Sobota 23. října 2021
Svátek slaví Teodor, zítra Nina
Polojasno 11°C

Nevyhazujte zbytky zeleniny. Vypěstujete si z nich snadno novou!

/
 • (iStock.cz)
  12. října 2021 ● 06:00

  Odřezky zeleniny nemusí skončit v odpadkovém koši nebo na kompostu. Můžete si z nich doma vypěstovat nové kousky, které zužitkujete, a navíc ušetříte.

  Pořiďte si sklenici s vodou nebo květináč s hlínou a pusťte se do toho. Zbytky stačí jen správně zasadit a po několika málo týdnech se můžete těšit z první úrody.

  Video
  délka: 03:33.08

  Jak pěstovat chilli papričky CNN

   

 • 1.

  Jarní cibulka

  Víte, kolik dnes stojí svazek jarní cibulky? Od sedmi do třiceti korun. Vy si ji ale zvládnete vypěstovat téměř zadarmo. Jediné, co musíte udělat, je seříznout ji asi 3 centimetry nad kořínky a odkrojky zpola ponořit do sklenice s vodou. Sklenici postavte na okenní parapet nebo k oknu a pravidelně měňte vodu. Nať vám znovu doroste.

 • 2.

  Řapíkatý celer

  Také celer není těžké vypěstovat. Odkrojenou spodní část celeru umístěte do sklenice nebo misky s vodou tak, aby dvě třetiny zůstaly nad hladinou. Pravidelně měňte vodu. Po čtyřech dnech začnou rašit od středu nové lístky. Nechte je týden zesílit a pak celer přesaďte do květináče. Půdou ho zakryjte až po nové výhonky a pravidelně zalévejte.

 • 3.

  Římský salát

  Nový římský salát vypěstujete stejně jako řapíkatý celer. Odkrojenou spodní část dejte do misky a do poloviny naplňte vodou. Jakmile na ní narostou nové lístky, přesaďte salát do půdy, zalévejte a nechte narůst.

 • 4.

  Cibule

  Cibulová nať je zdrojem vitaminu C a obsahuje vedle jiného také provitamin A s antioxidačními účinky. Proč si ji tedy nedopřát ve velkém na ozdobu polévek, do salátů i na posypání chleba s máslem nebo pomazánkou? Dejte cibuli do úzké skleničky s trochou vody tak, aby byla těsně nad hladinou. Za pár dnů pustí do vody kořínky a brzy vyraší i zelená nať.

 • 5.

  Mrkev

  Z odřezku mrkve sice nový kořen nevypěstujete, ale čerstvou mrkvovou nať ano. Je dobrým zdrojem draslíku a vitaminu K, a navíc se dá skvěle využít. Můžete z ní připravit pesto, poslouží také do polévky či jako zpestření salátu. Odřezek s trochou natě nechte v misce nebo na talířku s vodou a postavte je na okenní parapet, kam svítí slunce.

 • 6.

  Česnek

  Vyhazovat nemusíte ani starý naklíčený česnek. Naopak – zasaďte ho do půdy tak, aby klíček vykukoval. Skvěle poroste v truhlíku na okenním parapetu, ale vystačíte si i s malými nádobami s trochou vody. Česneková nať se hodí stejně jako nať z cibule do polévek, salátů a pomazánek. Má jemnější chuť i aroma než stroužky.

 • 7.

  Pórek

  Pór znovu doroste úplně stejně jako jarní cibulka. Jen to trvá o něco déle. Ze spodní části ponechte asi pěticentimetrový kus a stejně jako u ostatní zeleniny ho vložte do sklenky nebo misky s vodou. Vodu pravidelně vyměňujte.

 • 8.

  Další využití zbytků

  Čisté slupky z kořenové zeleniny se dají přihodit do vývaru stejně jako různé košťály a holé stonky bylinek.

   

Přidat názor
Počet komentářů: 1

janprorok: za několik týdnů. už to je odrazující. možná tak leda nať z celeru, nebo petržele

(12. 10. 2021 09:32)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy