Při dnešních cenách zeleniny se mnohým z nás protočí panenky. Věděli jste, že pokud máte balkon nebo terasu, můžete si vypěstovat vlastní ve speciálním fóliovníku?

Autor: iStock

Co pěstovat ve fóliovníku?

Fóliovník na balkon může být skvělým způsobem, jak vytvořit zelenou oázu v malém prostoru. Pokud máte balkon orientovaný na jih nebo jihozápad, můžete zde pěstovat slunce milující rostliny, jako jsou například rajčata, papriky, okurky nebo bylinky.

Vyberte si ten správný

Při výběru fóliového systému na balkon je důležité zvolit takový, který bude přizpůsoben velikostí a tvarem vašemu balkonu. Existuje mnoho typů fóliových systémů, které se liší velikostí, materiálem a cenou.

Jak na pěstování?

Pěstování ve fóliovníku podstatně prodlouží sezonu, protože rostliny ochrání před nepříznivými klimatickými podmínkami, jako jsou příliš vysoké nebo nízké teploty, silný vítr nebo deště.

Než vůbec začnete se samotnou výsadbou, je potřeba připravit půdu. Dobré prostředí pro pěstování rostlin je klíčové pro úspěšnou sklizeň. Nezapomeňte přidat organická hnojiva a vápnění, které jsou nutné pro regulaci pH půdy.

Při pěstování rostlin ve fóliovém systému na balkoně je důležité zajistit jim dostatek světla, vody a živin. Rostliny by měly být umístěny na slunném místě, aby dostaly dostatek slunečního záření, ale zároveň nesmí být fóliovník vystaven slunci celý den, aby nedošlo k jejich přehřátí.

V letních dnech je třeba zajistit dostatečné větrání. Je také důležité pravidelně zalévat rostliny, aby neuschly, a přidávat jim hnojivo, aby měly potřebné živiny pro růst.

Pozor na škůdce

Škůdci ve fóliovníku mohou napáchat značné škody na rostlinách, a ovlivnit tak vaši sklizeň. I když na balkoně či terase budete ušetřeni slimáků, i tak nemusí být rostlinky v bezpečí. Jaké škůdce můžete ve fóliovníku nejčastěji najít?

Mšice: jsou malé a často se usazují na spodní straně listů, kde sají šťávy a mohou způsobit zakroucení a uschnutí listů.

Pavoučí roztoči: jsou velmi malí a téměř neviditelní. Živí se listovou tkání, což způsobuje snížení fotosyntetické aktivity rostliny.

Plísně: rostou na listech a způsobují bílou, šedou nebo hnědou patinu. Mohou snížit kvalitu a množství sklizně.