Co budete potřebovat?

Máte doma malé koberce či běhouny a nechce se vám na jejich očistu používat chemikálie? Vyzkoušejte tuhle ekologickou a jednoduchou metodu. Srolujte koberce a vyrazte ven využít sněhové nadílky. Podmínkou je ale čistý prachový sníh. K práci budete potřebovat klepačku na koberce nebo alespoň proutěné koště. Ideální je vybrat si mrazivý a suchý den, kdy při této proceduře ani na sněhu koberec nenavlhne.

Autor: istock.cz

Jak na to?

  1. Položte ho na sníh lícovou stranou a z rubu ho pořádně vyklepte klepačkou na koberce, případně koštětem. Tento postup zbaví koberec obrovského množství prachu a dalších nečistot.
  2. Na čerstvém sněhu vedle zopakujte stejný postup s druhou stranou koberce.
  3. Další možností je sníh na koberec naházet a pak ho pořádně vymést proutěným košťátkem.
  4. Poté dejte celý koberec na klepadlo a oklepejte z něho sníh. Nebo důkladně z obou stran koberce vymeťte zbytky sněhu a nečistot.
  5. Nakonec koberec klidně vyvěste do setmění a nechte mráz a chladné počasí, ať vykonají svou čisticí práci.
  6. Pokud koberec nestihne venku vyschnout kvůli vysoké vlhkosti vzduchu, nechte ho ještě proschnout v interiéru. Přehozený třeba přes sušák nebo židle (jen pozor na ty dřevěné, mohly by se vlhkostí zničit).

Autor: istock.cz

Jak to, že to funguje?

Jelikož sníh váže nečistoty, nevrací se zpátky do koberce. Má to také výhodu, že tímto způsobem zlikviduje v koberci různé roztoče a bakterie. V minusových teplotách totiž vymrznou. Koberec se tak zbaví nejen špíny, zápachu, ale také se úžasně oživí barvy koberce.

Plánujete vyčistit koberce nebo čalounění? Čistící prostředky vybírejte na našem Blesk Bazaru!