Důležitá rada na úvod: Nejdřív si ujasněte, co od živého plotu vlastně chcete – má dělat jen zástěnu, anebo i kvést? Bude vadit, když na zimu opadá?

Video
Video se připravuje ...

Jak pečovat o zahradu v září Videohub

Květy i listy

V rámci kategorie listnáčů můžete volit ty, které opadávají hned na podzim, ty, jež se zbaví listů až na jaře, a ty neopadavé, mezi které patří třeba bobkovišeň či cesmína. K nejoblíbenějším listnatým rostlinám, z nichž se vytvářejí živé ploty, se řadí klasiky jako buk a habr. Mají tu výhodu, že část listů na buku většinou zůstává i přes zimu, habr své hnědé listy shazuje až na jaře. Buk ani habr nejsou náročné na pěstování, chtějí jen nepříliš těžkou a vlhkou, ale ani vysušenou půdu.

Hodně oblíbený je také jilm sibiřský, roste rychle a do výšky až kolem tří metrů, má rád slunce nebo polostín a na to, jak je nenáročný, vypadá velmi elegantně, ať už jako součást živého plotu, nebo ve skupince dvou tří, anebo jako solitér. Pěknou zástěnu uděláte i ze zástupců rodu blýskavek, ty mohou být jak opadavé, tak neopadavé. Mají krásné listy, a to nejen zelené, ale i panašované nebo červené. Na pěstování náročné nejsou, budou vděčné za závětří.

Stálicí je ptačí zob, i ten už můžete koupit s ozdobnými listy. Kvete sice ne příliš výrazně, ale voňavě, na podzim se osype plody. Ty jsou pro lidi jedovaté, ovšem ptákům nevadí. Krásně vám pokvete zástěna z ibišků. Sice v zimě nebude mít listy, jen suché tobolky, které hezky vypadají, zato v sezoně vás nadchne záplavou květů. Chce chráněné místo a světlo, můžete kombinovat i rostliny s fialovým, růžovým nebo bílým květem či zvolit jen jednu barvu.

Autor: istock.cz

Hezké celý rok

Také živé ploty z jehličnanů jsou mimořádně oblíbené už celá desetiletí. Mezi stálice patří tisy, túje, cypřišky, jalovce, ba i smrky. Tis je zdobný jak jehličím, tak i plody. Jeho problém je snad jen ten, že je jedovatý. Nehodí se tedy do zahrad, o kterých víte, že se na nich budou pohybovat děti. Roste pomalu a je poměrně nenáročný na pěstování.

Túji neboli zerav najdeme snad na každé zahradě, dokonce by se k její škodě dalo říct, že už se stala skoro nudnou. Mnoho lidí by si túje nevysadilo už jen proto, že sousedi zprava i zleva jich mají na pozemcích celé řady. Přesto se dá se zeravy v rámci živých plotů úžasně čarovat, tyto jehličnany mají totiž i různě barevné jehlice.

Rozličné kultivary nabízí i cypřišek. Ploché větvičky vypadají velmi pěkně, cypřišky se hodí jako solitéry i do skupin a plotů. Dopřejte jim světlé nebo polostinné, ale raději chráněné stanoviště. Jalovce mívají barvu jehličí od světle zelené až po stříbřitou. Také ze smrků se dá vypěstovat zajímavý živý plot, i když už nás nejsou až tak typické.

 

Článek vyšel v časopise Blesk Hobby. A to ve speciální příloze Nejkrásnější živé ploty, kde najdete opravdu vše důležité. V aktuálním zářijovém vydání se navíc dozvíte, jak sušit křížaly nebo připravit bylinky na zimu. Nebo také, jak zazimovat jezírko a jak ochránit dřevěné prvky na zahradě. Na návštěvu se tentokrát podíváte k moderátorovi Petru Říbalovi. Časopis koupíte v každé trafice nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku.  

Autor: archiv