20. únor 2020
Svátek slaví Oldřich, zítra Lenka

Úklidové tipy od profesionálů! Víte, jak správně luxovat a vytírat?

/
 • Profesionálky znají spoustu triků, jak se s nepořádkem vypořádat rychle a efektivně
  Profesionálky znají spoustu triků, jak se s nepořádkem vypořádat rychle a efektivně (Shutterstock.com)
  31. března 2017 ● 06:00

  Pokud někdo něco ví o rychlém a zároveň opravdu účinném uklízení, jsou to hotelové pokojské. Mají spoustu praxe – a taky mnoho tipů, které vám mohou pomoct i při jarním úklidu ve vaší domácnosti. Přinášíme vám několik z nich, které byste rozhodně měli vyzkoušet.

 • 1.

  Ukliďte hrubý nepořádek

  Nezačínejte například s utíráním prachu, když vám všude stojí prázdné sklenice a lahve, stůl i vršky skříněk jsou pokryté všemožnými maličkostmi. Profesionálky dobře vědí, že je třeba se nejdřív vypořádat právě s tímhle hrubým nepořádkem, než se pustí do čištění. Vyprázdní odpadkové koše, uklidí stoly i vše, co se povaluje na nábytku. V koupelně pak roztřídí špinavé prádlo, vymění ručníky, z poliček vyhodí vypotřebované mycí prostředky. To vás zbaví pokušení stírat prach a nečistoty kolem těchto předmětů nebo je jen nadzvednout a vzápětí umístit zpátky na mokrý povrch, což může snadno způsobit, že vám na nábytku už navždy zůstanou kruhové značky.

 • 2.

  Sáhněte po mikrovláknu

  Tajemství, jak důkladně zbavit povrchy špíny a prachu, spočívá ve správném čisticím hadříku. Nejlepší jsou ty vyrobené z mikrovlákna. Pokud ho však zrovna nemáte po ruce, udělejte to jako pokojské. Použijte cokoliv, co je vyrobeno ze 100% bavlny – jako jsou čisté pleny, starý povlak na polštář nebo vyřazené tričko. Nepoužívejte ale froté ručníky nebo výrobky z polyesteru, které prach naopak odpuzují.

 • 3.

  Kdy vyprášit závěsy

  Částice prachu neleží jen na vodorovných površích, ale jak poletují po místnosti, usazují se i na záclonách a závěsech. I s tímhle si profesionálky umějí poradit. Podle nich nejlepší způsob, jak prach ze závěsů dostat, je vyprášit je ručníkem. Vyklepejte z nich tedy všechen prach na podlahu a pak ho jednoduše vysajte.

 • 4.

  Před vytíráním vždy vysajte

  Možná si říkáte, že je to zbytečné, ale není. Vždy podlahy vysajte nebo alespoň zameťte předtím, než je začnete vytírat. Vzpomeňte si, jak těžké je odstranit třeba takové vlasy doslova přilepené k mokré podlaze. Při vytírání pak vždy postupujte od konce místnosti směrem ke dveřím.

 • 5.

  Čisticí prostředky potřebují čas

  Nechte čisticí prostředky dělat práci za vás. Postříkejte sprchovou zástěnu, vanu, umyvadlo, záchod i baterie a nechte čističe působit po dobu několika minut. Volný čas využijte třeba na vyleštění zrcadla, probrání lékárničky nebo cokoliv dalšího, co je třeba v koupelně udělat. Pak se vraťte a postříkané povrchy otřete a důkladně opláchněte. Leštění nebudete muset zdaleka věnovat tolik úsilí, jako kdybyste se vše snažili vyleštit rovnou po nanesení přípravku.

 • 6.

  Luxujte naopak

  Možná si ještě pamatujete, že vám maminka opakovala, že máte s vysáváním začít vždy od nejvzdálenější části místnosti a postupovat směrem ven k východu, ale pokojské jsou jiného názoru. Podle nich je nejlepší soustředit se nejdříve na ty oblasti, kde se nejčastěji chodí, a ty začít vysávat od vchodu směrem na konec místnosti a teprve pak postupovat zpět tak, jak jsme se naučili v dětství. Tak totiž opravdu zašpiněná místa zbavíte špíny hned dvakrát a budete mít jistotu, že váš koberec je opravdu čistý.

 • 7.

  Sáhněte i do spíže

  Možná si myslíte, že pokojské mají "v rukávu" nějaké tajné chemické zbraně, které jim v boji se špínou pomáhají. Ale jak říkají, jejich tajnou zbraní je obyčejný ocet a voda. Jak věděly už naše babičky, ocet skvěle čistí, a dokonce dokáže odstranit mapy, které zanechaly jiné čističe. Výroba takového domácího prostředku je víc než snadná. Stačí naplnit nádobu s rozprašovačem jedním dílem octa a třemi díly vody.

 • 8.

  Nepodceňujte kartáček

  Určitě není třeba pravidelně čistit každou píď vaší domácnosti, ale jednou za čas je dobré vzít si na pomoc pár malých kartáčků. S nimi se totiž bez problémů dostanete i do těch sebemenších škvír například v koupelně či kuchyni. Oceníte je i při čištění spodních šroubů, pokud máte záchodovou mísu připevněnou k podlaze. Tam je opravdu jinak těžké se jakkoliv dostat.

 • 9.

  Všechno mějte u sebe

  Pokojské mají vše, co k úklidu potřebují, ve svých příručních vozících. Vezměte si z nich příklad a udělejte si sami takovou jeho miniverzi. Naplňte plastový koš nebo kbelík vším, co budete během úklidu potřebovat. Dejte do něj všechny čisticí prostředky, hadry, prachovku i kartáčky. Možná vám to přijde zbytečné, ale brzy zjistíte, že tak ušetříte spoustu času, který jste jindy strávili neustálým odbíháním pro potřebné propriety.

   

  Podívejte se také na tipy, jak správně vyčistit myčku. Poradíme vám ve videu:

  Video
  délka: 01:04.75

  Podívejte se na tipy, jak vyčistit myčku Irena Sládečková

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 5

Josef124: Já jsem hrozně rád, že uklízet nemusím. Manželka nad tím vždy tráví hrozně času. Já se teda snažím jí alespoň občas s něčím pomoct, aby toho neměla tolik, ale třeba mytí oken nechávám jen na ní. Přijde mi to dost náročné, aby tam nebyly fleky atd. nedávno si našla článek https://www.pramos.cz/zakaznicky-servis/prakticky-radce/jak-nejlepe-umyt-okna/ , tak snad jí půjde mytí oken lépe.

(14. 03. 2019 19:18)

467@...:  Pro leeloo: vysávat před vytřením! Ne před zametáním. Čti pozorněji.

(02. 04. 2017 07:33)

tappa: Bože, to je zase blábol.

(14. 07. 2015 18:10)

leeloo: PŘed zametáním vždy vysajte? A co mám pak zametat?

(14. 07. 2015 13:03)

jezibababa: Nedověděla jsem se nic nového kromě faktu, že bych asi byla dobrá pokojská

(14. 07. 2015 10:33)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy