještě než byli v Drážďanech. Do města došli pěšky a domů se dostali vlakem...

Autíčko pro radost – Fiat 600

Druhé Slavíkovo auto byl fiátek šestistovka. Živý mrňousek. „Na tu dobu (1965) šlo o něco skvělého. No, a vlastně to byl můj první vůz, který jezdil!“ vyprávěl.

Pořád v servisu – saab

Když si vydělal, mohl si dovolit vůz i z dovozu. Zvolil si švédského saaba. „Zase jsem s ním ale byl pořád v autoservisu,“ stěžoval si pak.

Itálie - Alfa Romeo

Jednou z jeho dalších kár bylo krásné kupé Alfa Romeo 2000. Skončilo ale ve šrotu, v roce 1973 si v něm zažil svou první havárii. Záchranáři ho z vraku vyřezávali autogenem a vyvázl s nateklým kolenem.

První audina

V roce 1977 si pořídil svou první audi. Aut se čtyřmi kruhy ve znaku měl hned několik, třeba zlatou A4 později prodával za půl milionu. Audinu koupil později i své manželce Ivaně, sám v ní pak zlehka boural.

Pán silnic – BMW 2000

V dalším autě byl pánem silnic a fungovalo. „S BMW ale skončila moje radost, přišla devadesátá léta a auta mizela závratnou rychlostí. Začala se krást ve velkém, já přišel za krátkou dobu o šest aut! Včetně Golfu GTI, který jsem koupil Dominice.“

Závoďák

Jako správný milovník aut Karel Gott neodolal a podlehl kouzlu silných a nablýskaných kár. Roku 1987 padl jeho zrak na Porsche 911 Carrera. V té době se ale už klonil k německému mercedesu. Tomu je věrný ještě dnes.

A ty další...

Slavíka šlo zahlédnout i ve škodovce. S krátkou fabií se mu prý dobře v Praze parkovalo. Měl golfa a řidič Olda Havránek jej na koncerty vozil v Citroënu Berlingo.

VIDEO: Karel Gott: Bál jsem se, že své dílo nedokončím! Mé dny byly sečtené!

Video
délka: 03:17

Karel Gott: Bál jsem se, že své dílo nedokončím! Mé dny byly sečtené! Lukáš Červený

 

Slavíkovy bouračky

1966 – Utržený nos

První nehodu zažil Mistr shodou okolností v cizím autě. V Praze na Vinohradech mu v roce 1966 Milan Chladil předváděl čerstvě zakoupený vojenský jeep. „U náměstí Jiřího z Poděbrad Milana přestal v zatáčce jeep poslouchat. Narazili jsme do stromu, já jsem prolítl hlavou oknem,“ popisoval Gott, kterého tehdy zachraňoval Jiří Štaidl, který jel za nimi. „Kdyby tam nebyl Jirka, který mě okamžitě odvezl k profesoru Sedláčkovi do vinohradské nemocnice, nevím, co by se stalo,“ vzpomínal Karel, který si z obličeje vytáhl střep a rázem začal krvácet. „Vezli mě rovnou na sál. Řekli mi, že kdyby mě přivezli později, musel bych na plastiku tváře. A to jsem si ještě držel v ruce nos, který mi museli přišít,“ dodal.

1973 – Vylétl ze zatáčky

Na mále měl Slavík také v červnu 1973, kdy sice bylo vedro, jenže po dešti byl asfalt jako mýdlo. A zatáčky v Novém Strašecí klouzaly. „V jedné jsem udělal se svou alfou romeo několik přemetů. Zachránilo mi život, že jsem nebyl připoutaný. Přeskočil jsem na zadní sedadla, schoulil se a chránil si hlavu. Střecha byla po nárazu stlačená do úrovně dveří,“ prozradil.

1982 – Vykopl sklo

O život se strachoval také v zimě 1982 , kdy kousek za Plzní jezdil v mercedesu, kabrioletu s pevnou zatahovací střechou. Na sněhu tehdy dostal smyk a přes střechu se kutálel do vykáceného lesa. „Vůz byl celý v elektrice a všechno přestalo fungovat. Akorát jsem natankoval plnou nádrž, takže mi bleskly hlavou záběry z filmů, kdy auto vybouchne,“ přiznal Karel s tím, že si ale v hrůzné chvíli dokázal poradit. „Vzpomněl jsem si na další film, kde nějaký člověk vykopával sklo. Tak jsem to zkusil.“

1983 – Vytapetovaná stráň

Poslední kolizi, na kterou Gott nerad vzpomíná, zažil v Německu jen o rok později. Boural tehdy, když jeho saab dostal smyk na mokru a narazil bokem do svodidla, které ho odrazilo k jedoucímu kamionu. „Otevřel se mi kufr a z něj všechno vylétlo ven. Akorát jsem si vezl domů tapety. Rozvinuly se a nádherně vytapetovaly stráně. Policajti se bavili,“ říkal po letech již s úsměvem. Zažil i další ťukance, ty už ale podle něj prý nestály za řeč.

VIDEO: Karel Gott na premiéře pohádky, v níž hraje s dcerami: Jak byl spokojený?

Video
délka: 01:29

Karel Gott na premiéře pohádky, v níž hraje s dcerami: Jak byl spokojený? Kateřina Štíchová, Aleš Brunclík

NA AUTA KARLA GOTTA SE PODÍVEJTE V GALERII ->

Fotogalerie
132 fotografií