Životopisné drama Hořící keř o upálení studenta Jana Palacha mělo ve středu premiéru ve Slovanském domě. Připomenout si tak odvážnou a zároveň děsivou událost, která se stala v roce 1969, přišli nejen samotní herci, kteří ve filmu hráli, ale i vypadlí kandidáti na prezidenta Taťáňa Fischerová a Vladimír Franz.

Zápornou postavu poslance Viléma Nového si zahrál slovenský herec Martin Huba, který je ve skutečnosti pravým opakem hrané postavy. Na rozdíl od Nového, hrdinství Jana Palacha obdivuje. Dokonce by byl možná ochotný se na protest proti komunistům upálit stejně, jako to udělal právě Jan Palach. „Rád by jsem řekl, že doufám, že ano, ale nezaručím vám to,“ svěřil se Blesk.cz herec.

Z herců, kteří se ve filmu objevili, byl jediným, kdo by o takovém činu alespoň přemýšlel. Taťjana Medvecká, která se na veřejnosti příliš neukazuje, by něco takového nikdy neudělala. „Jsem hroznej srab,“ přiznala. O podobném aktu protestu a demonstrace by nikdy z oslovených herců nepřemýšlel ani Vojta Kotek nebo Ivan Trojan.

Video
délka: 01:46.45
Video se připravuje ...

Premiéra filmu Hořící keř Tereza Kühnelová, Ondřej Rybár

Fotogalerie
15 fotografií