Blanka Matragi s architekty dnes jednala s Prahou 6 o vile, kterou chce postavit v lukrativní lokalitě této městské části. Radnice přitom i nadále trvá na změně projektu a doplnění dokumentace, řekl po jednání mluvčí městské části Adam Halmoši.

Matragi, která se na radnici při předchozí schůzce ostře pohádala, dnes vystupovala smířlivěji. „Jsem mile překvapena velmi vstřícným jednáním a tím, že se začal vést fundovaný dialog. Můj tým architektů a projektantů se dozvěděl, jaké obhajovací doklady máme doložit,“ řekla návrhářka Blesk.cz. Tvrdí, že na Praze 6 nestaví rodinný dům, ale galerii.

„Slíbili, že do dokumentace doplní například koeficienty zastavěnosti pozemku, které chybí. Zároveň sdělili, že co nejdříve předloží upravený projekt, který bude odpovídat charakteru lokality,“ uvedla po jednání místostarostka Eva Smutná (TOP 09), která má na starosti územní rozvoj a plánování. 

Původní vila v památkové zóně byla zbourána bez povolení v prosinci 2013. Měla zde tehdy proběhnout jen rekonstrukce, avšak firma srovnala stavbu se zemí. A tak je nyní na místě jen díra. Firma dostala od radnice pokutu 150 000 korun, magistrát ji však nakonec zrušil a vrátil k dalšímu projednání.

Emotivní spory však přišly i s novou stavbou. „Vše jsme půl roku konzultovali s památkáři a podobu domu upravovali podle jejich požadavků. Nechci stavět dům v podobě tzv. podnikatelského baroka, ale unikátní stavbu třetího tisíciletí, která po mé smrti bude sloužit lidem, nestavím si svůj rodinný dům,“ tvrdí Matragi.

Ořechovka je jednou z nejznámějších a nejstarších pražských vilových čtvrtí, vybudována byla v letech 1919 až 1929 za účasti významných architektů. Návrh vily Blanky Matragi je však podle radnice o jedno podlaží vyšší než okolní zástavba, chybí regulovaný sklon střechy typický pro Ořechovku a není dodržen vyhláškou daný rozsah zastavěnosti pozemku.

Video
délka: 01:48.37

Blanka Matragi bojuje za svou vilu: Po smrti ji odkážu národu! Tomáš Polák, Milan Kovář, Jan Jedlička

Fotogalerie
9 fotografií