Existují klidnější plemena jako třeba britská modrá nebo mainská mývalí, která se pro chov v bytě vyloženě doporučují. Ale stoprocentní záruka to přesto není. Navíc pokud si berete kotě, počítejte s tím, že mládí bývá zkrátka temperamentní.

Na co se připravit?

Největším strašákem pro ty, kdo lpí na vymazlené domácnosti, jsou kočičí drápky a pověstná mrštnost. V bytě se standardní výškou stropu dokáže kočka vyskočit téměř kamkoli. Proto doporučujeme: zapomeňte na otevřené úložné prostory. Optimální jsou skříňky s dvířky, a chcete-li si vystavit dekorace či trofeje, raději je schovejte za prosklením. Zvažte, zda se neobejdete bez závěsů nebo alespoň bez záclon, kočky se na ně obzvláště rády věší. Také vnitřní žaluzie mohou dostat na frak. Ideální jsou v takovém případě exteriérové žaluzie a rolety, ale ty patří v kategorii stínění bohužel k těm nejdražším.

Dřevěný či kožený nábytek může od kočky dostat pořádně zabrat.
Autor: Unsplash/William Moreland

Všetečné drápky a přítulné chlupy

Pokud nedáte dopustit na nábytek z masivu, musíte počítat s nějakým tím škrábancem. I když kočce pořídíte škrabadlo, může se stát, že se občas zapomene. Méně náchylné je v tomto případě vybavení s povrchem z lamina. Speciální kapitolou je sedací nábytek. Budete-li mít stěstí a kočka nechá na křesle drápky zatažené, určitě tu po ní zbyde alespoň nějaký ten chloupek. A takové sametové čalounění, které je momentálně in, je vyloženě přitahuje. Křesla a gauč v každém případě opatřete snímatelným pratelným potahem nebo používejte přehozy. Také se vyplatí kočku pravidelně vyčesávat. Prodávají se rovněž speciální rukavice, které vám boj s chlupy na textilních površích částečně usnadní.

Nenechavost, která se může vymstít

Kočky často bývají zvědavé. Nenechávejte proto v jejich dosahu žádné jedovaté a potenciálně nebezpečné látky. Pokud používáte běžné úklidové a prací prostředky, mějte je pečlivě uzavřené a nejlépe i uzamčené ve skříňce. To samé platí o lécích. Kočky jsou velmi šikovné a dokážou si samy otevřít dvířka, pokud tedy nemáte možnost uzamykání, zabezpečte je pomocí dětských pojistek. Oceníte je nejen na skříňkách s chemií, ale je-li vaše kočka obzvláště nenechavá, i na těch kuchyňských. Případně zvířeti zamezte v přístupu do příslušných místností (opět s pomocí zámku, s klikou si šikovná kočka také hravě poradí). Výjimkou je samozřejmě pokoj s kočičím záchodem. Samostatnou kategorií jsou pak pokojové rostliny. Kočky je mnohdy ožírají, a jsou-li jedovaté, mohou si přivodit otravu. Nebezpečných druhů je opravdu hodně, namátkou vyjmenujme ty v domácnostech hodně oblíbené: azalka, dracena, difenbachie, tchynin jazyk, vánoční hvězda či vánoční kaktus, filodendron, některé orchideje nebo břečťan.

Některé pokojové rostliny mohou být pro kočku jedovaté.
Autor: Unsplash/José Hernandez Uribe

Zabavte je

Podobně jako u psů také u koček platí, že kdo si hraje, nezlobí. Pořiďte kočce dostatek hraček, které zaujmou její pozornost. Vedle klasického jednoduchého škrabadla můžete zvolit i různé složitější konstrukce a prolézačky. Pokud se vám nechce moc utrácet, zajistěte si pravidelný přísun kartonových krabic. Uvidíte, na jak dlouho vašeho chlupatého miláčka zabaví. Kočky milují kozlík lékařský a šantu kočičí, které na ně mají zázračné účinky. Jejich vůně je zklidní ve stresových situacích a pomůže je dostat do hravé i mazlivé nálady. Na trhu seženete nejrůznější hračky a polštářky s těmito bylinkami.

Záchod? Nejdůležitější část výbavy

Výhodou kočky je, že s ní nemusíte chodit ven. Zajistíte-li jí dostatek vody a potravy, zvládne také vydržet přes víkend doma sama. To vše je možné díky kočičímu záchodu. Není to zrovna voňavá záležitost (zvláště u kocourů), ale pokud pravidelně měníte stelivo, vyhnete se nadměrnému zápachu. Proto je dobré pečlivě zvážit umístění tak, aby vás případný nelibý odér nijak výrazně neobtěžoval. Vhodné jsou pro tento účel místnosti jako komora, chodba, technická místnost či samostatná toaleta apod. Záchod můžete mít také na balkoně, ale stejně jako v ostatních případech i tady je nutné kočce zajistit k WC trvalý přístup. Existují automatické toalety se speciální trvanlivou výplní, která se v pravidelných intervalech omývá. Takovou můžete s klidem umístit do koupelny, jde však o velmi drahou záležitost (přes deset tisíc korun). Levnější alternativou jsou elektrické kočičí toalety s aktivním odstraňováním pachu.

Kočičí plemena vhodná do bytu

Britská modrá – samostatná, nevtíravá a hrdá kočka s neobyčejně huňatou srstí. Býváte často pryč? Potom je ideální volbou.

Mainská mývalí – mazlivý a hravý kočičí obr s klidnou povahou. Bude za vámi chodit jako pejsek.

Perská – vznešená kráska s dlouhou srstí, která vyžaduje pravidelnou péči. Na oplátku se můžete těšit z vyrovnané povahy, přítulnosti a oddanosti.

Ragdoll – roztomilé, hravé, společenské a nekonfliktní plemeno. Naučí se i aportovat.

Sphynx – inteligentní, důvěřivé a hravé stvoření bez srsti, které je velmi závislé na svém majiteli.