Stejně jako balení našich kufrů, ani balení věcí pro kočku se nevyplácí nechávat na poslední chvíli. Poctivá příprava vám ulehčí případné problémy na cestě. Nutností je dostatek pitné vody, miska, krmení na cestu a pobyt, hračky, jednorázové přebalovací podložky, cestovní záchod a kočkolit. Právě jednorázové přebalovací podložky mohou být při cestování nedocenitelnou náhradou kočičí toalety.

Jak kočku nakrmit

Každý z nás chce svému mazlíčkovi dopřát. Především před cestou autem. Máme tak tendenci dát mu víc jídla, než obvykle. To je ale velká chyba. Před delší cestou byste totiž kočku neměli pět hodin krmit.

Celý předchozí den kočce nabízejte pouze granule či jinou alternativu suché stravy. Na různé paštičky, kapsičky a konzervy raději zapomeňte. Lépe pak bude cestování snášet.

Pořiďte jí přepravní box

Kočka nemůže v autě cestovat volně. Není to bezpečné pro ni, ale ani pro vás. Nejvhodnější pro její přepravu je transportní box. Ocení ho i sama kočka, která se v něm bude cítit bezpečněji a bude tak klidnější.

I s kočkou lze cestovat vlakem, ale vždy musí být umístěna v boxu s nepropustným dnem. Výhodou je, že při dodržení správných rozměrů boxu můžete s kočičí členkou domácnosti cestovat úplně zadarmo.

Pozor na přehřátí

Kočky se ochlazují pomocí zrychleného dýchání. Přitom dochází k odpařování vody na sliznici jazyka a ústní dutiny. Kvůli tomu jsou na přehřátí náchylnější mnohem více než lidé. Kočce je tak nutné zajistit i během cesty chladné prostředí. Pokud se vám to nepodaří, první pomocí je ochlazení. Nedoporučuje se kočku polévat vodou, svůj úkol splní otírání vlhkým ručníkem.

I kočka potřebuje pohyb

Velmi důležité je při cestování pravidelné protažení – a to jak řidiče, cestujících, tak i zvířecího mazlíčka. Ani kočkám se nechce trávit dlouhé hodiny v boxu. Nezapomeňte ale na skutečnost, že kočka je velmi plachá a v cizím prostředí by mohla mít tendenci utéct.

Pokud máte kšíry a vodítko, dříve než otevřete auto, bezpečně ji upněte a teprve pak ji vezměte ven. Pokud vodítko nemáte, nechte ji protáhnout alespoň v autě. Zajistěte, že nikdo náhle neotevře dveře, aby se nestalo, že vám mazlíček vezme do zaječích.

Co radí veterinář?

Ani kočky nedokážou vnějším a vnitřním parazitům vzdorovat samy. Pokud je vaše kočka zvyklá pohybovat se venku, pravděpodobně máte ochranu proti komárům, klíšťatům či blechám zajištěnou. Pokud jste ale zatím antiparazitní přípravek neřešili, rozhodně jeho výběr nepodceňte.

A ani vnitřní parazity neberte na lehkou váhu a dodržujte pravidelnost v odčervování. I u koček platí, že byste jim měli podávat odčervovací tabletu pravidelně jednou za tři měsíce. Pokud ale berete zvíře s sebou na dovolenou, je ideální odčervit ho až po návratu. 

„Tableta tak vaši kočku zbaví škrkavek, měchovců a tasemnic, což je důležité pro zdraví její, ale i lidí a zvířat v jejím okolí. Vhodné jsou například odčervovací tablety Drontal. Ty jsou účinné proti oblým a plochým červům,“ vysvětluje veterinární parazitoložka MVDr. Barbora Červená, Ph.D.