Pozor na prochladnutí a virózy

Když je venku špatné počasí, prší, fouká vítr nebo teplota klesne pod nulu, dbejte na to, aby vašeho pejska na procházce neofouklo nebo neprochladl. Když už k tomu dojde, pejsek se uzdraví přibližně za týden. Pokud má nastydnutí lehký průběh, nemusíte ani navštěvovat veterináře. Dodržujte ale klidový režim a podpořte imunitu svého mazlíčka vitaminovými přípravky. Dalšímu prochladnutí je třeba zabránit tím, že budete zvíře venčit třeba častěji, ale krátkou dobu. Především příslušníkům krátkosrstých plemen, chovaným v bytě, pak pořiďte nějaký obleček, který je udrží v teple.

Mezi základní projevy nastydnutí čili onemocnění horních cest dýchacích patří kýchání, slzení a pokašlávání. Příčinou může být prochladnutí i virová infekce. Ta bývá často po 2-3 dnech komplikována infekcí bakteriální, která se projevuje hnisavým výtokem z očí, nosu a někdy i zápachem z tlamy, který signalizuje zánět nosohltanu a mandlí. Bakteriální infekce vyžaduje přeléčení širokospektrálními antibiotiky. Ty se obvykle kombinují s léky s protizánětlivými účinky a léky podporujícími vykašlávání, zvláště v případě, když je nemocný starší pejsek, anebo štěně.

 

Časté jsou i záněty horních dýchacích cest

Pokud pejsek kašle ostrým kašlem, který zní, jako by měl pejsek v krku něco dráždivého, jde nejspíš o tzv. psincový kašel neboli o akutní infekční zánět horních cest dýchacích a průdušnice. Tento stav, který je někdy doprovázen ještě dávením, vás nejspíš vyděsí, ale jde o nejčastější psí nachlazení. Vyprovokuje ho sevření hrtanu. Pejsci při něm někdy trpí nechutenstvím a jsou apatičtí. K léčbě lehčích forem stačí běžně prodávaný jitrocelový sirup.

„Pokud je psincový kašel podchycený ihned v začátcích, často tento sirup sám postačí a není potřeba dalších léků. Odpovídající terapii by měl vždy stanovit veterinář. Jakékoli podávání přípravků pro lidi zvířatům ale může být velice nebezpečné,“ varuje Zuzana Novotná, produktová specialistka e-shopu SpokojenyPes.cz. Existují také veterináři, kteří dokážou poradit s bylinnou léčbou či dokonce léčbou homeopatiky.

Léčbu je vhodné podpořit také zvýšeným příjmem vitamínů, ať už ve formě čerstvé zeleniny jako je například nastrouhaná červená řepa přidaná do žrádla anebo je možné pejskovi podávat speciální doplňky stravy, které mají pozitivní účinky na organismus. Silným antioxidantem, který posiluje játra a zklidňuje záněty je například ostropestřcový olej. Pro mazlíčky v rekonvalescenci či při zvýšené fyzické námaze je vhodný také gel Calopet, který poplňuje energii, vitamíny a minerály, které nemocným pejskům často odmítajícím krmivo chybí.

Psincový kašel se často vyskytuje tam, kde se vyskytuje psů pohromadě, třeba v útulcích nebo na cvičištích a výstavách. Vzhledem k tomu, že se jedná o silně nakažlivé infekční onemocnění, nelze psa zcela účinně chránit. Pokud víte o tom, že se psincový kašel ve vašem okolí vyskytl, omezte kontakt s jinými psy a vyhýbejte se frekventovaným místům. Dobrou zprávou je, že proti původcům psincového kašle lze již několik let pejsky účinně chránit očkováním. Stejně jako u lidí ale ani očkování neznamená stoprocentní ochranu před tímto onemocněním.

Nejdůležitější je prevence

Prevencí proti onemocnění z nachlazení je samozřejmě kvalitní výživa, dostatečný pohyb po celý rok, zabránění prochladnutí zvířete po koupeli nebo promoknutí. Pro pejsky dávno nejsou k sehnání jen svetry a bundy zakrývající část zad a hrudníku. „I pro psa lze koupit pláštěnku anebo oblečky ze „softshellu“ chránící srst psa před vodou, bahnem, špínou, solí a sněhem na celém těle. Existují také opravdu teplé zimní bundy vhodné i pro náročnější venkovní aktivity. Jejich cena se odvíjí od jejich velikosti. Majitele menších plemen vyjdou levněji,“ dodává Zuzana Novotná.

Pokud váš čtyřnohý kamarád onemocněl, věnujte mu potřebnou péči. Zanedbané onemocnění se může brzy vrátit. Lehké nachlazení vyřeší teplo domova a kvalitní strava obvykle do týdne. Neléčený kašel může snadno propuknout v zápal plic. Úporný kašel však může signalizovat nejen nachlazení, ale také astma, alergii či dokonce srdeční nedostatečnost. Proto je důležité nechat takového psa vždy vyšetřit.