Úterý 7. prosince 2021
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno 0°C

10 tipů na vánoční úklid. Vypulírujte si domov chytře a rychle!

/
 • (istock.cz)
  25. listopadu 2021 ● 06:00

  Vánoce jsou za dveřmi a vy začínáte šílet a nevíte, co udělat nejdřív? Začít péct, nakupovat dárky, nebo uklidit? Pokud se rozhodnete pro velký vánoční úklid, nezoufejte! Máme pro vás pár fíglů, jak na to, aby vám šlo vše od ruky. Pojďte si to co nejvíc zjednodušit, ať je rychle hotovo!

   

 • 1.

  Plánujte

  Nenechávejte vše na poslední chvíli. Úklid si rozplánujte dopředu. Můžete začít už teď v listopadu. Jestli máte na úklid čas jen o víkendu, stanovte si jeden víkendový den na důkladný úklid jedné místnosti. Stále vám zbyde dost času na rodinu a zábavu. Věnujte se jen jedné místnosti, ale proveďte tzv. hloubkový úklid, protože pak už bude stačit jen lehký pravidelný, kterým tento stav udržíte. A zapojte i členy rodiny, uvidíte, že je to bude i bavit, když je správně namotivujete.

   

 • 2.

  Okna myjte, když je venkovní teplota nad nulou

  S mytím oken počkejte, až bude teplota nad nulou, aby vám práci nic nekomplikovalo. Sundejte záclony a závěsy a rovnou je vyperte. Vodou se saponátem umyjte rámy oken, setřete prach ze žaluzií a na skla použijte okenní vysavač a rozmývák. Rozmývák je šikovná věcička. Je to lahvička s rozprašovačem, na které je přidělaná mikrovláknová utěrka. Do lahvičky nalijete trochu koncentrovaného čističe a doplníte vodou. Žádné ždímání hadru ani namáčení rukou v kýblu. Rozmývákem důkladně umyjete všechny nečistoty na oknech a potom použijete okenní vysavač, který odsaje veškerou vodu a současně zanechá okno vyleštěné. Co vám dřív zabralo půl dne, teď zvládnete za hodinu a půl. Okenní vysavač využijete i na veškeré hladké povrchy v domácnosti.

 • 3.

  Zapomeňte na klasický mop

  Zapomeňte na klasický mop a vyzkoušejte podlahovou myčku. Ta dělá přesně to, co tahle dvě slova znamenají – myje podlahu. Ale myje ji tak, jak to žádný mop ani sebelepší uklízečka nedokáže – stále čistou vodou! Stačí si vzpomenout, kolikrát musíte vyměnit vodu v kýblu, když myjete běžným mopem. A po chvíli je zase špinavá. Na první pohled se zdá, že podlahu myjete, ale myjete ji zase tou samou špínou, kterou jste z ní před chvílí setřeli. Podlahová myčka odsává jemné nečistoty a vytírá rozlité a zaschlé tekutiny v jediném kroku. Poradí si dokonce i se zvířecími chlupy a vlasy.

 • 4.

  Na zašlou špínu vezměte páru

  Čas páry se zase vrátil. Dokáže odstranit i velmi úporné nečistoty. Pokud máte tvrdé podlahy a chcete je vyčistit hloubkově, sáhněte po parním mopu. Na zašlé spáry použijte trysku a na důkladný úklid kuchyně, koupelny i záchodu parní čistič s příslušným nástavcem. Pro parní čističe platí jedno zásadní pravidlo. Nikdy, opravdu nikdy, jej nepoužívejte společně s jakýmikoli čisticími prostředky. Pokud chcete zvýšit účinek páry tím, že předtím na čištěný povrch nastříkáte dezinfekci nebo jiný typ čističe, při kontaktu s párou se rychle odpaří a vy jej během úklidu vdechujete.

 • 5.

