Čtvrtek 7. července 2022
Svátek slaví Bohuslava, zítra Nora
Zataženo, déšť 19°C

Zbavte se mravenců a krtků. Máme pro vás rady od královských zahradníků!

/
 • (iStock)
  6. června 2022 ● 06:00

  Pozvěte kytičky na čaj, paprikám dejte sirky a růžím oloupejte banán. Tyhle rady do zahrady zaručeně ještě neznáte. Pocházejí z britských ostrovů, kde se všechny květiny a další rostliny musí pořádně snažit, aby si vybojovaly místo na slunci. Tipy a zlepšováky anglických zahradníků, kteří se starají o královské záhonky a parky, jsou vpravdě originální. Věřte, že se sbíraly po generace!

 • 1.

  Mléko, základ zdraví

  Nebojte se zalít květinky čas od času vodou zředěnou mlékem. Ale vážně jen občas. Mléko má bílkoviny, které pomáhají růstu a působí i jako protiplísňové činidlo. Kdyby ovšem bylo mléka hodně, mohou vadnout listy, a záhonky budou navíc smrdět!

 • 2.

  Pomozte si hřebíkem či banánem

  Pod rododendrony, kamélie či brusinky klidně zarazte staré rezavé hřebíky. Tyhle rostliny milují železo. Po vegetačním období je ovšem nezapomeňte odstranit. Růžím zase můžete dopřát banánové slupky. Zahrňte je ke kořenům. Jsou bohaté na draslík, ten je pro květiny nutriční podpora a pomáhá i vzdorovat plísním.

 • 3.

  Aby kočičky nechodily do záhonků

  Kupte si v zoo hnůj od lva. To budete koukat, jak kočky pomažou a na vaše záhonky už nikdy nepůjdou na záchod. Radost jim neudělá ani pomerančová kůra a mletý pepř.

 • 4.

  Okořeňte to mravencům

  Chystá se na vás mravenčí invaze? Pěstujte mezi záhony levanduli. Naše lidské nosánky ji zbožňují pro omamnou vůni, hmyz tohle aroma naprosto nesnáší. A co je ještě lepší? Přisypte do záhonků kari, případně kajenský pepř. Spolehlivě utečou i poslední účastníci odporu.

 • 5.

  Namočte semena do čaje

  Povzbudíte je ke klíčení, dodají semínkům více taninu, což jsou třísloviny nutné k vývoji rostlinky. Jak na to? Do chladného čaje je namočte přes noc. Úplně nejlepší je heřmánkový čaj, protože má navíc protiplísňové vlastnosti.

 • 6.

  Vyhlaste hmyzu pomerančovou válku

  Pokud nemáte kari a mravenci už zaplavili zahradu, dejte do záhonků rozmačkané dílky pomerančů. Hmyz do dužiny naleze, debužíruje a vy mezitím zbytky citrusů i s hodovníky dáte ptáčkům do krmítka. A pochutnají si také.

 • 7.

  Jak udržet čisté nehty?

  Škrábněte si mýdla. Prostě si za nehty zaneste mýdlo a už tam nezbude místo pro špínu. A v pohodě pak všechno rychle vymyjete kartáčkem pod tekoucí vodou.

   

 • 8.

  Zapomeňte na vychování

  I když to džentlmen nedělá, pro dobro zahrady se to projednou může! Klidně si zajděte na malou na kompost nebo ke stromům. Moč totiž obsahuje dusík, který se běžně používá na výrobu proteinů pro zahradu a její zdravý růst. No, a když se jednou za čas vyčuráte za domem, jistě se nikdo neurazí. A vaše vegetace už vůbec ne!

 • 9.

  Zubní nit pro popínavé rostliny

  Nevěřili byste, jak pevná je dentální nit. Pokud máte trable s vinnou révou či rajčaty, přivažte je ke sloupkům či konstrukcím právě zubní nití. Není vidět a vydrží. Pozor! Neutahovat příliš silně.

 • 10.

  Na krtky s větrníkem

  Štvou vás krtci? Zahrada je samý krtinec? Zapíchejte jim do hromádek větrníky z pouti. Uvidíte, že budou za pár hodin pryč. Je to s podivem, ale vadí jim vibrace lopatek, které se přenášejí hodně hluboko do hlíny. Zrovna tak jim vadí odér pomerančové kůry. Takže jim ji tam napěchujte, ať mažou o dům dál, potvory!

 • 11.

  Mušle proti slimákům

  Aby vám slimáci a plzáci neoblézali zahradu a plody vaší usilovné práce, nadrťte si na záhonky mořské mušle nebo skořápky z pistáciových oříšků. Uvidíte, že přes tuhle bariéru nepřelezou. K lezení potřebují tvrdou plochu, nic, co se kýve, řeže a píchá. Skořápky navíc vyživují půdu.

 • 12.

  Sirky pro papriky

  Papriky i chilli papričky potřebují ke svému růstu dostatek síry. Pomozte jim tím, že mezi rostlinky napícháte do země nevyškrtané zápalky. Musíte hluboko, aby se síra uvolňovala rovnoměrně.

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
BAZAR
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy