Práci v televizi jste za minulého režimu měl zakázanou. Jak vám změnilo život moderování soutěže Chcete být milionářem?

„Změnilo se, že jsem dostal práci v televizi, ale jako moderátor, nikoliv jako herec. Takže se nezměnilo vlastně nic. Zvali mě do zábavních pořadů, ale to jsem bral spíš jako nutnost, nijak mě to neuspokojovalo. Ty pořady jsou jeden jako druhej, tam se nedá nic dělat. Já jsem vstoupil do známosti jako moderátor, ne jako herec.“

Takže díky této práci nepřišly žádné herecké příležitosti?

„Že by se o mě zajímal nějaký český režisér, to se nestalo. Pár zahraničních ano, ale český ne a televize mi v ničem nepomohla. Lidi třeba ani nevědí, že jsem herec, jsem pro ně moderátor. Když se stanete moderátorem v televizi a navíc v televizi, jako je Nova, to vám u lidí, kteří se věnují umění, spíš uškodí.“

Máte nějaké nesplněné herecké přání?

„S kým hraju, to je mi vcelku jedno. A co se týká rolí, rád bych si zahrál Mefista. K záporným rolím jsem vždycky inklinoval. Chtěl bych si zahrát velkého zloducha, než umřu.“

Od kopáče po Milionáře

Pro většinu národa byl Vladimír Čech nejslavnější český „Milionář“.  Než ale začal moderovat vědomostní soutěž, měl za sebou řadu jiných rolí. V divadle, ale i životě. Po maturitě postupně vystřídal 13 krátkodobých zaměstnání. Pracoval jako kopáč u archeologů, průvodčí v tramvaji, kulisák i uklízeč v nemocnici. V roce 1977 vystudoval DAMU a o rok později začal pracovat v ČST Ostrava, ale z politických důvodů musel odejít. Bylo mu umožněno pracovat pouze v rozhlase a oblastních divadlech.

Prošel si řadou scén - začínal v Ostravě, ale hrál i v Opavě, Olomouci nebo Pardubicích, kde se v roce 1989 stal jednou z vůdčích osobností Občanského fóra.

Na dva roky dokonce usedl do poslanecké lavice České národní rady.  V roce 1992 odjel na desetitýdenní politickou stáž do USA. Po návratu politiku opustil a vrátil se k herectví.

Do povědomí širší veřejnosti se dostal především díky moderování soutěžní hry Chcete být milionářem? na TV Nova. V letech 2001 a 2003 byl v anketě TýTý vyhlášen nejoblíbenějším moderátorem. Od roku 2006 byl členem Městských divadel pražských, kde ztvárnil například Doktora Vlacha v Saturninovi. Příležitostně se věnoval i moderování. V ČT uváděl pořad pro senior

Heda Čechová o synovi

Vladimír Čech pocházel z umělecké rodiny. Jeho otec Vladimír byl známým režisérem a matka Heda legendární hlasatelkou, která po roce 1968 musel opustit Československou televizi. Po revoluci se stala na dva roky poslankyní České národní rady společně se svým synem.

„My když se synem sejdeme, tak pořád politizujeme, místo abychom řešili důležité rodinné věci. A říkáme si, že to není možný,“ prohlásila v rozhovoru Heda Čechová, která přežila nejen manžela, ale i syna. Zemřela v 91 letech v roce 2020.

 

Fotogalerie
9 fotografií