Oscarový režisér se nyní dočkal dalšího ocenění, tentokráte na festivale v Berlíně. Nejen za nový snímek, ale také cenu za přínos světovému filmu Berlinale Kamera. Bohužel zdravotní stav po operaci hlavy mu nedovolil se zúčastnit ceremoniálu ani premiéry snímku v pražské Lucerně.

Tam místo něj dorazila jeho choť spolu s jejich dcerou Evičkou (3) a Aničkou (9), kterou má Olga s režisérem Jaroslavem Brabcem (63). Co ovšem může vypadat zvláštně – rodina se do kinosálu neposadila mezi ostatní hosty a neúčastnila se slavnostní premiéry. Místo toho dorazila až na slavnostní předávání ceny, kterou pro Menzela z Berlína dovezl jeho rakouský kolega Peter Simonischek (71).

„Jsem moc potěšená, že získal cenu zrovna v Berlíně, protože má k němu mnoho let velmi pozitivní vztah. On je taky moc rád,“ uvedla pro Aha! Menzelová a přiznala, že snímek Tlumočník zatím nezhlédla a dokonce to ani neplánuje! „Film jsem neviděla a určitě si ho nechystám pustit,“ šokovala. „Myslím, že my ho uvidíme s Jirkou spolu, alespoň tak bych si to přála,“ vysvětlila vzápětí.

Ostatně ani Jiří zatím celý film neviděl. Režisér Martin Šulík (55) mu zatím stihl přehrát pouze hrubý střih. „Chci mu ten film pustit, ale je pořád v nemocnici. Navrhoval jsem mu, že mu to pustím celé, ale on mi říkal, že chce mít ten pěkný zážitek při premiéře. Asi mu to teď budeme muset zprostředkovat přes televizi,“ řekl posmutněle.

Zatím opravdu nebyla k promítání příležitost, jelikož na tom byl Menzel opravdu špatně. „Už je na tom mnohem líp a je to pořád lepší a lepší. Z čehož mám velkou radost. Už jenom to, že jsme opustili nemocnici, je velmi pozitivní. Doufejme, že brzy půjde do domácího ošetřování,“ přála by si manželka režiséra, který loni v listopadu zkolaboval poté, co léčil bolesti zubů a ucha jen tlumícími léky.

Netušil ale, že jeho tělo bojuje s meningitidou. Musel být hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici v pražských Střešovicích, kde mu několik hodin operovali mozek a posléze ho uvedli do umělého spánku. Z toho se probudil až těsně před Vánocemi a od minulého týdne se zotavuje v rehabilitačním zařízení.

VIDEO: Než upadl do kómatu, stihl natočit poslední film! Ukázka z Menzelova Tlumočníka.

Video
délka: 01:43.15

Než upadl do kómatu, stihl natočit poslední film! Menzelův Tlumočník má první ukázku! Bioscop

Fotogalerie
60 fotografií