Sobota 20. srpna 2022
Svátek slaví Bernard, zítra Johana
Oblačno, bouřka 28°C

Znáte správný postup čištění a údržby plastových oken? V čem většina lidí chybuje?

/
 • (istock.cz)
  5. července 2022 ● 06:00

  Na mytí oken má každý svůj osvědčený postup, někdy se dokonce dědí z generace na generaci. Co je ale opravdu nejlepší? Speciální vysavač, obyčejná stěrka, ocet nebo noviny?

   

 • 1.

  Jak mýt plastová okna?

  Autor: Deceuninck

  Asi se shodneme, že okna je dobré mýt alespoň dvakrát za rok – v létě, kdy na nich ulpí spousta prachu a pylu, a po zimě. Tam, kde je vysoké znečištění vzduchu z dopravy nebo výroby, je vhodné umývat okna častěji.

   

  Nejprve vysajeme hrubé nečistoty – prach, zbytky listí či hmyzu. Pro umytí postačí běžný saponát a voda. Nesmí se ale používat abrazivní prostředky (např. tekutý písek), které by mohly plastové profily poškrábat, ani prostředky s obsahem kyselin nebo rozpouštědel.

   

  Začneme s okenními profily (rámy oken) zvenku, pak zevnitř a teprve poté umyjeme sklo. Vodu pravidelně měníme za čistou. Velkou výhodou je v této fázi speciální vysavač na okna (tzv. aku stěrka). Díky němu nestéká špinavá voda ze skla dolů na umyté rámy oken nebo parapet. Navíc taková aku stěrka okno dokonale umyje a není pak už většinou potřeba ho leštit. Pokud nemáme doma elektrickou stěrku, můžeme použít tu klasickou. Musíme dát ale pozor, aby neměla ostré kovové hrany, které by také mohly okno poškrábat.

   

  Zapomenout nesmíme ani na vyčištění odtokových kanálků, třeba párátkem. Jejich průchodnost je důležitá, aby se v drážce rámu nehromadila voda, ať už ta zkondenzovaná nebo třeba zateklá během nárazového deště. Z venkovní strany by měly mít odtokové kanálky krytku (okapničku). Ta brání zpětnému průniku vody do rámu okna právě při prudkém dešti a větru.

   

  Na závěr můžeme okna ještě přeleštit hadříkem z mikrovlákna (který nepouští chloupky) s využitím antistatického přípravku, jenž brání opětovnému usazování prachu – alespoň po nějakou dobu.

 • 2.

  Rady odborníka

  Autor: Deceuninck

  Proč nemýt okna za mrazu?

  Často se dočtete, že okna není vhodné mýt v zimě, protože by se mrazem mohlo poškodit těsnění. Okno je venkovní prvek a mráz musí vydržet. Ale mokré těsnění by se mrazem mohlo „přilepit“. Při dalším otevření okna bychom ho mohli odtrhnout. Takové těsnění už pak neplní svou funkci.

   

  Proč nemýt okna párou?

  Na okna nedoporučujeme používat parní čističe, které produkují páru o teplotě vyšší než 60 °C. Takto vysoká teplota také poškozuje těsnění.

   

  Proč nemýt okna octem?

  Octová voda skutečně pomáhá předcházet šmouhám na skle, které jsou způsobeny zejména vodním kamenem po odpaření vody z mytí oken. Na druhou stranu se však jedná o kyselinu, která při častém používání škodí jak gumovému těsnění, tak plastovým fóliím na povrchu oken. Ne všechny babské rady je dobré zkoušet.

   

  Jak odstranit z rámu pokreslení fixou?

  Existují i speciální čističe (Deco-clean), které dokážou z PVC profilů odstranit třeba pokreslení fixou. Rozhodně nepoužívejte louh, ředidla nebo rozpouštědla.

 • 3.

  Seřízení plastových oken

  Autor: Deceuninck

  Seřizovat plastová okna nebo dveře na vlastní pěst se nemusí vyplatit. Výsledek může být ještě horší než výchozí stav. Co ale pro jejich správné fungování a prodloužení životnosti udělat můžete? Podívejte se na pár tipů k údržbě oken a dveří.

   

  Proč nechat seřízení plastových oken v rukou odborníků?

  Seřízení oken doporučujeme nechat na servisní firmě, ideálně na té, která okna dodávala. Existuje totiž nepřeberné množství typů kování, každý výrobce používá jiný a s každým se také trochu jinak zachází. Při neodborných pokusech o seřízení může dojít k tomu, že se funkčnost (těsnost) okna naopak ještě zhorší. 

   

  K seřízení přistupujeme, když jdou okna a dveře špatně zavírat nebo pozorujeme, že hůře těsní. Není tedy pravda, že by bylo nutné nechávat plastová okna seřizovat pravidelně dvakrát ročně – na zimu a na léto. Nejde o žádné zimní a letní pneumatiky.

 • 4.

  Domácí údržba plastových oken

  Autor: Deceuninck

  Co však doma sami zvládneme, je alespoň jednou do roka promazat všechny kovové části, které po otevření okna vidíme. Mezi vhodná mazadla pro kování a panty patří mazací olej pro šicí stroje či vazelína (ideálně ve spreji). Naopak se nepoužívají mazací prostředky obsahující kyseliny a pryskyřice, protože by mohly těsnění poškodit. Vhodné nejsou ani kuchyňské oleje. Promazáním ochráníme kování před vlhkostí a korozí, a výrazně tak prodloužíme jeho životnost a funkčnost. Dotáhnout můžeme také kliky. Posuneme plastovou krytku pod klikou a křížovým šroubovákem dotáhneme dva šroubky, které vlastně kliku drží vůči kování. Tento spoj se totiž otevíráním a zavíráním postupně uvolňuje.

   

  Co dělat, když okno otevřené „na ventilačku“ vypadne?

  Dnes už mají všechna nová okna pojistku proti chybné manipulaci, ale u starších oken se to skutečně stát může. V takovém případě hlavně neotáčíme bezhlavě klikou sem a tam. Jednou rukou držíme kliku a druhou zavřeme okno. Pak otočíme klikou do polohy „otevřeno“ a zatlačíme okno zpět až do rámu. Dáme kliku do polohy „zavřeno“ (klika míří dolů) a je to.

   

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
BAZAR
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy