Patnáct let bylo tajemství spojené s tragickou smrtí jeho syna ukryto v archivu. Vyzrazeno bylo až díky dokumentu Miroslav Horníček: Humor není žádná sranda, který Česká televize připravila k hercovým nedožitým stým narozeninám v roce 2018.

Před lety se totiž komik a spisovatel rozvyprávěl o neštěstí, které se stalo během natáčení seriálu Byli jednou dva písaři v roce 1972. „Když jsme točili Písaře, byl tam můj syn a skončil neblaze, při epileptickém záchvatu. Lovil ryby a seděl na takový betonový propusti, nebo jak by se to řeklo, a spadl dovnitř,“ líčil Horníček okamžik, kdy se jeho syn utopil v Trojanově mlýně na okraji Prahy.

Není divu, že si pamatoval každou vteřinu osudného dne. „Přijel jsem z natáčení domů a říkal jsem si: Honza je už doma. Ale tam nebyl. Tak jsem ráno vyjel hodně brzy a v mlýně jsem ho hledal. Přišel za mnou Jirka Sovák a říkal: Pojď, jedeme, je v nemocnici. Což byl od něj trik, aby mě tam vylákal. A tam mi dali injekci na uklidnění a řekli, že je mrtvý,“ prozradil herec.Ze smrti syna se dlouho vzpamatovával, ale nakonec si ji pro zmírnění bolesti odůvodnil. „Ta jeho diagnóza vypadala tak, že měl klíšťovou encefalitidu a po ní následovaly epileptický záchvaty. Jediný, čím se trochu utěšuju, je, že ty záchvaty by se byly zhoršovaly a že by byl asi skončil v ústavu,“ přiznal po letech herec, který si Jana (†21) na zahradě chalupy v Kytlici připomínal. „To okruží, nebo jak bych to nazval, to je zřejmě z nějakého mlýna a to sem přikutálel můj syn. Teď do vody, která v něm je, chodí pít ptáčci,“ ukázal na kameru místo, které mělo až děsivou spojitost s tragédií jeho dítěte.

Video
Video se připravuje ...

Medailonek: Miroslav Horníček Videohub

Fotogalerie
21 fotografií