Proto také o této kapitole svého života promluvila jen jednou. Za všechno prý mohla matčina povaha. "Měla jsem ji strašně ráda, za moc jí vděčím. Když jsem zůstala sama, nastěhovala se ke mně,, pomáhala mi s Terezkou. Ona byla zvyklá rozhodovat, velet, a rychle jsme se do toho zase vpravily," zavzpomínala herečka na nejtěžší období ve svém životě v osmdesátých letech v rozhovoru pro knihu Tváře bez svatozáře. Tehdy se jí zhroutil svět, když její manžel, herec Jiří Michný (†34) umíral v ostravské nemocnici na sklerózu multiplex.   

"Pak přišlo seznámení s Luďkem. Oba jsme měli za sebou nešťastnou životní zkušenost, byli jsme opatrní, báli se nového zklamání. Máma mnohdy trvala na tom, že tohle bude tak a tamto onak. Luděk se sice přemáhal, ale těžce to snášel, a já v tom začala lítat, protože jsem jednoho ani druhého nechtěla ztratit," popsala začátek problémů, které vyústily ve velkou ránu v hereččině srdci.

VIDEO: Takhle Jana Hlaváčová mluvila, když se naposledy objevila na veřejnosti

Video
délka: 01:25.52

Jana Hlaváčová po dlouhé době ve společnosti Jan Jedlička, Markéta Reinischová, ukázky: YouTube

Situace se vyhrotila, když dcera onemocněla a lékaři Hlaváčové doporučili, aby cvičila a otužovala se. "Luděk se o to začal starat. Učil ji lézt na stromy, jezdit na kole, plavat. Máma to nelibě nesla jako útok na zdraví. Pak ji chtěl zvyknout na ranní studenou sprchu a s tím se máma už nemohla smířit. Došlo to tak daleko, že se ráno vplížila za Terezou do koupelny a řekla jí: Pusť si teplou, ale křič, jako že tě to studí," říká Hlaváčová. "Až jsem si všimla, že holka lže, jako když tiskne, a ani se nezačervená. V té době jsem čekala dítě a máma ho z nepochopitelných důvodů považovala za vetřelce, kvůli kterému se z Terezky stane odstrčený chudák. Vzala si to do hlavy, nebyla s ní řeč. Ona, ta dobračka, která by nikdy nikomu neublížila, si přála, aby Terezka zůstala sama," prozradila manželka Luďka Munzara

Hlaváčovou čekala drsná volba, které se nešlo vyhnout. "A přišel den, kdy jsme se musely rozejít. Nikdy v životě by mě nebylo napadlo, že jí jednou řeknu: Mami, musíš pryč. Rozešly jsem se ve zlém, obrečela jsem to, ale věděla jsem, že když to neudělám, rozpadne se nejen moje manželství, ale i můj vztah k ní, protože bych jí to nemohla zapomenout," dodala v rozhovoru herečka s tím, že nějakou dobu trvalo, než se vztahy s matkou zase urovnaly.

Fotogalerie
14 fotografií