Jaký je příběh paní Libuše?

Video
délka: 00:47.08

Příběh paní Libuše Prima FTV/BPŽ

Jde o panelákový byt 3+1 o rozloze přes 72 m2. Byt je starý 45 let. Manželé ho stavěli svépomocí, protože tak vznikal celý dům. Libuše ještě s manželem stačili zrekonstruovat koupelnu a kuchyň. Obývák a ostatní pokoje měli v plánu, ale náhlá smrt tatínka všechny zaskočila. Bez jeho šikovných rukou to nezvládnou. Navíc Jana je bez práce a paní Libuše má jen důchod.

Syn Petr sice na domácnost přispívá, ale musí platit alimenty na děti bývalým partnerkám, a tak je s kamionem pořád na cestách. Proto paní Jana poslala přihlášku do pořadu Jak se staví sen. Přála by si nový obývací pokoj pro maminku a nový „dětský“ pokoj pro sebe. Chtěla to jako překvapení a dárek pro maminku, ale prasklo to a maminka o všem ví. Na dceru se ale nezlobí a je ráda. Chce na ni stejně byt přepsat.

Designéři se na proměnu vrhnou a lehce změní i dispozici bytu. Z barev bude převládat světle šedivá s modrými akcenty. V celém prostoru bude nová laminátová podlaha v dřevěném dekoru. Do obýváku bude potřeba vměstnat novou sedačku, televizi a designéři zakomponují i tatínkovo akvárium, které bylo jeho velkou láskou. Samozřejmě se nově vymaluje.

V pokoji Jany vymění postel za menší a pokoj dostane i nové barvy. Dámám se navzdory věku líbí moderní styl. Mají rády všechny barvy. Do obýváku by si přály rohovou sedačku, neměla by být světlá kvůli pejskům. A nechtějí koberce ani staré parkety. Ve svém pokoji by si Jana představovala více místa. Co všechno nakonec proměníme a stihne se to podle plánu?

Jak se k tomu architekti postavili a ohodnotili celou rekonstrukci? 

Tato proměna byla vyčerpávající. Ubylo při ní mnoho fyzických i psychických sil. Nerodila se lehce a ještě navíc byla velmi rozsáhlá. Hned od začátku bylo rámcově zřejmé, co bychom rádi s prostorem udělali. Bylo jasné, že budeme bourat příčky a zazdívat nesmyslné dveře do obývacího pokoje. Finální dispozice obývacího pokoje a kuchyně se chvilku hledala a vzniklo mnoho variant. Hlavním problémem byl špatně vyřešený obývací pokoj a nekvalitně postavený dům. Proto bylo nutné vše radikálně dispozičně předělat a vyřešit nerovnosti v podlahách, příčkách a stropech. Problémů a výzev ale bylo v tomto dílu více. Srovnání výškových rozdílů v podlahách, kompletní předělání elektroinstalace, zvětšení kuchyňského prostoru, aniž bychom zasahovali do obývacího pokoje.

Otevřela a propojila se kuchyň s obývákem. Prostor se „nadýchl“, je vzdušnější, prostornější. Zároveň se úplně předělala dispozice obývacího pokoje – to jsou největší klady naší proměny. Nová dispozice vyřešila nešikovný úzký průchod do kuchyně. Díky ní jsme zkrátili příliš dlouhou chodbu a získali místo pro zabudovanou šatní skříň a botník v této chodbě, kde tyto základní úložné prostory zcela chyběly. Styl je moderní, což bylo i „zadání“ od majitelů. Trochu jsme se obávali, že výraz „moderní“ z úst majitelek bytu nebude to stejné, co je pojem moderní v našem vnímání. Ale nakonec se obavy nepotvrdily a výsledné pojetí bydlení bavilo i starší dámy. Barevně jsme celý koncept umírnili. Použili jsme neutrální barvy navzdory původním velmi výrazným výmalbám v barvách fialové, žluté, růžové, což jsou k sobě naprosto pekelné kombinace. Původní nábytek musel kompletně pryč. Byl velmi nevzhledný a příliš masivní. Nahradili jsme jej především na míru dělanými kusy – knihovnou, úložnými prostory za televizí a na míru dělaným jídelním a konferenčním stolem.

Jak se k tomu postavili architekti?

Video
délka: 01:25.18

Názor architektů Prima FTV/BPŽ

Premiéru dalšího dílu nové série „Jak se staví sen“ uvidíte v pondělí  19. června ve 21.30 na Primě.