  Na sedačku a koberce tepovač

  Koberce, sedačky i jiný čalouněný nábytek vyčistěte do hloubky. Pravidelné vysávání během roku by mělo být samozřejmostí, ale několikrát do roka, zvlášť jestli máte děti nebo domácí mazlíčky, je třeba hloubkové čištění vodou, o které se postará tepovač neboli extraktor. „Tepování má svá pravidla. Abyste dosáhli nejlepšího možného výsledku, dodržujte několik zásad. Před tepováním povrch nejprve vysajte. Poté smíchejte vlažnou vodu (max. 40°C) s čisticím prostředkem, směs nastříkejte na čištěný povrch a nechte 1-2 min. působit. Začněte tepovat tak, že zároveň dávkujete vodu i vysáváte. Pro správné tepování je třeba nakonec povrch propláchnout jen s použitím čisté vody. Tím dostanete z povrchu i čisticí prostředek, který na sebe může vázat nečistoty. Z čištěného povrchu důkladně odsajte vodu. Ideální jsou průhledné hubice, kde je vidět, zda je voda stále odsávána,“ radí odborník Lukáš Rom z Kärcheru.

 • 6.

   Vemte si na pomoc ocet

  Když jste nestihli nebo zapomněli koupit čisticí prostředky, postačí vám obyčejný ocet. Můžete ho použít jak na okna, tak na vanu, nebo jím vytřít podlahu. Zbavit varnou konvici usazeného kamene pomůže ocet. Konvici zalijeme octem, necháme působit hodinu, pak opláchneme vodou. Do konvice pak nalijeme vodu a necháme projít varem.

 • 7.

  Vyleštěte důkladně nábytek

  K ošetření a vyleštění dřevěného nábytku je nejlepší použít leštěnku ze včelího vosku. Jak na to?  Nastrouhaný včelí vosk dáme do hrnce s horkou vodou a mícháme, dokud se nerozpustí. Pak přidáme terpentýnový olej, pro vůni levandulový olej a promícháme.

 • 8.

  Kyselina citrónová dokáže zázraky

  Se špínou a rezem si hravě poradí kyselina citronová. Má antibakteriální a dezinfekční účinky a provoní vám celý byt. Navíc má větší účinek, když se namíchá se solí. Pasta, která vám vznikne, je efektivní všude tam, kde je potřeba něco pořádně vydrhnout.

  • Na kuchyňskou linku: Půlku citronu namočíme v jedlé sodě, pastou potřeme kuchyňskou linku. Zbytky pak setřeme vlhkou houbičkou. Nepoužívat na mramor a na nerezovou ocel.
  • Na sprchový kout: Dveře postříkáme šťávou z několika citronů, kyselina rozpustí mýdlové skvrny a odstraní zaschlé kapky.  

   

 • 9.

  Skvělým pomocníkem je i jedlá soda

  Jedlá soda je levným a účinným čisticím prostředkem. Můžeme ho využít v kuchyni, v koupelně i při praní prádla. Soda také velmi dobře pohlcuje zápach. Pastu z jedlé sody vytvoříme smícháním 5 lžic sody, kterou rozmícháme v 5 lžících vody. Vytvoříme si tak univerzální čisticí prostředek.

  • Na praní: Pokud přidáme půl hrnku sody do prací lázně, důkladně můžeme vyprat textilní pleny.
  • Na koberce: Sodu nasypeme na koberec, necháme hodinu působit a vysajeme.
  • Na garážové podlahy: Nasypeme sodu na olejové mastné skvrny, postříkáme vodou a necháme působit přes noc. Následující den vydrhneme mokrým kartáčem. - Na sporák Připečený sporák pomažeme pastou z jedlé sody a vydrhneme.    
 • 10.

  Nezapomeňte se zbavit nepříjemných pachů

  Dobrý dojem ze sebeuklizenějšího bytu pokazí nelibý zápach, který se usadil v čalounění nábytku, kobercích, závěsech a podobně. Vyhnat ho můžete třeba pomocí skořice zahřáté ve vodě nebo kůry citrusů v kombinaci s hřebíčkem. Stačí, když položíte několik slupek a koření na mírně zahřátou plotýnku sporáku. Bezmocní nejsme naštěstí ani proti pachu cigaretového kouře. Poměrně spolehlivě funguje voda svařená s octem. Pokud je pach cigaret cítit z potahů nábytku, posypte potah sedačky mletou kávou nebo jedlou sodou. Nechte několik minut působit a poté vše důkladně vysajte vysavačem.

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy