6 léčivých hub v českých lesích: Proti rakovině, cukrovce, na imunitu i zuby
-
Léčivé houby
Češi jsou národ houbařů. Vzhledem k tomu, jak moc můžou být houby zdravé a léčivé, je houbaření rozhodně pozitivní koníček. Skvělé je, že mnoho vynikajících hub roste po celý rok. Možná to ani nevíte, ale v našich lesích rostou nejen vynikající, ale i léčivé houby, které přírodní medicína používala už celá staletí.
- 1.
Hlíva ústřičná – proti rakovině
Hlíva ústřičnáAutor: istock.comHlíva patří mezi nejchutnější a nejzdravější houby. Od března do října roste především ve vlhku pod listnatými stromy. Dobře se ale dá pěstovat doma a v obchodě ji seženete po celý rok. Je známá hlavně svými protirakovinnými účinky. V laboratořích se prokázalo, že snižuje cholesterol, posiluje cévní systém, snižuje nitrooční tlak, odstraňuje ztuhlost svalů, šlach i kloubů. Posiluje imunitu celého organismu. Když chceme jejích účinků plně využít, měli bychom hlívy denně sníst tak 30 až 90 g. Dobrou zprávou je, že se dá výtažek z této super houby koupit i v tobolkách jako doplněk výživy. Seženete je v lékárnách. Anebo si hlívu usušte doma, namelte najemno a naplňte do tobolek, které se dají kopit v každé lékárně.
Praktická rada:
Hlíva se dá užívat i bez tobolek. Když si ji doma usušíte, stačí při teplotě kolem 30 stupňů Celsia, a rozemelete na jemný prášek, můžete ji pak denně užívat půl až jednu celou polévkovou lžíci. Vzhledem k tomu, že houba není aromatická, dá se prášek zamíchat například do jogurtu. Hlívová kúra by měla trvat dva měsíce.
- 2.
Čirůvka – proti cukrovce
ČirůvkaAutor: istock.comČirůvky jsou relativně nenápadné houby, ale jsou dobrými bojovníky při snižování hladiny cukru v krvi. Pomáhají i proti fyzickým průvodním jevům diabetu – například proti suchosti jazyka, bolestem hlavy, nohou, pomáhají i proti nespavosti. Pro cukrovkáře je dobré dát si dvakrát denně lžičku čirůvkové tinktury. Dá se sehnat například v bioobchodech. Čirůvka topolová umí potlačovat silné imunitní reakce, jako například sennou rýmu, vyrážky, kopřivku, a má i protisrážlivé účinky, takže je vhodná jako prevence proti trombóze a podobně. Také se užívá v tinktuře.
Praktická rada:
Čirůvka fialová je vynikající například k potlačení bakteriálních infekce močových cest. Jednu čajovou lžičku houbového prášku z čirůvky fialové vaříme ve 200 ml vody 15 minut, odvar scedíme, necháme vychladnout, a pijeme třikrát denně po dobu tří až pěti dnů.
- 3.
Pýchavka obecná - pomůže při nachlazení
PýchavkaAutor: istock.comJe to hodně známá houba, kterou ale sbírá jen málo lidí. Jedlá je, když je po rozkrojení pevná a bílá. Roste ve všech lesích, hájích i na pastvinách, od června do listopadu a často ji najdeme ve skupinách. Má protirakovinné účinky, pomáhá při urologických potížích a kožních problémech, při kterých je účinná lihová tinktura. Pýchavka se osvědčila také při chřipce a nachlazení, při zánětu trojklaného nervu, migréně z chladu, při revmatismu a artritidě, silném průjmu i zvracení. Kdysi se prášek ze sušené houby používal v lidové i oficiální medicíně pro zastavení krvácení menších ran. Má významné antibakteriální účinky. Je to silné antiafrodiziakum a funguje také jako protilátky při otravě plynem.
Praktická rada:
Když nechcete, aby drobná zrnka popadávající z plodnic pýchavek ušpinila jiné houby v košíku, na pýchavky si připravte papírový sáček.
VIDEO: Největší nesmysly a mýty o sbírání hub
VideoVideo se připravuje ...Největší nesmysly a mýty o sbírání hub Videohub
- 4.
Žampion – proti kožním alergiím
ŽampionAutor: istock.comŽampionů je hodně druhů, rostou v přírodě, ale snadno se pěstují i doma nebo průmyslově, a to v dobré kvalitě. Alergici by žampiony měli jíst pravidelně. Důležité jsou i účinky při zmírňování astmatu a projevech dny. Snižují krevní tlak i hladinu cukru v krvi. Výtažky ze žampionů pomáhají při uštknutí zmijí. Léčivé účinky se projeví, když je budete jíst tak dvakrát týdně, asi 150 g. Když je máte sušené, užívají se čtrnáct dní, šestkrát denně, tři až šest gramů prášku.
Praktická rada:
Jak si připravit žampiony k léčbě alergií doma? Potřebujete asi 2 kg žampionů, které necháte usušit při teplotě do 60 stupňů Celsia. Namelete najemno v mixéru. Podávejte 1 čajovou lžičku až šest krát denně. Pokud se do 14 dnů objeví zlepšení, podává se žampionový prášek 30 dnů. Pak následuje přestávka 14 dnů. Poté podávejte vždy každých prvních 10 dnů v měsíci šest krát denně na špičku kulatého nože. Má výbornou chuť.
- 5.
Lesklokorka lesklá – na imunitu
Lesklokorka leskláAutor: istock.comLesklokorka lesklá je kaštanově zbarvený choroš, který vyrůstá z kořenů a pařezů listnatých stromů, nejčastěji dubů a buků. Dá se najít od května do listopadu. Číňané jí říkají reishi a považují ji za božskou houbu nesmrtelnosti. Posiluje imunitu, snižuje krevní tlak, má uklidňující účinky a funguje jako prevence stárnutí. Mluví se o jejích protirakovinných účincích.
Praktická rada:
Při léčbě se používá odvar z plátků, podobně jako u hlívy také prášek z usušené houby nebo také lihová tinktura, která se dá koupit.
- 6.
Jidášovo ucho – výborné na zuby
Jidášovo uchoAutor: istock.comTato zajímavá houba u nás roste hojně po celý rok, včetně zimy. Najdeme ji nejčastěji na živých i odumřelých větvích černého bezu ve vlhčích lesích. Také se dá koupit, většinou v sušené podobě. Kromě jiného je to výborný obklad na zanícené unavené oči. Umytou a lehce osušenou houbu stačí přiložit a nechat na očích zhruba 15 minut. Dobře reguluje krevní tlak, pomáhá při bolestech žaludku i zubů, průjmech, krvácejících hemoroidech. Pomáhá taky zlepšovat psychiku a zlepšují kvalitu pleti a vlasů.
Praktická rada:
Jak připravit odvar? Tři gramy sušené houby namočíme přes noc do půl litru vody, a poté směs dusíme jednu až dvě hodiny na mírném ohni. Odvar se pije večer před spaním, scezený, do jednoho hrnku, ne víc.