Děj trilogie začíná Palachovým upálením v lednu 1969 a popisuje neklidnou atmosféru v tehdejší společnosti. Události se ještě zdramatizují po nařčení od poslance Viléma Nového, který Palachův čin zlehčoval na stranickém mítinku v České Lípě lživým prohlášením o takzvaném studeném ohni.

Hlavní postavou příběhu je skutečná advokátka Dagmar Burešová (Tatiana Pauhofová), která jménem Palachových příbuzných podala na Nového žalobu na ochranu osobnosti. Burešová obhajovala za normalizace pronásledované disidenty a po roce 1989 vstoupila do politiky a stala se ministryní spravedlnosti. V letech 1990 až 1992 vykonávala funkci předsedkyně České národní rady.

"Palachův čin ve mně zanechal hluboké stopy, v té době jsem zrovna studovala v Praze na FAMU," řekla režisérka Hollandová, která si zároveň pochvalovala velmi talentovaný štáb herců a spolupracovníků. "Palach na začátku prvního dílu zemře. Hraje ho mladý student, jehož jméno zatím nemohu prozradit, ale fotografie Palacha použité pro natáčení jsou autentické," dodala Hollandová.

Fotogalerie
3 fotografie

"Na svoji roli se moc těším. Bohužel se často setkávám u své generace s tím, že toho o Palachovi moc neví," řekla Pauhofová. V dalších rolích dramatu se objeví například Karel Roden, Martin Huba, Ivan Trojan, Jaroslava Pokorná nebo Vojtěch Kotek. Hořící keř bude mít premiéru na obrazovkách HBO v roce 2013.

Jan Palach se upálil 16. ledna 1969 na protest proti nastupující normalizaci, o tři dny později svým zraněním podlehl. Od té doby začíná vždy v polovině ledna takzvaný Palachův týden. Na počest odvážného studenta byla už v minulosti odhalena řada pamětních desek a památníků. Ten další by mohl stát před Filozofickou fakultou na náměstí, které nese jeho jméno.