Výroba vonných tyčinek je stará tisíce let a pochází z Asie. V islámské kultuře se používaly především při svatbách nebo při pohřbech, buddhistům slouží na zahnání démonů a přivolání dobrých duchů. Číňané je nejčastěji zapalují při různých rituálech a chrámových obřadech. Až v minulém století se vonné tyčinky dostaly k nám a do celé Evropy. Dnes je používáme nejčastěji jako aromaterapeutický prostředek, ale i jako doplněk pro zdůraznění atmosféry interiéru.
Nejen benefity
Lékaři ale nejsou z vonných tyčinek až tak nadšeni. Upozorňují, že časté vdechování většího množství voňavého kouře může mít negativní účinky na zdraví. „Je pravda, že vůně z doutnajících tyčinek má pozitivní účinek na naši psychiku a omezuje stres a úzkost, ale má i svá rizika. Proto doporučuji používat jen omezené množství tyčinek po omezenou dobu,“ radí britský farmakolog Hussain Abdeh, který se vlivem vonných substancí na zdraví léta zabývá. Prestižní časopis Nature navíc zveřejnil výsledek tříleté studie, která upozornila na následující: vonné tyčinky můžou negativně ovlivňovat například soustředěnost a kognitivní funkce. Mluví se i o zhoršení astmatu, bolení hlavy... Podle některých studií se při pálení vonných tyčinek v interiéru zvyšuje koncentrace polycyklických uhlovodíků, které jsou spojovány s rakovinou.
Je důvod se bát?
Přesto není třeba se obávat. Tedy v případě, že budeme dodržovat některá bezpečnostní opatření. Například? Kupovat bychom měli jen takové, které jsou z čistě přírodních substancí, ideálně v eko kvalitě. Důležité je také větrat či omezit počet zapálených tyčinek během dne. „Sám radím nepálit nikdy více než jednu tyčinku najednou a jejich počet omezit na maximálně dvě denně,“ radí terapeut Petr Řehák.
Jakou vůni vybrat?
Vybíráme je podle toho, čeho chceme docílit, protože vedle provonění interiéru mají díky použitým přírodním aromatickým esencím i terapeutické a mnohé další účinky. Tady jsou ty nejčastější.
- Afrodiziakální účinky mají tyčinky s použitím vůní ambry, ylang-ylangu, šafránu, jasmínu a magnólie nebo.
- Povzbuzení mozkové činnosti a koncentrace docílíte tyčinkami s vůněmi benzoe, skořice, orchideje, mandlí, komonice, citronové trávy...
- Zklidnění, meditační náladu a klid pomůžou navodit vůně cypřiše, fenyklu, neroli, nardu, mandarinky, santalu...
- Lásku prý přitahují vůně jablka, pomerančovníku, pačuli, vanilky, gerania, růže...
- Při nespavosti doporučujeme tyčinky s vůněmi levandule, šalvěje, pivoňky... Plodnost příznivě ovlivňují tyčinky s vůní akácie, kakostu, myrty, jalovce, cedru, pižma, borovice...
- Před zásadními jednáními si zapalte tyčinky s vůněmi aloe vera, benzoe, heřmánku, santalového dřeva, bergamotu, zimolezu...
- Léčebné účinky mají tyčinky s použitím vůní mimózy, myrhy, violy vonné, lotosu, santalového dřeva...
- Jako talismany a na ochranu si pořiďte tyčinky s vůní cypřiše, gardénie, bergamotu, skořice...
- K detoxikaci interiéru použijte ty s vůní jasmínu, borovice, cedru i lotosu.
Druhy vonných tyčinek
Indické
Jsou nejčastěji k dostání a jsou také většinou cenově nejdostupnější. Jejich původní poslání v Indii bylo užití při náboženských obřadech. Jsou charakteristické přírodními aromatickými oleji, které jim dodávají intenzivní vůni. Vzhledem k tomu je nejvhodnější používat je ve větších prostorách.
Tibetské
Znalci je považují za jednoznačně nejkvalitnější druh vonných tyčinek. Často se rolují do vonných provázků charakteristických hrubou texturou. Kouř, který z nich vychází, má daleko méně rafinované vůně než kouř z indických tyčinek – jsou spíše zemité a kořeněné.
Japonské
Japonské vonné tyčinky jsou nejdražší a jsou také označovány za nejkultivovanější. Prakticky nikdy do nich nejsou přidávány umělé ingredience a vůně, jsou čistě přírodní. Evokují zamlžené obrazy japonských malířů minulých staletí a tiché zenové zahrady a chrámy.
Jak tyčinky bezpečně používat?
- Při pálení pokud možno větrejte. Určitě vyvětrejte poté, co tyčinka dohoří.
- Najednou nezapalujte více než jednu tyčinku, protože vyšší koncentrace kouře může mít dráždivý účinek. U někoho způsobuje bolest hlavy, slzení očí nebo zhoršení astmatu.
- Během jednoho dne v jedné místnosti není vhodné zapalovat více než dvě vonné tyčinky.
- Nikdy nenechávejte vonné tyčinky zapálené bez dozoru, i když vám to připadá bezpečné.
- Nedovolte pálit tyčinky dětem, také není vhodné, aby kouř vdechovaly.
- Kupujte kvalitní, přírodní tyčinky bez umělých chemických přísad.
Článek vyšel v aktuálním čísle Blesk zdraví. V prosincovém čísle se například dozvíte, jak mít krásnou pleť i v zimě, jak se rychle zbavit rýmy nebo že mandle nejsou dobré jen na cukroví. Poznáte vánoční symboly, které i léčí a také vánoční tabuli u sousedů včetně receptů. Časopis koupíte ve všech trafikách nebo s dopravou ZDARMA v našem iKiosku.