Dalo by se říct, že jednodušší to mají majitelé psů, protože jejich svěřenci musí mít povinně čip. Když se pak najde zaběhlý pes, nebývá tak těžké dohledat jeho páníčka. Ovšem tak snadné to není. U koček je to daleko složitější, třeba kvůli tomu, že mohou někam vylézt či zalézt.

Prevence je důležitá!

Autor: istock.cz

Velmi záleží na tom, jaké vaše zvíře je, jakou má povahu a jakým životem s vámi žije. Máte psa v bytě a chodíte ho jen venčit na vodítku? Je kastrovaný? Nepocítil nikdy touhu „vzít roha“ a je raději s vámi na sedačce u televize? Nebo lítá po zahradě, ale ctí plot? Máte doma notorického útěkáře, který nevynechá jedinou příležitost, aby si udělal výlet? V každém případě je dobré udělat všechno pro to, aby se pes neztratil nebo aby se snadněji našel.

Kromě čipu ho můžete vybavit i informacemi na obojku – nejčastěji se zvířeti dává známka s telefonem majitele. Útěkářům zvyšte plot nebo ho zpevněte tak, aby se pes nemohl podhrabat. I když máte zkušenost, že vám vašeho zvířecího přítele vždy někdo dovedl, nemusí to pokaždé skončit šťastně. Hodně dělá také trénink, snadněji se ztratí psi, kteří nejsou příliš cvičení a neposlouchají svého člověka.

Okamžitá reakce

Autor: istock.cz

Když se vám ztratí pes, třeba při výletě nebo venčení, nečekejte a jednejte!

 • Choďte po venku, volejte ho, ale také pozorně poslouchejte, jestli se odněkud neozývá – mohl například někam spadnout.
 • Kontaktujte městskou policii, která bývá volána k zatoulaným psům, případně příslušné obvodní oddělení Policie ČR.
 • Zjistěte si, kde jsou nejbližší útulky, a ptejte se i tam, stejně tak v ordinacích veterinářů.
 • O vaší ztrátě by měl vědět i obecní nebo městský úřad.
 • Máte-li dojem, že by pes mohl mířit do lesa, určitě dejte vědět hajnému.
 • Neuděláte chybu, když rozvěsíte letáčky s fotkou psa. Dělá se to většinou hlavně u koček, ale je možné, že váš pes někde pobíhá, nedá se chytit a kolemjdoucí by vás mohli upozornit.
 • Samozřejmě zkuste i sociální sítě, dejte oznámení například na www.psidetektiv.cz

Ztracená kočka

Autor: istock.cz

 • U koček jde opět o to, jestli jsou výhradně domácí, nebo chodí i ven, kde na ně čekají různé nástrahy. Mohou vběhnout na silnici, pozřít něco závadného nebo se stát obětí nějakého psa.
 • Nebudeme si nic nalhávat: existují majitelé psů, kteří nemají rádi kočky a baví se tím, že jejich svěřenec kočky honí. Ať už jde o domácí nebo venkovní zvíře, stejně na jeho zmizení reagujte včas.
 • Opět obvolejte veteriny, útulky a městské policie, i když u těch se někdy lze dozvědět, že „na kočky nejsou zařízeni“.
 • Hodně mohou pomoct informace na sociálních sítích, na již zmíněném Psím detektivovi nebo na různých facebookových skupinách – třeba Kočičky v nouzi.
 • Vyvěste letáky na veřejných místech a ptejte se. Vypište odměnu za nalezení. Milovníci zvířat vám pomohou rádi a nezištně, ale díky odměně zainteresujete víc lidí. Také kočku hodně volejte, může být někde zalezlá a ve stresu, ale na váš hlas zareaguje.

Letáky

Autor: istock.cz

 • Neměla by chybět fotka zvířete.
 • Uveďte jen základní informace o něm nebo to, čím je výjimečné. Je zbytečné psát, že se kočička jmenuje Líza, pokud na jméno neslyší. Také zdlouhavá líčení, jak vám zvíře chybí, jsou zbytečná. Počítejte s tím, že lidé mají na zapamatování údajů jen omezený čas.
 • Připojte svůj telefon tak, aby se dal z letáku odtrhnout. Jméno a adresa nejsou nutné, v případě ztracených koček byste mohli každé ráno najít u dveří odložené kotě.
 • Letáky vyvěste tam, kde se pohybuje dost lidí s možností se zastavit. Nemělo by jít o soukromý prostor. Ideální jsou zastávky MHD, výlohy obchodů po dohodě s majitelem.

 

Článek vyšel v časopise Blesk Hobby. V aktuálním zářijovém vydání se dozvíte, jak sušit křížaly, nebo připravit bylinky na zimu. Na návštěvu se tentokrát podíváte k moderátorovi Petru Říbalovi. A jako bonus dostanete speciální přílohu o živých plotech. Časopis koupíte v každé trafice nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku.