Jednou takhle vaše dítě vznese nekompromisní přání: „Chci psa! Anebo aspoň kočku.“ Jenže vy zodpovědně usoudíte, že do vašich bytových podmínek to prostě nepůjde. A tak možná pořídíte zakrslého králíka jako alespoň nějakou náhradu. Anebo byste sami chtěli mít doma zvíře, jenže kočka i pes se vám zdají příliš nároční na péči i na čas. Tak si koupíte králíka. Oba tyto případy jsou lehce odstrašující – králík není „nouzovka“, chce také dobrou péči, vaši společnost a dostatek času. Když mu je dáte, získáte báječného mazlivého společníka. O tom, jak začít s chovem králíčků, radí MVDr. Lucie Černegová, veterinární lékařka z veterinární ambulance M&L VET v Praze, která se specializuje i na drobné savce.

Autor: Profimedia.cz

Kdo si může pořídit domácího králíka?

V podstatě každý, kdo má dostatek času, prostoru a peněz. Králíci žijící v přírodě jsou sociální zvířata, která žijí ve skupinách. Proto není úplně vhodné, aby byl králík sám. Nebo mu musíme věnovat dostatek času i pohybu, a chybějící společnost mu tak vynahradit. Opravdu to není jenom o tom, nasypat krmení, vyměnit vodu a podestýlku. Důležité jsou také různé hračky, které by měl mít k dispozici – papírové kartony, větvičky ovocných stromů a jiné. Pokud máme králíků víc, je vhodné minimálně jednoho vykastrovat.

A jaké podmínky bychom mu měli připravit?

Králík by měl mít dostatečně velkou klec s kompaktní podlahou, klec by měla být alespoň třikrát větší, než je délka těla králíka. Měla by být umístněna na klidném místě, bez průvanu a přímého slunečného záření. Teplota v místnosti by neměla překročit 29 stupňů. Důležitý je také dostatek pohybu mimo klec. V neposlední řadě je potřebné myslet i na zdravotní stránku zvířete, protože pokud se s králíkem něco přihodí, většinou je potřebná návštěva specialisty, který s králíky pracuje, a náklady na veterinární ošetření se mohou vyšplhat až na několik tisíc korun. Také ne každý veterinární lékař ošetřuje drobná zvířata.

Kde králíčka koupit?

Nejlépe přímo od chovatele nebo z chovatelské stanice. Bohužel králíčci v petcentrech a zverimexech nemusí být vždy v nejlepší kondici a můžou mít i různá onemocnění. Při koupi od chovatele uvidíte i to, v jakých podmínkách králíci žijí, jak vypadají rodiče a zda měli nějaké zdravotní potíže.

Autor: iStock

Jakou pravidelnou péči králík potřebuje?

Když vše funguje tak, jak má, stačí v podstatě minimální. Pravidelně krmit kvalitním krmivem, tedy senem, kompletní krmnou směsí ve formě granulí, na zpestření občas trochou zeleniny, pozor na to, že směsi obsahující zrniny nejsou vhodné. Králík musí mít neustálý přístup k čisté pitné vodě, je třeba pravidelné uklízení výkalů, podestýlky a ubikace. Jednou za čas se musí králíčkovi ostříhat drápky a občas ho vyčesat, ale to neplatí pro každého králíka. A zvíře chce samozřejmě i interakci s člověkem, případně s jiným zvířátkem, a také dostatek pohybu.

Máme s ním chodit na veterinu i jindy, než když je nemocný?

Ano, prevence je vždy lepší. Každý králík by měl minimálně jednou za rok absolvovat vakcinaci – podle typu vakcíny, některé jsou potřebné dvakrát ročně, při té příležitosti se provede i celková zdravotní prohlídka. Dobré je také si králíčka pravidelně vážit, abyste včas rozpoznali případný zdravotný problém.

Potřebují dost pohybu, společnost a také hračky. Na co dát pozor?

Pokud pěstujete pokojové květiny a králíka pouštíte volně po místnosti, dejte rostliny z jeho dosahu. Je to podobné jako třeba u koček – mnohé pokojovky jim chutnají, ale mohly by jim připravit velké zdravotní problémy, nebo dokonce úmrtí.

Autor: iStock

Chcete ho pouštět po zahradě? Ven ho vezměte, až když bude opravdu teplo. Dopřejte mu dostatečně velký a také co nejlépe zabezpečený výběh, aby králík nepřeskočil a nepodhrabal ohradu. Nenechávejte ho na slunci a horku, potřebuje přistínění a samozřejmě i misku s vodou.

Je-li některý člen rodiny alergický na zvířecí srst nebo na seno, zvažte, zda králíčka pořizovat. Také není z hygienických důvodů dobré mít klec tam, kde spíte. Králík může mít i jiný denní režim a mohl by vás v noci rušit.

Článek vyšel v časopise Blesk Hobby. Zakoupíte ho v každé trafice nebo si ho můžete objednat z pohodlí vašeho domova v našem iKiosku. Poštovné je zdarma.