Moderní stavba je nenápadně uchycena na skalnatém výběžku a vnitřní prostory záměrně připomínají výduť jeskyně. Předlohou pro základní design budovy se staly geologické útvary s množstvím přírodních i uměle vytvořených jeskyní, které jsou rozesety všude po pobřeží Georgian Bay.

 Když tým architektů zavítal na soukromý ostrov poprvé, bylo jasné, že nebude snadné najít v členitém terénu místo pro volně stojící stavbu. Nejlepší podmínky nakonec poskytl výběžek skalního masivu, ze kterého je možné sledovat dění na jezeře i protější břeh. Silným argumentem pro stavbu byla také dobrá orientace ke světovým stranám. Podle časopisu National Geographic patří západy slunce nad jezerem Grotto k nejkrásnějším na světě.

Fotogalerie
11 fotografií

Jednoduchý geometrický tvar stavby spolu s fasádou z tmavého dřeva funguje jako decentní mimikry. Minimalistická budova z přírodní kulisy nevyčnívá ani nebudí pozornost. Plynule přechází ve skalnaté okolí a souzní s modravou vodní hladinou i vertikálami stromů. Zcela jiný pohled nabízí dynamický interiér v nautickém stylu. Strop i stěny sauny jsou mírně zvlněny a umožňují odpočívat na dvou úrovních. Složeny jsou z asymetrických dílů, které byly vyříznuty z cedrového dřeva za pomoci moderních technologií.

Dřevěné vlnobití

Na pravý úhel zde prakticky nenarazíte, výjimkou je pouze rovná dřevěná podlaha. Nouze naopak není o přirozené denní světlo. Do interiéru proudí v dostatečném množství skrz několik zaoblených okenních otvorů. Pokud se majitelé rozhodnou relaxovat po setmění, mohou si v sauně posvítit energeticky úsporným umělým osvětlením.

Organická sauna na břehu kanadského jezera

Při hledání nejvhodnějšího designu vsadili architekti na moderní technologie. Skalní masiv nasnímali nejdříve laserovým scannerem Leica 3D a poté vytvořili několik CNC modelů, které počítaly s použitím různých tvarů i kombinací materiálů. Z patnácti rozmanitých designů vybrali společně finální 4 verze, které probrali s investorem. Zvolil si tu, která počítala se střízlivým bytelným exteriérem, který kontrastoval s dynamickým pojetím vnitřního prostoru.

 Vzhledem k odvážnému konceptu bylo nutné najít kvalitní dodavatele ochotné experimentovat a zpracovat precizně každou část stavby – i ty nejmenší detaily. Architekti společně s pracovníky pily a výrobcem kovových prvků vyvinuli inovativní způsob prefabrikace založený na 3D technologii. Výsledkem byla atypická dřevěná skládačka, která se stala základem pro dynamickoui jeskyni.

Při volbě materiálu vhodného pro stavbu nehrála roli pouze lokální dostupnost. Cedrové dřevo je kvalitní, vysoce odolné vůči hnilobě má hezkou barvu a také příjemně voní. Okenní výplně mají kvalitní dvojité až trojité prosklení. Kromě zajímavého výhledu nabízejí také vysokou energetickou úsporu.

Organická sauna na břehu kanadského jezera

 Velkou výzvou v případě Grotto bylo také najít šetrné řešení vytápění, větrání a zateplení. Sauna stojí v divoké přírodě bez možnosti připojení do sítí. Dostatek tepla pro provoz sauny zajišťuje dvojice kamen s vysokou výhřevností.

Součástí budovy je kvalitní ventilační systém s několika výkonnými větráky, které umožňují budově větrat. Nehrozí tak, že dřevo v interiéru časem poškodí hniloba nebo se zkroutí působením vysoké vlhkosti. Stavbu zvenčí chrání také vrstva izolace. Jednotlivé části sauny jsou proto důkladně chráněny nejen před rychlým zahříváním a chladnutím, ale i výkyvy teplot v okolí.