Sobota 23. října 2021
Svátek slaví Teodor, zítra Nina
Polojasno 9°C

Jak na dřevo bez sekery?

/
 • (iStock)
  7. října 2021 ● 06:00

  Připravit si na zimu dostatečnou zásobu polen, může být pořádná dřina. Nebo také nemusí. Štípačky dřeva za vás udělají hodně práce.

  Pokud vás neláká představa ohánění se sekerou po několik hodin, poohlédněte se po hydraulickém pomocníkovi – štípačce na dřevo. To je v podstatě jednoduchý stroj – vložíte do něj poleno a on ho hydraulickou silou svých ramen rozštípne klínem. Od vás se chce jediné: umístit poleno do štípačky a nasměrovat klín správným směrem. Pak už jen stisknete tlačítko. Postupně pak můžete i z velmi velkých špalků udělat úhledná malá polínka vlastně bez práce. Pokud má ale vše fungovat takto idylicky, je třeba věnovat trochu pozornosti nákupu vhodné štípačky. Různé typy se od sebe samozřejmě liší – především výkonem a tím, s jak velkými kusy dřeva si poradí. Navíc počítejte s tím, že kvůli stabilitě jsou štípačky poměrně těžké – i ty nejlehčí mají kolem 50 kilogramů, výkonnější modely mohou vážit i třikrát tolik.

   

 • 1.

  Malá spotřeba

  Autor: gigarent.cz

  Když máte doma jen krbová kamna nebo krb, kde zatopíte pouze občas, sáhněte spíše po horizontální štípačce. Tyhle stroje bývají o něco menší a také lehčí. Jejich výkon není tak velký, potřebují připravené špalky o velikosti maximálně půl metru a také poměrně slabé – rozhodně ne více než 40 cm v průměru. Pokud nespotřebujete dřeva velké množství a štípačku potřebujete jen občas, bude horizontální stačit. Počítejte ale s tím, že dřevo pro štípačku budete muset občas upravit. I u vodorovné štípačky se ale rozhodně před nákupem přesvědčte, že klín je možné snadno demontovat a případně vyměnit. Přece jen potřebě broušení neujdete. Klínů bývá ve výbavě štípaček hned několik (případně se dají dokoupit). Liší se počtem ramen – obvykle jsou čtyři nebo šest, což je také počet polínek, která ze špalku uděláte na jeden pohyb stroje.

 • 2.

  Větší spotřeba

  Autor: krtkuv-raj.cz

  Při větší spotřebě dřeva, například v případě, kdy je hlavním zdrojem tepla na zimu, je rozhodně jasnou volbou svislá neboli vertikální štípačka. Do této kategorie většinou spadají výkonnější stroje, které si poradí s poleny dlouhými i více než metr a s půlmetrovým i mírně větším průměrem. To znamená, že ve většině případů si s ní budete moct rovnou zpracovávat dřevo, které koupíte. Počítejte ale s trochu vyšší cenou a především s hmotností přes 100 kilogramů. Kolečka pro snadnější pohyb jsou tady nezbytností. Stejně jako výměnný klín, u větších štípaček totiž občas potřebujete využít i nástavec, abyste mohli zpracovat všechny rozměry polen.

 • 3.

  Elektřina vyhrává

  Autor: pro-kutily.cz

  Vedle volby mezi vertikální a horizontální štípačkou se budete muset rozhodnout i o tom, jestli sáhnete po benzinové, nebo elektrické. Jak už to tak bývá, spalovací motor nabídne opravdu velký výkon a taková štípačka si bez zaváhání poradí i s hodně sukovitým dřevem. Cena těchto strojů je ale poměrně vysoká a obecně jsou robustnější. Navíc můžete narazit na omezení jejich používání v některých lokalitách, podobně jako je tomu u benzinových sekaček. Proto tento typ volí spíše profesionálové a své místo mají i tam, kde není k dispozici elektřina. Pro běžné použití v domácnosti či na chatě postačí elektrické štípačky. Výkon je u nich o něco nižší, práce je ale méně hlučná a také nároky na údržbu a provoz jsou menší. A protože se štípačkou během práce obvykle příliš nepohybujete, na rozdíl třeba od sekačky, ani kabel nebude nijak vadit. Slabší vodorovné štípačky dřeva bývají napájeny z běžné zásuvky, tedy napětím 240 V. Pokud sáhnete po výkonnějších svislých modelech, počítejte s tím, že budete potřebovat třífázovou zásuvku s 400 V. Většina kutilů ji v garáži má, pokud mezi ně ale nepatříte, bude vám muset pomoct elektrikář. Výměnou za to dokáže štípačka vyvinout stlačnou sílu přes deset tun, což bude na většinu polen více než dost.

   

  Článek vyšel v časopise Blesk Hobby, který koupíte v každé trafice nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku.

   

   

   

Témata

dřevo sekera

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy