Můžeme je využít v rámci nápojů pro osvěžení, pro nepříliš teplé bylinné lázně, pro relaxaci unavených nohou nebo omezení pocení. Máme pro vás skvělé tipy...

Osvěžení

Autor: istock.cz

V létě zapomeňme na koření, které zahřívá, třeba na větší množství skořice či kurkumy, úplně vhodný není ani zázvorový čaj. Naopak můžeme směle sáhnout po mátě, citronové trávě, ibišku nebo meduňce. Zbytečně nás nezahřejí ani levandule, rozmarýn, yzop, a dokonce šalvěj, kterou máme většinou spojenou s bolením v krku a teplotou. Z bylinek lze vytvořit i směs a přidat do ní lze třeba květ měsíčku nebo slézu. Vytvořený čaj necháme vystydnout zhruba na teplotu těla, tak zažene žízeň nejlépe. V létě míváme tendence pít hodně studených nápojů, ale to není pro organismus to nejvhodnější. Jeho povrch se zahřívá, kdežto vnitřek prudce ochladíme. Rozumné je dát si vlažné nebo příjemně teplé pití. Pokud máte rádi pravý čaj, pak sáhněte spíš po tom zeleném.

Relaxační koupel

Autor: istock.cz

Když do ní přijdou ty správné byliny a voda nebude horká, budete mít relaxaci stejně jako u bazénu, a ještě získáte bonusy díky léčivým rostlinám. Co se do lázně hodí? Například zmíněná šalvěj, která má schopnost bránit pocení. Pokud vás tedy čeká nějaká cesta nebo jednání, můžete si před tím dopřát koupel, do které nalijete odvar ze šalvěje. Také na koupele nohou nebo omývání podpaží je šalvěj vynikající, zkuste ale třeba i přesličku. Ovšem nic se nemá přehánět – pro tělo je pocení důležité, díky němu se odvádějí zplodiny a organismus se ochlazuje. Když jakkoli bráníme potu, aby odcházel, vlastně se tím mimo jiné zahříváme. Před spaním udělá dobře příjemně teplá meduňková koupel, tedy ani chladná, ani horká. Neměli byste se v ní zpotit, ale ani byste neměli po ní toužit po teplém županu. Lázeň, a tedy i pokožku krásně provoní plátky růží, ochladí a vzpruží vás koupel s mátou nebo levandulí. Přidejte i plátky citronu nebo citronovou šťávu. S sebou si můžete nosit mátovou nebo levandulovou vodu v rozprašovači a aplikovat ji můžete v jemné mlze na obličej, ruce a dekolt. Každý den si připravujte čerstvou.

Proti plísním

Autor: istock.cz

Léto přináší vedle radostí i určitá úskalí – například víc bují plísně a trápí nás i zapařeniny a opruzeniny. Proti plísním, které se v teplých měsících objevují hlavně na nohou, dobře fungují koupele třeba z dubové kůry, řepíku, přesličky a řebříčku. Lze si udělat i sedací koupel. Při opruzeninách se hodí opět oblíbený řepík, ale i přeslička nebo měsíček. Nešlápnete vedle ani s levandulí nebo šalvějí, chce to vyzkoušet, která bylina bude ta vaše.

S ochlazováním opatrně

Autor: istock.cz

Lístky osvěžující máty můžete vložit do formiček na led, třeba i s kouskem citronu, meduňky, pár bobulkami rybízu, zalijte vodou, zamrazte. Kostky použijte do nápojů. Chutné je, když bylinky a ovoce zalijete mátovým čajem a zmrazíte. Jak už jsme zmínili, v létě byste to s ledem a ochlazováním neměli přehánět.

 

Článek vyšel v časopise Blesk Hobby. V aktuálním srpnovém vydání se dozvíte, jak pěstovat na zahradě orchideje, netřesky nebo astry, poznáte rostliny, které mohou ohrozit vaše zdraví a vydáte se na návštěvu k moderátorovi Martinu Čermákovi. Časopis koupíte v každé trafice nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE.  

 

blesk hobby srpen
Autor: archiv