I když základ naší vánoční výzdoby zůstává stejný, až osmašedesát procent domácností každý rok dokupuje další drobné vánoční dekorace. Rozhodujícím faktorem při výběru je pro devětašedesát procent Češek převážně vzhled, na dalším místě je pak samozřejmě cena. Zajímavé je, že téměř dvě třetiny žen si každý rok nějaké sváteční dekorace vyrobí a doplňují je podle vhodnosti těmi zakoupenými. Údaje vyplývají z průzkumu pro módní řetězec KiK, který vánoční zboží také nabízí.

Skandinávský styl: nesmrtelný vánoční trend

Už několikátou sezonu nás stále více přitahuje skandinávský neboli severský styl. Důvod je prostý: je sice minimalistický, ale současně dokáže dokonale zútulnit náš byt. K dekorování o vánočních svátcích se tak hodí opravdu skvěle. Klade důraz na přírodní materiály, barevně se drží při zemi. Ozdoby jsou nejčastěji v neutrálních barvách, využívá se kontrast červené a bílé.

Nechcete za vánoční výzdobu utratit majlant? Dekorace do dvou set korun najdete v naší velké galerii:

Fotogalerie
34 fotografií

Barva letošních Vánoc: růžová

Nejoblíbenější ale samozřejmě zůstávají klasické koule a další závěsné ozdoby, které k Vánocům neodmyslitelně patří. "Tento rok budou hitem 4 hlavní barevná témata. Mezi nejtrendovějšími barvami je růžová v různých odstínech. Vytváří okouzlující a sladkou atmosféru, díky které se budete cítit jako uvnitř typické chaloupky. Romantické růžové barvě dodáte luxusní nádech v kombinaci se stříbrem, perlami nebo krystaly. Absolutním hitem letošních svátků ale bude růžová v kombinaci se svěží eukalyptovou. Pastelové barvy působí velmi jemně a stylově zároveň. Výborně vynikají na tradičních zelených stromcích, ale i na těch jemně zasněžených,“ říká Daniel Brychta, odborník na vánoční sortiment v Hornbachu.

Modrá: tradiční a uklidňující

Modrá barva uklidní mysl i tělo a je dlouho spojována s tradicí Vánoc. Světlé, tmavomodré nebo tyrkysové ozdoby navodí v každé domácnosti ideální zimní atmosféru. „Modrá v kombinaci se zlatou nebo stříbrnou patří k osvědčené klasice. Nebojte se ale ani neobvyklých barev, jako je tyrkys. Zkombinujte jej například s křišťálovými koulemi a rampouchy. Pokud máte rádi přírodní materiály, tyrkysová fantasticky dodá vaší výzdobě jedinečný šmrnc," vysvětluje Daniel Brychta.

Luxusní a třpytivé

Stříbrná barva rozzáří každý interiér. Je univerzální a lze ji kombinovat s dalšími barvami, přírodními či kovovými materiály. „Na zasněženém vánočním stromku si vykouzlíte atmosféru bílé země zázraků elegantními motivy labutí, mýtických jednorožců a baletek. Kombinujte matné či lesklé stříbrné ornamenty, řetězy, třpytivé šišky a zářivé mašle. Vytvoříte tak luxusní image a vnesete domů jedinečnou magii," říká odborník.

Ozdoby nejen na stromeček

Rozhodně je však nemusíte schovávat v krabicích až do Štědrého dne, abyste je pak pověsili na stromeček. Stejně se tam všechny nevejdou. Využít je můžete také jako dekorace, díky kterým bude už po celý advent vládnout ve vaší domácnosti slavnostnější atmosféra. Naskládejte je třeba na talíř nebo do skleněné mísy či vázy. Možná vás překvapí, jak dobře to bude vypadat.

Díky sladěným kolekcím můžete v jednom stylu nazdobit vše od adventního věnce přes zabalené dárky, dekorace v bytě až po stromeček a slavnostní tabuli. Tu lze ozvláštnit baňkami ve formě stojánků na jmenovky nebo zkuste některého z roztomilých skleněných ptáčků připnout místo na větvičku na ubrousky nebo přímo na některý z dárečků.

Nemáte ještě adventní věnec? Vyrobte si podle našeho videa takový, který vám vydrží roky!

Video
délka: 04:54.90

Adventní věnec: netradiční pojetí dokonale nahradí klasiku, vydrží roky Adam Balažovič/bpž