Středa 20. října 2021
Svátek slaví Vendelín, zítra Brigita
Polojasno 19°C

Trápí vás nekonečný úklid listí? Tyhle tipy vám pomohou

/
 • (istock.cz)
  5. října 2021 ● 06:00

  Romanticky zbarvené podzimní listí nezůstane na stromech věčně. Když spadne na zem, máte další práci. Jak se na to připravit?

  Říká se, že to, co nám na podzim spadne ze stromů, ale i rostlinek na zem, není odpad, ale velmi cenný materiál, který pak lze používat na zahnojení zahrádky nejen na jaře, ale po celou další sezonu. Jak si můžeme úklid a následné zpracování listí usnadnit?

 • 1.

  Odfoukněte ho

  Prvním pomocníkem pro sběr listí, který vám dnes představíme, je zahradní foukač, o němž jste však již nejspíše slyšeli. Jaké jsou jeho hlavní výhody? Zřejmě nízká pořizovací cena a snadná manipulovatelnost. Cena závisí na mnoha parametrech, například na tom, jaký zvolíte pohon. U ručních foukačů jsou na výběr benzinové, elektrické a akumulátorové. Jak asi tušíte, nejvýkonnější, ale také nejdražší a nejtěžší jsou foukače benzinové. Elektrické vysavače jsou sice lehké, ale musíte počítat s tím, že při práci budete muset mít stroj stále zapojený do prodlužovačky. Konečně u akumulátorového foukače si pohlídejte výdrž baterie a kupte si nejspíš nějaké i do zásoby.

 • 2.

  O patro výš

  Zatímco zahradní foukač vám problém s listím vyřeší jen částečně (prostě ho nafouká na jednu hromadu, kterou pak musíte někam přeházet), vysavač, foukač a drtič v jednom nabízí komplexní řešení. Toto zařízení funguje většinou tak, že pomocí něj nejdříve nafoukáte listí na hromadu, ale pak přepnete stroj na „zpětný chod“. Tím listí nasajete a pomocí sekacího nože v zařízení změníte listí v drť, s níž se vám bude dále pracovat lépe než s hromadou nepoddajného listí. Mimochodem, takto zpracované listí je pro kompostování v domácím kompostéru mnohem vhodnější než to nezpracované. Vysavač, foukač a drtič v jednom si navíc poradí i s malými větývkami. I ty samozřejmě poputují na kompost a přispějí k jeho lepšímu provzdušnění.

 • 3.

  Jaké máte nároky?

  Black+Decker Elektrický vysavač listí 3v1, 3000 W
  Autor: mall.cz

  Podle svých představ a samozřejmě i podle finančních možností můžete zvolit i pohon pomocníka pro sběr listí typu „tři v jednom“. Zde si můžete vybírat také z variant benzinových a akumulačních. I tady platí, že benzinový stroj bude výkonnější. A když sáhnete do kapsy ještě hlouběji, můžete pořídit přístroj, který budete používat nejen na sběr a likvidaci listí, ale také na péči o chodníky a podobné venkovní prostory. Takové zařízení hledejte pod označením „zahradní vysavač“ a počítejte s tím, že vás přijde asi na 35 000 Kč. Ale pomoc, jakou nabízí, je vážně k nezaplacení.

 • 4.

  Příprava na jaro

  A co tedy s listím a dalším materiálem z podzimní zahrady dál? Kompostovat! Oproti předsudkům je totiž listí velmi dobrým materiálem pro kompostování a výrobu organického bio odpadu. Ano, některé druhy listí se rozkládají pomaleji (třeba kaštan nebo ořech), ale rozloží se. A v zahradním kompostéru to ani nebude trvat tak dlouho. Listí na zahradě smíchejte, všechny druhy k sobě. Listí ideálně nasekejte (třeba zahradním vysavačem nebo alespoň travní sekačkou bez zásobníku). Nejlepší je posekané listí nechat přes zimu pod sněhem a až zjara ho přidávat postupně do kompostéru. Ano, podzim a zima nejsou dobou pro výrobu hnojiva jako takovou, ale spíše jde o vhodný čas na přípravu.

  Až začnete začátkem jara skutečně kompostovat, pravidelně listí míchejte s dusíkatými materiály, třeba s trávou nebo hnojem. Na kompost přijdou i organické zbytky z vaší kuchyně – odkrájená zelenina i ohryzky. Každý měsíc kompost promíchejte překopávačem kompostu. To je šikovný nástroj, který koupíte v zahradnictví. Pokud si na výrobu vlastního kompostu netroufáte, můžete odvážet materiál ze své zahrady do kompostárny, což by ale pro vás byla věčná škoda. Zahradník by si měl hnojivo vyrobit sám ze svých zdrojů.

 • 5.

  Odvoz listí

   

  Listí rozhodně nenechávejte na zemi ležet dlouho, začne brzy hnít, což může dokonce i poškodit trávník pro příští rok. Ale co když nestíháte? Napadlo vás vůbec někdy, že i s takovou běžnou prací, jako je hrabání a sběr listí, vám může pomoct firma? Proč ne, stačí zadat do vyhledávače heslo a objednat si někoho, kdo vám zahradu uklidí a sebrané listí zlikviduje za relativně malý poplatek.

   

Přidat názor
Počet komentářů: 1

jussuf: A čo hrable ? To je len ilustračný obrázok ? Lístie do kompostu ? Koho by to napadlo.

(09. 10. 2021 06:57)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy